Ете вака ќе изгледа Сонцето кога ќе умре (фото)

Планетарната маглина Месие 27 или М27 во соѕведзието Лисица , која е широка 4,5 светлосни години, настанала по распадот на ѕвезда слична на нашето Сонце. Затоа за едно 5 милијарди години треба да очекуваме дека ваква судбина да го најде и Сонцето. Ќе видиме... Астрофотографот Бил Снајдер направил фотографија на М27 која беше поставена на интернет страницата „Фотографија на денот на НАСА“. Инаку, маглината Месие 27 е оддалечена околу 1360 светлосни години од Земјата и може да се види и со аматерски телескоп, па дури и со двоглед – пренесува Дејли Телеграф. Инаку М27 случајно ја открил францускиот астроном Чарлс Месие во 1764 година.
| | веќе видена | слични

Ако сте се запрашале како би изгледал крајот на нашето Сонце и што би останало од Сончевиот систем, можете тоа да го видите на следнава фотографија. Фотографијата ја снимил астрофотографот Бил Снајдер а на неа е видлива маглата „Дамбел“. „Целиот гас што се шири и прашината се наоѓале во внатрешноста на ѕвездата“ истакнал Снајдер. Кога ѕвездите како нашето Сонце умираат, тие ослободуваат надворешни слоеви на гас во вселената околу себе а тие гасови создаваат облак во чие јадро се мртвите ѕвезди. За околу 5 милијарди години истото сценарио ќе се случи и со нашето Сонце пренесува „Дејли Мејл“. „Маглата Дамбел се наоѓа на 1.360 светлосни години оддалеченост од Земјата. Тоа е релативно лесно видлива мета за аматерските телескопи “ додал Снајдер. Таа маглина во 1764 година ја открил астрономот Чарлс Месиер кој тогаш ја изработувал листата на небесни тела кои не би требало да се третираат како комети. Маглата Дамбел била 27 тело на неговата листа. За повеќе содржини од денеска > ТУКА Нелекториран текст
| | веќе видена | слични

Астрофотографот Бил Снајдер успеал да ја фотографира маглата „Dumbbell“ која се појавува како облак настанат од остаток на ѕвезди, објави Дејли Меил. Оваа магла е настаната од распадот на ѕвезда која многу наликувала на Сонцето, а била одалечена од Земјата 1.360 светлосни години. Кога ѕвездите умираат, околу себе ослободуваат гасови во вселената, а тие гасови создаваат облак кој што го обиколува јадрото на мртвата ѕвезда. - Откако оваа ѕвезда која изгледала како нашето Сонце умрела, од неа не излегол гас туку се формирал огромен облак. Нашето Сонце откако ќе умре за пет милијарди години би требало да создаде слична ваква магла, изјави Снајдер. Тој додава дека лесно може да се види и со аматерски телескоп. Но секако, многу работи поврзани со настанувањето на оваа магла за сега се непознати. Нашето Сонце ова ќе го доживее за некои 5 милијарди години. Астрономот Чарлс Месиер ја открил ѕвездата Дамбел во 1764 година, кој тогаш направил листа на вселенски објекти кои не треба да се сметаат за комети. Оваа ѕвезда ...
| | веќе видена | слични

Маглината Dambell се простира низ 4,5 светлосни години, а бидејќи настанала по распад на ѕвезда налик на Сонцето, се очекува сличен ефект и со најголемата ѕвезда. Астрофотографот Бил Снајдер успеал да ја фотографира маглината Dumbell, т.е. облакот од отпадоци на ѕвезди кои јасно покажуваат како ќе изгледа смртта на нашиот соларен систем. - Сите гасови и прашини кои се шират се дел од ѕвездите. Откако ѕвездите кои изгледаат како нашето Сонце ќе умрат, гасовите кои излегуваат од нив формираат огромен облак на гас. И нашето Сонце откако ќе умре, за пет милијарди години, ќе создаде слична маглина, истакнува Снидер. Маглината Dumbell е околу 1360 светлосни години оддалечена од Земјата, но лесно се гледа со аматерски телескоп.
| | веќе видена | слични

Астрофоографот Bill Snyder успеал да ја фотографира маглинатаDumbbell, облакот настанал од распаѓањето на ѕвезда. Научниците претпоставуваат дека овие примери всушност јасно прикажуват како би изгледало кога ќе дојде до експлозија на Сонцето и смрт на нашиот соларен систем.Маглината Dumbbell настанала откако се распаднала ѕвезда која била слична на нашето Сонце, а од земјата е одалечена околу 1.360 светлосни години. Сосема случајно во 1764 година ја открил астрономот Charles Messer. "Откако оваа ѕвезда која наликувала на нашето Сонце умрела, од неа излегол гас и го формирал овој голем облак. Нашето Сонце откако ќе умре после 5 милијарди години би требало да создаде слична маглина", истакнува Snyder за Daily Mail. Сепак, многу работи за настанувањето на оваа маглина сеуште се непознати.
| | веќе видена | слични

Астрофотографот Бил Снајдер успеал да ја фотографира маглата Dumbbell, облакот кој настанал од остатокот од ѕвездите. Маглата Dumbbell настанала по распадот на ѕвездата која наликувала на Сонцето, а од Земјата е оддалечена околу 1.360 светлосни години. Сосема случајно во 1764 година ја открил астрономот Чарлс Месиер. "Откако оваа ѕвезда која изгледала како нашето Сонце умрела, од неа не излегол гас туку се формирал огромен облак. Нашето Сонце откако ќе умре за пет милијарди години би требало да создаде слична ваква магла", истакнува Снајдер. Додава и дека лесно може да се види и со аматерски телескоп. Сепак, многу работи поврзани со настанувањето на оваа магла за сега се непознати.
| | веќе видена | слични

Останато

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 40 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ете вака ќе изгледа Сонцето кога ќе умре (фото)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: