Алсат М: Сашо Мијалков учесник во преговорите за специјалниот обвинител


Поранешниот шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков вчера се појавил на преговорите за специјаниот јавен обвинител што предизвикало чудење кај останатите учесници, објави Алсат М. Во преговорите денеска се вклучил и евроамбасадорот Аиво Орав. Работните групи го разгледувале текстот на предлог законот за јавен обвинител, но партијата на власт упорно го одбивала текстот предложен од Питер Ван Хојт. Според извори од преговорите, ВМРО-ДПМНЕ се обидувала и преку разни правни детали да ја спречи работата на специјалниот обвинител. Вчерашните преговори иако траеја до два часот по полноќ не резултираа со конечен договор. Рокот за избор на специјален јавен обвинител е во вторник, односно за два дена.
| | веќе видена | слични
2 копии

Питер ван Хојте, белгискиот олеснувач со чие посредство работните групи на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и на ДПА го договорија законот и името на специјалниот јавен обвинител, иако навидум благ и смирен, неколкупати покажа дека не е ниту случајно таму, ниту, пак, дека не располага со политичка и секаква друга „тежина“, извор Мета Ако се земат предвид и неофицијалните информации за неколку директни конфронтации дури и со Никола Тодоров и со Сашо Мијалков, тогаш е јасно дека „мирниот Белгиец“ е сè – само не обичен посредник. Сега, по сагата со специјалната обвинителка, се потврдува дека Ван Хојте е човекот кој на терен ја туркаше целата процедура и успешно – пред сè поради габаритот на оние во чие име „олеснувал“ – ја заврши временски прецизно и без скандали. Ван Хојте, Белгиец по потекло, веднаш по доаѓањето во Скопје си купи велосипед и се одвои од преговарачите – пратеници и партиски функционери – кои во Клубот на пратениците во центарот на Скопје доаѓаа со обезбедување и со црни лимузини. Откако по неколку средби ...
| | веќе видена | слични

По договорот на партиите за специјалниот јавен обвинител, деновиве продолжуваат разговорите за изборниот законик. Се очекува наскоро да се постигне некакво решение за избирачкиот список, а ќе се отвори нова точка од постигнатиот протокол од Пржино посветена на медиумите и јавниот радиодифузен сервис.Работните групи деновиве се среќаваат на билатерални средби со посредувачите. Веруваат дека на тој начин ќе се постигнат повеќе резултати. Не очекуваат денеска да биде постигнат некаков договор, туку ќе продолжат со средбите утре и викендов.– Ќе видиме какво ќе биде однесувањето на другите учесници по тоа што им се случи со специјалниот јавен обвинител. Да видиме дали посериозно ќе ги сфатат преговорите. Во секој случај губиме време затоа што ова прашање требаше веќе да биде завршено – вели една страна од преговорите.Приоритет на следните средби ќе биде избирачкиот список затоа што е потребно повеќе време да се реализира. Не се поместени позициите кога станува збор за гласањето на дијаспората и промената на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Случаите кои ќе ги отвори специјалниот обвинител Катица Јанева ќе бидат под меѓународен мониторинг, од отворањето на истрагата и поднесувањето евентуални обвиненија, па се до до судскиот процес и изрекувањето на пресудата за секој од случаите поврзани со прислушувањето, без исклучок, пишува „ Вест “. Тие експерти, обвинители и истражители што ќе го набљудуваат текот на истрагите и на судските процеси и кои, според новиот закон, ќе му помагаат на специјалниот обвинител ако побара меѓународна помош, ќе бидат делегирани од ЕУ и од САД. Ова било најголемото изненадување за партиите кое го ставиле на маса Ван Хауте и амбасадорите. Некои го доживеале како студен туш, а некои се радувале. Начелно, и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се восхитуваа дека тоа, всушност, било „најдоброто и највредно нешто постигнато со договорот за специјален обвинител”. Овој мониторинг ќе трае пет години, колку што ќе трае специјалното јавно обвинителство, пишува весникот.
| | веќе видена | слични

Законот за Специјален обвинител кој беше изгласан од страна на Собранието на Република Македонија дава сериозна можност и простор да се расчисти политичката пропаганда сервирана од страна на медиумите блиски до опозицијата и да се овозможи да се дознае вистината, која ги интересира граѓаните за да можат да го донесат вистинскиот суд во април 2016, порача ВМРО-ДПМНЕ во својата реакција на денешното соопштение од НСДП . Владејачката партија порачува дека „со огромна политичка волја го поддржува законот за Специјален обвинител и базирајќи се на вистината, правдата и Уставот, ние сме сигурни дека задачата на обвинителот ќе биде извршена на најсериозно ниво“.
| | веќе видена | слични
3 копии

Катица Јанева утрово е најбараното име на интернет и најозборуваното во земјава. Обвинителката која до ноќеска ја знаеја нејзините соседи во Гевгелија и сигурно и колегите во фелата, ноќеска ги остави без спиење преговарачите на најголемите партиите во земјава. Но не само таа, уште поголема мака на тимовите кои требаше во дело да го спроведат договорот од Пржино им зададоа законот кој на специјалната обвинителка требаше да и овозможи специјален третман и независност да ги истражи „бомбите“ на Заев и пучот за кој Груевски тврди дека му се направил. 15-ти септември тимовите на 4-те најголеми партии во земјава го дочекаа со изгрејсонце на преговарачка маса. Заедно со нив ги раздени и дел од нивните лидери. Никола Груевски и Зоран Заев по повеќедневен неуспех на нивните преговарачи, изборот на специјалниот обвинител го земаа во свои раце. Ги потурнаа амбасадорите Џес Бејли и Аиово Орав и се договорија. ДУИ го бараше Бадинтер, но и рамномерна распределба и тоа го доби. На тој колосек беа и ДПА. Ригoрозен и ...
| | веќе видена | слични

Маратон со висок тон, е краткиот опис на преговорите за специјалниот обвинител, кои завршија во осум часот наутро, а по нив следуваше подготовка на гласањето во Собрание, или поинаку кажано, едно цело непроспиено деноноќие. Според она што се дознава, до пет часот наутро траело договарањето на законот за јавниот обвинител, а од пет до осум утврдувањето на неговото име, при што по одбиените предлози на СДСМ од страна на преговарачите на ВМРО-ДПМНЕ, следувале уште понепријатни предлози од меѓународниот фактор. На крајот, оваа моќна функција ја доби Катица Јанева, досегашен јавен обвинител на Основното јавно обвинителство во Гевгелија. Иако вчера преговарачите на ДУИ и на ВМРО-ДПМНЕ изјавуваа дека преговорите биле успешни и дека поминале многу убаво, па и супер, исходот се толкува како целосно надвладување на волјата на меѓународната заедница, па и како обид низ преговорите да им се одржи дисциплинска лекција на владејачките партии, во смисла дека колку повеќе бегаат од договореното и ги опструираат решенијата, ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Обвинителката од Гевгелија, Катица Јанева, ќе биде Специјален јавен обвинител. Таков договор постигнаа четирите партии по маратонските преговори што траеја до раните утрински часови. Постигнат е договор и за Закон за специјално обвинителство. Самиот обвинител ќе ги бира своите соработници, како што предложија европските консултанти. Маратонските разговори се одвиваа под силен притисок на меѓународната заедница. На европскиот експерт Питер Ванхауте последните два дена му се придружија амбасадорите Аиво Орав и Џес Бејли. Неофицијално, на финалното договарање присуствувале и лидерите Груевски и Заев. Предлог законот уште денеска ќе се најде во Собрание. Во текот на денот се очекува да биде изгласан, да биде отпечатен во Службен весник, потпишан, да влезе во сила, а потоа според него да биде избран Специјалниот обвинител. Со тоа ќе се запази рокот, договорен во Пржино, а истекува денеска. Тешките и мачни преговори во Клубот на пратениците се одвивале до пет изутринава, а голем бил притисокот од страна на ...
| | веќе видена | слични

Граѓанските активисти од иницијативата „Ајде“, денеска се собраа пред Собранието, каде пратениците го гласаа законот за специјалното обвинителство, по согласноста на четирите партии за законското решение како и за личноста која е избрана – Катица Јанева. Видео – НОВА
| | веќе видена | слични

Откако работните групи на четирите најголеми партии донесоа одлука за специјалниот обвинител, односно поставувањето на актуелната обвинителка Катица Јанева, во Собранието денеска се гласа за донесување на новиот закон за нејзините ингеренции. Во Собрание се гласа по брза постапка предлог-Законот според кој таа самата ќе ги избира своите соработници. Согласно законот, ниту еден јавен обвинител во Обвинителството, вклучувајќи го и Марко Зврлевски, нема да може да влијае на нејзината работа, или да бара извештаи по предмети. СОБРАНИЕТО ВО ЖИВО на овој линк.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Алсат М: Сашо Мијалков учесник во преговорите за специјалниот обвинител

Од:
До кого (е-маил):
Порака: