Брзи маски за пред забава

Ви претстои луда забава, а имате само неколку часа за да се средите. Формулата е краток одмор со кренати нозе и маска со мед за освежување.Пробајте ги овие три лесни маски на основа на мед за брз ефект на освежување на лицето – токму она што треба за пред забава! „Банана маска“ за сјај 12 банана1 лажица сок од портокал1 лажица медЗгмечете ја бананата кашесто. Измешајте ја со сокот и медот и нанесете ја смесата на лицето. Оставете ја маската да отстои 30 минути, а за тоа време слушајте добра музика и релаксирајте се. Потоа исплакнете ја со ладна вода и нанесете навлажнувачки крем. Маска „житен појадок“ 12 чаша мелени овесни снегулки1 жолчка 1 лажица мед1 лажица маслиново маслоДобро измешајте ги производите. Нанесете ја смесата на лицето и оставете ја да дејствува 15-20 минути. Измијте го лицето со млака вода и потоа нанесете крем. Маска за сјај 3 лажици мед2 лажици сок од портокалИзмешајте го медот и сокот од портокал, нанесете ја маската на лицето и оставетеја да дејствува 30 минути. Измијте го лицето со ...
| | веќе видена | слични

Потребно: 3-4 меки пластични чаши за една употреба 1 пакетче прашок за сладолед (во овој случај од ванила) 1 грст малини или друго овошје 50 гр чоколадо (за готвење или млечно) 1 грст крупно мелени или ситно сечкани лешници 3-4 шпатули. Подготовка: Подгответе го сладоледот спрема упатството на ќесичката. Измашајте помал дел од сладоледот со испасираните малини. Чоколадото стопете го и оставете го малку да се излади. Во секоја пластична чашка редете ред сладолед, ред од мешавината со малини и тенок ред чоколадо. Кај редот со чоколадо, ставете и од сецканите лешници, односно правете редови спрема ваша желба. Како идеја, може да се започне така што најпрво во чашката ќе ставите од мелените лешници, па малку чоколадо, па кога крајниот производ ќе биде готов, ќе има убава декорација на врвот. Истото можете да го направите и на другата страна, односно откако сте ја наполните чашката. Дополнително, можете и да разлеете тенок слој стопено чоколадо низ ѕидовите на чашката, па потоа да полните со сладоледната смеса. ...
| | веќе видена | слични

Рецептот е во вид на пена и преставува идеален избор за првите високи температури. Искористете ги јаготките кои се на при крај на сезоната, додајте чоколадо и...животот е убав! Подготовка: 1. Измијте ги јагодите со студена вода и иситнете ги во блендер. 2. На тивок оган варете 220 gr со 50 ml вода. Кога шеќерниот сируп ќе достигне температура од 110 °C почнете со миксерот да правите снег од 6 белки. Кога шеќерниот сируп ќе достигне температура од 120 ˚C тргнете го од оган и полека во него ставете го снегот од белки додека смесата не се згусне и додека температурата не се спушти на собна. 3. На пареа стопете темно млечно чоколадо, а од 500 ml блага павлака изматете шлаг па рачно измешајте го со снегот од белки мешајќи од дното на садот кон горе додека смесата не се изедначи. Рачно се меша за во смесата да остане што повеќе воздух и да добиеме сладолед како пена. 4. Одвојте една третина од смесата и во неа додајте го стопеното чоколадо и чоколадни капки и повторно мешајте додека смесата не се ...
| | веќе видена | слични

Од предјадење до десерт: На палачинките можеме да ставиме месо и зеленчук, риба или некои морски плодови, да посипеме рендано сирење или кашкавал и да ги потпечеме, а можеме да си играме и со боите и облиците... Основниот рецепт за палачинки е едноставен и сите го знаеме. Измешајте една чаша брашно, две лажици шеќер, две лажички прашок за пециво и малку сол на сол. Потоа измешајте една чаша млеко, две лажици стопен путер и јајце. Ставете малку масло на тавата и пржете додека рабовите и средината не добијат меурчиња. Тогаш свртете ја на другата страна додека не добијатат златно-кафена боја. Но палачинките се многу повеќе од тоа. Со малку фантазија,креациите кои ќе ги направите од основниот рецепт ќе ве воодушеват вас и сите кои ќе ги пробаат. Во основната смеса можете да додадете лажица какао или пак црвена боја за храна. Измешајте 120 гр. крем сирење, две лажици путер, три лажици млеко и две лажици шеќер во прав и прелијте ги палачинките со слатка павлака. За подготовка на основните палачинки можете да ...
| | веќе видена | слични

Недела е денот кога треба да си посветите внимание на себе и на својот изглед. Направете едноставен третман и веднаш ќе ги забележите резултатите. Идеален е за топлите денови кои доаѓаат. За да го направите овој домашен тоник, потребни ви се: 1 јаболко, 1 лажичка мед, листови од роза, 10 капки лимон. Изрендајте го и изгмечете го јаболкото, ставете го во подлабок сад, додајте ги медот и листовите од роза. Потоа во смесата додајте 200 мл вода и варете на тивок оган, се додека не зоврие. Откога ќе се излади, додајте го лимонот, измешајте и нанесете на лицето. Тоникот ја враќа нормалната PH вредност, ја освежува, ја подмладува и длабински ја хидрира кожата на лицето.
| | веќе видена | слични

Ако сте љубител на благичко и често ви „паѓа“ шеќерот, ќе ви се допадне овој брз рецепт, за чија подготовка нема да ви бидат потребни повеќе од 15 минути. За подготовка на овој чоколаден мус потребни се следниве состојки: - 300g темно чоколадо (70% какао), - 3 jajца, - 1 лажица какао, - ¼ шолја шеќер, - 300ml слатка павлака. Чоколадото растопете го на пареа или на тивок оган. Кога добро ќе се стопи, тргнете го од оган и оставете го да се олади. Во сад за матење изматете ги јајцата и шеќерот и се додека смесата не стане густа (односно додека не се дуплира нејзиниот волумен). Во таа смеса додадете го растопеното чоколадо и какаото во прав и матете ги заедно додека не добиете хомогена смеса. Во посебен сад изматете ја слатката павлака и постепено додавајте ја во претходно подготвената смеса. Матете додека не добиете пенеста смеса. Подготвениот чоколаден мус ставете го во чаши или мали чинии и оставете го во ладилник околу еден час. По желба, може да го украсите со шлаг или рендано чоколадо.
| | веќе видена | слични

Останато

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 176 | | | веќе видена

Премиерот, Зоран Заев, не гледа одговорност кај МВР за бегството на Груевски. Тој вели дека Министерството за внатрешни работи постапи според законот. ...
сите 324 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 196 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 157 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 156 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 92 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Брзи маски за пред забава

Од:
До кого (е-маил):
Порака: