Клучни избори за Косовската исламска заедница


Косовската исламска заедница се очекува да гласа за водач во декември. [AФП] Изборите во ноември за нов водач на Косовската исламска заедница (БИК) се развиваат како избор меѓу екстремистите и умерените, кои се борат да ја водат заедницата во следните пет години. Левизја Башкоху (ЛИСБА), политичка партија која ги претставува екстремните исламски ставови, се противи на кандидатурата на Џабир Хамити, предавач за Исламот на Факултетот за исламски студии во Приштина, кој се смета за умерен кандидат, кој може да ја реформира Исламската заедница. „Апсурдно и смешно е да се тврди дека тој ќе дојде на чело на БИК, имајќи го предвид фактот дека БИК ги претставува интересите на Муслиманите, а преведувачот Џабир Хамити нема поддршка од ниту еден муслимански верник, и уште повеќе, нема да ги оствари ниту исполни статутарните одредби кои ги утврдуваат условите за кандидатурата за водач на БИК“, се вели во изјавата на ЛИСБА. Хамити предупреди дека некои имами се обидуваат да организираат вонредно собрание на БИК за да ...
| | веќе видена | слични

Една девојка посакала да јава механички бик, но не се сетила дека може да има проблеми со краткото фустанче. Кај овој вид родео, целта е што подолго да се остане на механичкиот бик. Оваа девојка тоа одлично го сфатила, но не се сетила дека нејзиното мини-фустанче не е соодветно за ваков вид забава. Иако цело време се трудеше да „го спушти“ фустанчето, дефинитивно машкиот дел од публиката имало што да види...
| | веќе видена | слични

Како се извинува девојка: “Извини ама ти си крив!“ – @ivonamicevska
| | веќе видена | слични

Студентот за индустриски дизајн Адријан Перез Запата направи концепт за летачки роботи кои автоматски ќе го чистат домот и ќе овозможат повеќе слободно време за луѓето. Решението на колумбискиот дизајнер е составено од стотици мини роботи, а благодарение на него тој се пласираше меѓу 20-те полуфиналисти на натпреварот Electrolux Design Lab . Оваа година темата е „Инспирирано од урбаното живеење“, а учесниците можат да испраќаат решенија во категориите социјално готвење, природен воздух или чистење без напор, пишува Mashable. Концептот Mab на Запата се полни со вода и средство за чистење, а потоа растворот се дистрибуира до 908-те мини роботи опремени со пропелери за летање. Мини-роботите потоа се лансираат, го скенираат домот и почнуваат да го чистат распрскувајќи течност. Нечистотијата се собира и се враќа во централниот дел, а роботите се напојуваат од соларната енергија што ја собираат со крилата. Системот може да се програмира кога да чисти, или пак кои делови од домот да ги среди. Се разбира, тој ќе ...
| | веќе видена | слични

Останато

Изјавите на претставниците на власта дека цензусот и не бил така битен за конечниот резултат на претстојниот референдум значат дека политичката борба ќе ...
сите 337 | | | веќе видена

Босанскиот национален совет ги повика Бошњаците кои живеат во Македонија да гласаат „за“ на претстојниот референдум и со тоа да ги отстранат сите препреки за ...
сите 75 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Доколку се стремите кон бизнис напредок, ќе морате да бидете послушни и без прашања да ги усвојувате одлуките за авторитет декретите на ...
сите 50 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев на денешната средба со претседател на словенечкиот Државен збор на Дејан Жидан ги истакна исклучително високите пријателски односи со ...
сите 41 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Клучни избори за Косовската исламска заедница

Од:
До кого (е-маил):
Порака: