Клучни избори за Косовската исламска заедница


Косовската исламска заедница се очекува да гласа за водач во декември. [AФП] Изборите во ноември за нов водач на Косовската исламска заедница (БИК) се развиваат како избор меѓу екстремистите и умерените, кои се борат да ја водат заедницата во следните пет години. Левизја Башкоху (ЛИСБА), политичка партија која ги претставува екстремните исламски ставови, се противи на кандидатурата на Џабир Хамити, предавач за Исламот на Факултетот за исламски студии во Приштина, кој се смета за умерен кандидат, кој може да ја реформира Исламската заедница. „Апсурдно и смешно е да се тврди дека тој ќе дојде на чело на БИК, имајќи го предвид фактот дека БИК ги претставува интересите на Муслиманите, а преведувачот Џабир Хамити нема поддршка од ниту еден муслимански верник, и уште повеќе, нема да ги оствари ниту исполни статутарните одредби кои ги утврдуваат условите за кандидатурата за водач на БИК“, се вели во изјавата на ЛИСБА. Хамити предупреди дека некои имами се обидуваат да организираат вонредно собрание на БИК за да ...
| | веќе видена | слични

Една девојка посакала да јава механички бик, но не се сетила дека може да има проблеми со краткото фустанче. Кај овој вид родео, целта е што подолго да се остане на механичкиот бик. Оваа девојка тоа одлично го сфатила, но не се сетила дека нејзиното мини-фустанче не е соодветно за ваков вид забава. Иако цело време се трудеше да „го спушти“ фустанчето, дефинитивно машкиот дел од публиката имало што да види...
| | веќе видена | слични

Како се извинува девојка: “Извини ама ти си крив!“ – @ivonamicevska
| | веќе видена | слични

Студентот за индустриски дизајн Адријан Перез Запата направи концепт за летачки роботи кои автоматски ќе го чистат домот и ќе овозможат повеќе слободно време за луѓето. Решението на колумбискиот дизајнер е составено од стотици мини роботи, а благодарение на него тој се пласираше меѓу 20-те полуфиналисти на натпреварот Electrolux Design Lab . Оваа година темата е „Инспирирано од урбаното живеење“, а учесниците можат да испраќаат решенија во категориите социјално готвење, природен воздух или чистење без напор, пишува Mashable. Концептот Mab на Запата се полни со вода и средство за чистење, а потоа растворот се дистрибуира до 908-те мини роботи опремени со пропелери за летање. Мини-роботите потоа се лансираат, го скенираат домот и почнуваат да го чистат распрскувајќи течност. Нечистотијата се собира и се враќа во централниот дел, а роботите се напојуваат од соларната енергија што ја собираат со крилата. Системот може да се програмира кога да чисти, или пак кои делови од домот да ги среди. Се разбира, тој ќе ...
| | веќе видена | слични

Останато

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 819 | | | веќе видена

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 404 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 34 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 272 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Клучни избори за Косовската исламска заедница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: