Една петтина од работоспособното население на Норвешка живее од бенефиции за невработеност или болест


Норвешка има сериозен проблем. Невработеноста во земјата можеби е под 3 отсто, но нафтената криза која ја погоди најбогатата нација во Скандинавија може да остави постојан белег, пишува „Блумберг“. Повеќе од една петтина од работоспособното население се потпираа на бенефиции за невработеност или за болест во 2016 година, покажуваат резултатите од истражувањето на Норвешката управа за труд и благосостојбата. Социјалните плаќања во земјата се зголемиле 3 отсто во 2016 година, што најверојатно ќе го отежни настојувањето на Норвешка да ја намали зависноста од индустријата за нафта и гас. Недоволно работници Откривањето нафта пред 50 години ја направи земјата најбогата во Европа и помогна за создавање на најпознатиот дарежлив општествен систем во светот. Намалувањето на ресурсите и преминот кон зелена енергија значи дека земјата ќе мора да најде друг извор за да го задржи стандардот на живот, посочува агенцијата. Тоа веќе се признава и од администраторите на социјалниот систем во Норвешка. - За да го одржиме ...
| | веќе видена | слични

Во Македонија има вкупно 2.050.494 активни претплатници на мобилна телефонија, покажуваат најновите податоци на Агенцијата за електронски комуникации објавени во извештајот за развој на пазарот на електронските комуникации за четвртото тримесечје од минатата година. Податоците за бројот на претплатниците се однесува на активни претплатници, кои во последните три месеци предизвикале на некој начин електронски комуникациски настан (повик, одговор на повик, испраќање порака, испраќање податоци или вршење други услуги. Во АЕК откриваат дека има пад од 3,47 отсто на бројот на активни претплатници во мобилната телефонија во четвртиот квартал од 2016 во однос на претходниот квартал и пад од 1,59 отсто во однос на истиот квартал од претходната година. - Воочливо е дека поголемиот дел од резиденцијалните претплатници користат припејд-услуги наспроти користењето на постпејд-услугите. Бројот на резиденцијалните постпејд-претплатници бележат пораст од 1,99 отсто во однос на претходниот квартал додека во однос на истиот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

ВМРО-ДПМНЕ, во партиско соопштение го прозва министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски дека ја манипулира јавноста, наместо да организира миење на службеното возило. „Оливер Спасовски го надмина и својот шеф Зоран Заев и пред цела јавност покажа дека не е способен да организира миење на службено возило на МВР, со кое се возат највисоки странски делегации. Затоа наместо настапи на кои ќе промовира некоја реформа или успешна акција, Спасовски излегува со манипулации“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Понатаму велат дека „приоритет за ВМРО-ДПМНЕ е подобрување на стандардот на граѓаните, а за СДС да дефокусира од ветувањата што ги даде.“ „Колкава е штетата од неодговорноста на СДС може само да се претпостави, како што може да се претпостават и мотивите на Спасовски и Заев да не го одржуваат возилото во кое се превезуваат странски делегации“, пишуваат од ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

Политиките за вработување кои даваат резултати треба да се продолжат, сметаат експертите коментирајќи ги најновите податоци за стапката на невработеност. Според евиденцијата на заводот за статисика таа во првиот квартал е 22,9% што е најниско откако се вршат мерењата. Намалувањето на невработеноста трае во континуитет веќе 11 години, кога како невработено се водеше 38 отсто од работоспособното население, а претходната влада спроведуваше серија мерки за поттикнување и олеснување на вработувањата во домашни компании, како и во капацитети на странските инвеститори. Од ВМРО-ДПМНЕ денес истакнаа дека најниската стапка на невработеност е резултат на економските мерки кои партијата ги презеде во последните 10 години, а со кои се отвориле околу 175.000 нови работни места. Од СДСМ, пак, порачаа дека завршило времето кога иселувањето, бришењето од евиденција, и нарачани бројки од контролирани институции се прикажувало како намалување на невработеноста. Од партијата порачаа дека новата реформска влада преку поддршка ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа прес-конференција, од партијата остануваат на ставот дека добрите економски политики од нивното владеење се видливи со тоа што се намалила невработеноста.
| | веќе видена | слични

Историски најниската стапка на невработеност од 22.9% и креирањето на 20 илјади работни места во година на сериозна политичка криза е резултат на успешните политики на државата, коментираат дел од експертите. Според нив новата Владата треба да продол Историски најниската стапка на невработеност од 22.9% е резултат на мерките за вработување и на отворањето нови работни места не само кај странските, туку и кај домашните компании – велат дел од експертите. Според нив, добро е тоа што иако минимално, невработеноста паѓа континуирано секој квартал веќе неколку години. Велат, на новата влада останува дали ќе продолжи со започнатото или ќе носи сопствени мерки, но сметаат дека рецептот што успева не би требало да се менува. Според аналитичарите, дојдено е времето минималната и просечната плата да растат, за работниците да имаат достоинствен живот. Од Агенцијата за вработување велат дека за една година во земјава се отвориле нови 19 илјади работни места, а најновиот ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Според ВМРО-ДПМНЕ најниската стапка на невработеност во Република Македонија од 22.9 проценти во првото тромесечие од годинава е резултат на квалитетните економски мерки партијата ги презела во последните 10 години со кои се отвориле над 174.000 нови работни места. - Додека ВМРО-ДПМНЕ е фокусирана на создавање подобра иднина за сите граѓани на Република Македонија, министерот Оливер Спасовски, држи празни прес-конференции со кои на граѓаните им ја покажува сопствената неспособност за чување и одржување на државниот имот, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата истакнуваат разликата меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ е во тоа што приоритет за ВМРО-ДПМНЕ е подобрување на стандардот на граѓаните, а за СДСМ да дефокусира од ветувањата што ги даде за избори. - Колкава е штетата од неодговорноста на СДС може само да се претпостави, како што може да се претпостават и мотивите на Спасовски и Заев да не го одржуваат возилото во кое се превезуваат странски делегации, се додава во соопштението. Од ВМРО-ДПМНЕ сметаат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За една деценија отворени се над 174.000 работни места, додека во првиот квартал од оваа, споредено со првиот квартал минатата година има 20.000 нови работни места, а во споредба со четвртиот квартал лани, годинава се региострирани 3.000 нови вработувања Стапка на невработеност од 22,9 проценти во првото тримесечје од оваа година измери Државниот завод за статистика. Во истиот период стапката на вработеност е 43,7. Или, од активното население кое брои 952.644 лица, вработени се 734.043, а невработени 218.601. Стапката на невработеност од 22,9 проценти е историски најниска до сега, откако со години наназад континуирано е во пад. Но, падот на невработеноста и во првото тримесечје од оваа година се смета за особен успех, затоа што земјата во тој период живееше во длабока политичка криза, која меѓу другото беше причина во истиот период кога невработеноста се намали, да падне и растот на економијата, спуштајќи се до нула. Ова го нотираше и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, огласувајќи се на Фејсбук. - ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Оливер Спасовски го надмина и својот шеф Зоран Заев и пред цела јавност покажа дека не е способен да организира миење на службено возило на МВР, со кое се возат највисоки странски делегации. Затоа наместо настапи на кои ќе промовира некоја реформа или успешна акција, Спасовски излегува со манипулации“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Во него се додава дека „приоритет за ВМРО-ДПМНЕ е подобрување на стандардот на граѓаните, а за СДС да дефокусира од ветувањата што ги даде.“ „Колкава е штетата од неодговорноста на СДС може само да се претпостави, како што може да се претпостават и мотивите на Спасовски и Заев да не го одржуваат возилото во кое се превезуваат странски делегации“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Извор: Мета.мк Loading...
| | веќе видена | слични
4 копии

- Додека ВМРО-ДПМНЕ е фокусирана на создавање подобра иднина за сите граѓани на Република Македонија, министерот Оливер Спасовски, држи празни прес-конференции со кои на граѓаните им ја покажува сопствената неспособност за чување и одржување на државниот имот, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата истакнуваат разликата меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ е во тоа што приоритет за ВМРО-ДПМНЕ е подобрување на стандардот на граѓаните, а за СДСМ да дефокусира од ветувањата што ги даде за избори. - Колкава е штетата од неодговорноста на СДС може само да се претпостави, како што може да се претпостават и мотивите на Спасовски и Заев да не го одржуваат возилото во кое се превезуваат странски делегации, се додава во соопштението. Од ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека ќе биде подобро СДСМ побрзо да излезе од антиреформскиот филм, бидејќи, како што посочуваат партијата веќе не е опозиција и има одговорност да реализира проекти од полза на граѓаните. - Граѓаните немаат никаква полза ако СДС бега од темата невработеност и ако ги ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 167 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Нови Сад порача дека властите повеќе нема да дозволат насилство на протестите, како она од минатата сабота, ...
сите 210 | | | веќе видена

До понеделник ќе се задржи стабилно и топло време, а во вторник ќе настапи промена на времето. Ќе има зголемена облачност со повремен дожд и ќе дува умерен до ...
сите 158 | | | веќе видена

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за ...
сите 165 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 208 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Една петтина од работоспособното население на Норвешка живее од бенефиции за невработеност или болест

Од:
До кого (е-маил):
Порака: