Прв стрит форум „Мој град, мој печат“

Kолку е Скопје велоград, а колку сме ние велограѓани? Kолку жителите на градот на солидарноста се солидарни и дали градот е солидарен кон нив? Активисти, графити уметници, водители, музичари, како и урбани ликови од главниот град на оваа тема ќе дискутираат на првиот Стрит Форум „Мој печат, мој град“. Форумот ќе се одржи утре во Градскиот парк, со почеток од 17 часот. Идејата на настанот е преку лични приказни да се спојат урбаното живеење, солидарноста и уметноста во едно, како и да разговара како Скопје да го направиме поурбан град. Форумот е замислен во три дела. Во првиот дел познати урбани ликови, како музичарите Пеце од Суперхикс и ЛД Пистолеро, водителите Зорица Црношија, Ана Трпеска и Маја Kазакова ќе зборуваат како го доживуваат Скопје и каков печат оставиле на градот. Во главната дискусија претставници на графити уметниците, по иницијативата „На точак“, како и на Здружението на студенти и младинци со хендикеп ќе ги искажат своите потреби и ќе дебатираат колку градот и граѓаните се солидарни и ...
| | веќе видена | слични

Сте се запрашале некогаш што имало на ѕидот крај кој поминувате пред целиот да биде прекриен со графит? Многу веројатно е – друг графит. А ако сте во Нијмеген во Холандија и стоите пред „Графити халата на славните“ (Doornroosje), тој најсвеж слој крие уште еден куп други слоеви графити.Imgur корисникот PaulDeGraaf сподели детална анализа на еден сегмент што го излупил од гореспоменатиот ѕид на Doornroosje.Местото почнало како култна локација за хипиците во ’70-тите и прераснало во центар на музиката и уметноста во раните ’80-ти, објаснува DeGraaf. Тоа било едно од првите места каде што било легално да се пуши канабис. Денес е музичко студио, а воедно и „Графити хала на славните“. Објектот е опкружен со ѕидови исто така прекриени со графити „од глава до пети“.Туку да прејдеме на главното, вака изгледа парче од ѕидот со 30 години истрпени слоеви боја:Дури направил и тајмлајн на случувања за секој слој (не сме сигурни како):
| | веќе видена | слични
2 копии

Овој викенд, се оддржа петтото издание на Скопје Стрит Фестивал, кој остави урбан печат на Град Скопје. Фестивалот и оваа година вклучи пет стејџа: графити, стрит бол помеѓу познати скопски кафулиња, денс стејџ во поддршка на Вип и Битрикс, стрит форум заедно со МладиИнфо, музички стејџ и многубројни креативни работилници. Организатор на настанот е агенцијата за организирање настани, Подиум Македонија. Учесниците и посетителите велат дека викендов Скопје пулсирал со одлична урбана енергија. Повеќе од 10.000 посетители имаа можност да бидат дел од Скопје Стрит Фестивал, оваа година, а Градски Парк беше преполн со млади и креативни артисти. На натпреварите, во дневната агенда на фестивалот, победници на #StreetBallподиумот беа Баду Баркоибеадобитницина 4 картиза EXIT фестивал од Шпаркасе Банка. Посетителите имаа можност да гледаат одличен баскет и двата дена на фестивалот. Додека оние кои сакаа да уживаат во уличен денс, имаа можност да ги проследат одличните брејкденс и хип-хоп натпревари на ...
| | веќе видена | слични

Гази Менташ или Циганско маало се протегало од р. Вардар, односно од Камениот мост, до тогашната Железничка станица. Од Гази Менташ кон Водно се протегале бавчи и ниви и само овде-онде имало по некоја куќа. Во ово маало имало голем број цигански куќи, слични со оние што биле во Топаана. Во периодот помеѓу двете светски војни маалото останало речиси со ист национален состав, а за време на изградбата на железничката теснолинејка Скопје-Охрид-Струга, бројот на населението се зголемил. Како евтина работна сила, Циганите се населувале во ова маало и заземале трето место во вкупниот број на население во Скопје, по Македонците и Турците. Голем број Цигани престанале да се занимаваат со производство на шалитра откако била изградена железничката линија Солун-Скопје-Белград. Циганите не го менувале местото на живеење по своја волја. Познати се неколку нивни насилни преместувања од страна на градските власти. На крајот на ова маало се наоѓал познатиот хотел “Турати”. Во првите децении на првата половина на 20 век ...
| | веќе видена | слични

Градскиот парк викендов ќе биде збирно место за сите љубители на урбаната култура. Вчера од 17 часот, Градскиот парк беше главната точка на среќавање за сите оние што посакуваат поинакво Скопје. „Скопје стрит-фестивал“ по петти пат ќе ги обедини стрит-уметниците. На креативната сцена ќе се отстапи место за графити, музика, работилница за кастм-патики, стрит-форум на кој ќе се дебатира за графити, велоград, за солидарноста кон лицата со попреченост, ќе има место и за јога, баскет, брејкденс движења. - За прв пат се организира сцена за дебата, односно стрит-форум на кој ќе се зборува колку е градот солидарен кон нас, а колку ние кон него. Познати скопски ликови ќе имаат 10 минути да ја споделат својата лична приказна со Скопје и да кажат каков печат оставиле. А потоа ќе се надоврземе со неколку прашања на темите како легални ѕидови за графити, дали Скопје е велоград, колку сме ние солидарни кон луѓето со телесна попреченост, а колку тоа го очекуваме од градот - соопштуваат организаторите од агенцијата ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Активисти, графити уметници, водители, музичари, како и урбани ликови од главниот град во непосредна атмосфера, денска ќе дискутираат во Градскиот парк во Скопје на првиот уличен форум „Мој печат, мој град“. Форумот е во организација на асоцијацијата за едукација „Младиинфо Интернационал“, во соработка со Скопје Стрит Фестивал. Идејата на настанот е преку лични приказни да се спојат урбаното живеење, солидарноста и уметноста во едно и за тоа како Скопје да го направиме поурбан град каде што ќе се вреднуваат солидарноста и уметноста. Форумот е замислен во три делови. Во првиот дел музичарите Пеце од Суперхикс и ЛД Пистолеро, како и водителите Зорица Црношија, Ана Трпеска и Маја Казакова ќе зборуваат како го доживуваат Скопје. Потоа следи главна дискусија во која Ермал Криезу како претставник на графити уметниците, Дарко Арсовски од иницијативата „На точак“ и Даниела Стојановска-Џинговскана од Здружението на студенти и младинци со хендикеп ќе дебатираат колку градот и граѓаните се солидарни и како да се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Форумот е во организација на асоцијацијата за едукација „Младиинфо Интернационал“, во соработка со Скопје Стрит Фестивал. Идејата на настанот е преку лични приказни да се спојат урбаното живеење, солидарноста и уметноста во едно и за тоа како Скопје да го направиме поурбан град каде што ќе се вреднуваат солидарноста и уметноста. Форумот е замислен во три делови. Во првиот дел музичарите Пеце од Суперхикс и ЛД Пистолеро, како и водителите Зорица Црношија, Ана Трпеска и Маја Казакова ќе зборуваат како го доживуваат Скопје. Потоа следи главна дискусија во која Ермал Криезу како претставник на графити уметниците, Дарко Арсовски од иницијативата „На точак“ и Даниела Стојановска-Џинговскана од Здружението на студенти и младинци со хендикеп ќе дебатираат колку градот и граѓаните се солидарни и како да се унапреди солидарноста во урбано Скопје. Стрит Форумот е дел од иницијативата за Прославување на солидарноста, проект поддржан од програмата Европа за граѓаните. 
| | веќе видена | слични

Останато

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 392 | | | веќе видена

Оваа генерација политичари го остварува сонот за членство на земјата во НАТО и ЕУ, рече Стево Пендаровски вечерва од Прилеп. „Во очи на вториот круг за ...
сите 184 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 355 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 163 | | | веќе видена

Хоспитализирани се осумгодишен вакциниран ученик од село Илинден од Скопје, невакцинирано едногодишно дете од Чаир, невакциниран 45-годишник од Студеничани и ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прв стрит форум „Мој град, мој печат“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: