Времен сообраќаен режим од денеска до сабота во Пржино

Центарот за управување и контрола на сообраќајот на Град Скопје ги известува сите учесници во сообраќајот дека поради изведување градежни работи на објект во изградба на улица Востаничка бр.102, населба Пржино, на ден 28.12.2017 година (четврток), 29.12.2017 (петок) и на ден 30.12.2017 година (сабота), во временски период од 08:30 часот до 16:30 часот, на овој потег ќе биде воведен времен сообраќаен режим, а ЦУКС апелира до сите учесници во сообраќајот да бидат винаметелни, да ја прилагодат својата брзина на движење според условите на патот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Сообраќајот во Скопје преставува една од најболните точки во градот и речиси не сама на Скопје туку на сите европски и светски метрополи. Речиси нема возач во градот што ги познава сите прописи и правила и можеби токму тоа е причината за хаосот и за лошото возење. Врз основа на анализа која ја направи Скопјеинфо, овој пат Ве потсетуваме на дел од најважните правила кои треба да ги знаете во сообраќајот. Прочитајте ги внимантелно и веднаш почнете да ги применувате. Почитување на правилата во сообраќајот, дефинитивно ќе донесе побезбеден сообраќај и воведување ред во сообраќајот во Скопје. Еве како да станете добар возач во Скопје. Ова се најважните правила. Брзина Возачот е должен брзината на движењето на возилото да ја приспособува кон својствата и состојбите на патот, видливоста, прегледноста, атмосферските услови состојбата на возилото и товарот, густината на сообраќајот и другите сообраќајни услови, на начин да може навремено да го запре возилото пред секоја пречка што под дадените услови може да ја ...
| | веќе видена | слични

Возењето пијан е лошо не само за вас како личност, туку и за другите учесници во сообраќајот и безбедноста на патиштата. Иако управувањето со возило во пијана состојба е една од најголемите и најтрагичните грешки кои можете да ги направите, сепак ви ги издвојуваме најчестите показатели со кои полицајците можат да утврдат дека возите пијани, уште пред да ве запрат. - Возење од едната страна на патот кон друга - Бавно возење, барем 10км под дозволената граница - Хаотично кочење - Возење без светла - Неприкладно застанување на семафор или пешачки премини - Екстремни свртувања - Доближување до другите автомобили во сообраќајот Во случај како возач да забележите вакво однесување, потребно е да ја известите полициската патрола. На тој начин, можете да спасите нечиј живот. Доколку сте љубители на алкохолот, не возете. Користете такси, градски превоз или превоз со пријател.
| | веќе видена | слични

Центарот за управување и контрола на сообраќајот на Град Скопје, ги известува сите учесници во сообраќајот дека пред малку беше отстрането возилото во дефект што се наоѓаше на мостот Естекада во насока на движење од булеварот Киро Глигоров кон населбата Автокоманда во средната сообраќајна лента пред семафорите, па сега сообраќајот на овој потег се одвива непречено и без застој.
| | веќе видена | слични

Центарот за управување и контрола на сообраќајот на Град Скопје, ги известува сите учесници во сообраќајот дека на мостот Естекада во насока на движење од булеварот Киро Глигоров кон населбата Автокоманда во средната сообраќајна лента ппред семафорите, има возило во дефект, па оттука ЦУКС апелира до сите возачи доколку се приближуваат кон овој потег, да бидат внимателни и да ја прилагодат својата брзина на движење според условите на патот.
| | веќе видена | слични

Останато

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 388 | | | веќе видена

Скандалот со рекетарско – политичко – судско – медиумскиот октопод секој ден добива нови и нови димензии. Затоа влегуваат од лага во лага и со тоа уште повеќе ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Времен сообраќаен режим од денеска до сабота во Пржино

Од:
До кого (е-маил):
Порака: