Жерновски: Ќе се борам до крај против градежната мафија! (Видео)


Деталниот урбанистички план (ДУП) Дебар Маало е донесен од претходното криминално раководство на општина Центар, а и јас и раководството на Центар целосно го споделуваме ставот на граѓаните - што повеќе зелени површини и нула толеранција за градежната мафија, рече градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, на денешната прес-конференција за ДУП-от. Тој кажа како проекти се менувале преку ноќ а исто така најави дека в среда ќе обелодени и детали за скандалозниот нов Кинески ѕид во паркот. Вети дека на местото на сегашните бараки нема да се гради нов општински објект и зеленилото ќе биде зачувано. - Загриженоста на граѓаните за ДУП-от Дебар маало е целосно оправдана. Овие спорни објекти, предвидени од страна на претходното криминално раководство на Центар и актуелната Влада, се во целосна спротивност на она што јас и сегашнотo раководство на Центар го работиме - а тоа е повеќе зелени површини и нула толеранција на градежната мафија. Сакам јасно да им порачам на Дебар маалци дека мојот мојот став по ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Порталот А1он објави визуелизација на можниот изглед на комплексот хотели кој, како што вели градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, го предвидела Владата во Градскиот парк, на местото на сегашните барака на Град Скопје. Од скицата се гледа дека овој објект би бил целосно надвор од архитектонскиот концепт на тој дел од градот, би го нарушил изгледот и функционалноста на паркот, но и прашање е како ќе се одрази на сообраќајниот метеж. Сепак, најголем проблем, како што велат познавачите, е засенување на паркот и блокирањето на природната светлина за растенијата и дрвата. Скопје веќе одамна заради непланското градење го наруши природното движење на воздухот, а ваквата, како што се најавува, стометарска градба би можела да биде вистинска катастрофа.
| | веќе видена | слични

Од Министерството за транспорт тврдат дека со ГУП-от максимално е заштитено зеленилото во Градскиот парк Министерството за транспорт и врски најостро ги демантира тврдењата на градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски, дека ќе се гради објект во висина од 100 метри на местото на бараките во кои работи градската администрација. Од таму јавно го повикуваат Жерновски да објави конкретен документ на Владата или на Министерството со кој ќе ги потврди констатациите. Во спротивно, како што велат од Министерството, задолжително да им се извини на сопствените жители и да престане да манипулира со нив. Жерновски на прес-конференција јасно кажа дека деновиве во Општина Центар пристигнала и документација со која, како што рече, се потврдува дека Владата присвоила и други земјишта на територијата на Општината. Тој објасни дека на 21 јули Владата донела одлука со која земјиштето на кое се наоѓаат бараките на Град Скопје се прогласува за земјиште за градби од посебен интерес. Одлуката објавена во „Службен весник“ им ја ...
| | веќе видена | слични

Министертвото за транспорт ги демантира тврдењата на градоначалникот Жерновски дека ќе се гради објект во висина од 100 метри на местото на бараките на Градското собрание. Во соопштението до јавноста го повикаа градоначалникот на општина Центар да го прифати предлогот на министерството и наместо изградба на општинската зграда, на тоа место да предвиди нов парк и зеленило. „Јавно го покануваме Жерновски да објави конкретен документ на Владата или Министерството за транспорт и врски со кој ќе ги потврди констатациите дека на конкретната локација ќе никне објект со висина од 100 метри. Во спротивно задолжително да им се извини на сопствените жители и да престане да манупулира со нив“, велат од Министерството за транспорт. Со соопштение се огласија и од владеачката ВМРО - ДПМНЕ. Оттаму тврдат дека Жерновски измислил дека на таа локација ќе се гради хотелски комплекс. „Како и многупати досега во недостаток на конкретни проекти на кои работи, Андреј Жерновски својата плата како градоначалник на општина Центар ја ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на општината Центар, Андреј Жерновски, соопшти дека од летово е донесена одлука за изградба на хотелски комплекс на местото на бараките на градот во Градски парк - На 21 јули, во текот на летните одмори, Владата донела одлука дека земјиштето зад нас, на кое се наоѓаат бараките на градот, се прогласува како земјиште за градби од посебен интерес. На оваа парцела е предвидена градба од посебен интерес - хотелски комплекс, означен со маркица Б4 - вели градоначалникот. Тој соопшти дека оваа парцела е со димензија од 218 метри должина и 28 метри ширина. Според информациите, хотелот треба да е висок 100 метри. - Овој парк го носи името Градски парк и со ваква градба би бил целосно уништен, да не речам, неупотреблив - смета градоначалникот.
| | веќе видена | слични

Министертвото за транспорт и врски најостро ги демантира тврдењата на градоначалникот Жерновски дека ќе се гради објект во висина од 100 метри на местото на бараките каде што се наоѓа Град Скопје. „Јавно го покануваме Жерновски да објави конкретен документ на Владата или Министерството за транспорт и врски со кој ќе ги потврди констатациите дека на конкретната локација ќе никне објект со висина од 100 метри. Во спротивно задолжително да им се извини на сопствените жители и да престане да манупулира со нив“, се вели во реакцијата на министерството. Со соопштение излегоа и од ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму тврдат дека Жерновски измислил дека на таа локација ќе се гради стометарки хотел. „Како и многупати досега во недостаток на конкретни проекти на кои работи, Андреј Жерновски својата плата како градоначалник на општина Центар ја оправдува измислувајќи си проблеми кои потоа тој наводно ќе ги решава“, наведуваат од партијата.
| | веќе видена | слични

На локацијата на каде што сега се наоѓаат бараките на Град Скопје во Градскиот парк наскоро може да никне градежно чудовиште високо сто метри. Наместо да се изгради планираниот паркинг за посетителите на паркот, на градежната парцела со површина од 6.104 метри квадратни сега е предвидено да се издигне хотелски комплекс со дополнителни комерцијални намени на објектот. Од македонската влада овој нов „Кинески ѕид“ е именуван како „објект од посебен интерес“, со што ингеренциите на општина Центар и на граѓаните за да реагираат околу изградбата на вакво градежно чудовиште им се одземени. Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски денеска го праша премиерот Никола Груевски дали посебен интерес за него е изградбата на хотел од 100 метри во Градскиот парк. „На 21 јули, во текот на летните одмори, Владата донела одлука дека земјиштето позади нас, на кое се наоѓаат бараките на Град Скопје, се прогласува како земјиште за градби од посебен интерес. По истиот криминален метод како со парцелите на ПУИГ, Владата ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Центар му објави војна на премиерот Груевски против новиот „кинески ѕид“ Во Градскиот парк на просторот каде што сега се наоѓаат старите бараки во кои се сместени градските служби и кабинетот на градоначалникот Коце Трајановски треба да никне луксузен хотелски комплекс. Градоначалникот на Општина Центар вчера на прес-конференција откри изградба на нов „кинески ѕид“ на влезот на Паркот на површина од 6.104 квадрати, висок 100 метри. Ќе го гради, како што рече, актуелната власт на Никола Груевски, која овој комплекс го смета за објект од посебен интерес. „За чии скриени бизнис интереси или за интерес на градежната мафија?“, праша Жерновски и го повика премиерот да излезе лично и да објасни зошто овој објект е од посебен интерес, за кого и дали е точно дека ќе се гради луксузен хотелски комплекс. Комплексот ќе има должина од 218 и широчина од 28 метри, ќе го уништи зеленилото во Паркот и ќе го уништи воздухот, бидејќи ќе го затвори просторот и ќе го загрози здравјето на граѓаните. Жерновски ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министертвото за транспорт и врски (МТВ) најостро ги демантира тврдењата на градоначалникот на скопската општина Центар, Андреј Жерновски за наводна изградба на објект во височина од 100 метри на местото на бараките каде што се наоѓа администрацијата управата на Град Скопје, и притоа бараат од него да објави конкретен документ на Владата или Министерството со кој ќе ги потврди констатациите дека на конкретната локација ќе никне објект со посочената височина, како и да се им се извини на жителите и да престане да манупулира со нив. Жерновски претходно во средата на прес конференција излезе со тврдење дека Владата планира уништување на зеленилото во Градскиот парк со наводната изградба на стометарски објект. Всушност посочи кон бараките во кои е сместена администрацијата на градот Скопје, што претставува изградено и реализирано градежно земјиште, а не парк и зеленило, со што самиот себе се демантираше, заклучуваат од Министерството. Додаваат дека Владата во изминатиот период ниеднаш не преземала активности, ...
| | веќе видена | слични
9 копии

„Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски во обид да си ја спаси својата фотелја од притисокот на жителите во сопствената општина, излегува на прес конференции и манипулира со нив, потикнувајќи ги тие да му ја водат битката за лошото менаџирање со општината“, стои во реакцијата на Министерството за транспорт и врски на прес конференцијата на Жерновски . „Министертвото за транспорт и врски најостро ги демантира тврдењата на Жерновски за изградба на објект во висина од 100 метри на местото на бараките каде што се наоѓа Град Скопје. Јавно го покануваме Жерновски да објави конкретен документ на Владата на Република Македонија или Министерството за транспорт и врски со кој ќе ги потврди констатациите дека на конкретната локација ќе никне објект со висина од 100 метри. Во спротивно задолжително да им се извини на сопствените жители и да престане да манупулира со нив. Жерновски денеска на прес конференција излезе со тврдење дека Владата на Република Македонија планира уништување на зеленилото во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 251 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 233 | | | веќе видена

Претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова вечерва од Кратово им одоговори на сите загрижени за тоа како ќе била претседател на државата и врховен ...
сите 185 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Пробиштип и Карбинци, каде од жителите на овие општини побара масовна ...
сите 102 | | | веќе видена

Со оглед на тоа дека во недела ни претстојат претседателските избори на сите нас ни е важно тоа какво време не очекува за време на изборите. Времето во недела ...
сите 193 | | | веќе видена

Пендаровски ги повике граѓаните во недела, на 21 април, со својот глас  за бројот 3 да одлучат за сигурна иднина и да изберат напредок за европска држава Со ...
сите 140 | | | веќе видена

По само два дена користење телефонот "Galaxi Fold" почнал да се распаѓа, пишува порталот "The Verge". "Доволно е само малку да се искриви екранот, и под ...
сите 34 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Жерновски: Ќе се борам до крај против градежната мафија! (Видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: