За Керим „Дневник“ и „Утрински“ се обична бакалска стока

Крајно неморален е потегот на МПМ со кој ги избриша имињата на основачите од импресумот на овие два весника, реагираат поранешни и сегашни колумнисти на овие два весника. Дрскост е да мислат дека историјата почнува од самите нив, порачуваат тие. Малограѓански потег на МПМ и безобразен обид да се ретушира историјата на првите независни дневни весници во Македонија „Дневник“ и „Утрински весник“. Вака сегашни и поранешни колумнисти во овие весници и едни од најистакнатите интелектуалци во земјава ја коментираат одлуката на Срѓан Керим, директор на МПМ, кој во име на германскиот издавач ВАЦ од први март ги избриша имињата на основачите во импресумите на овие весници. Наспроти нив, Здружението на новинарите на Македонија, преку претседателот Насер Селмани морално не го осуди овој потег на МПМ. Преку СМС-порака тој кратко го соопшти ставот на ЗНМ дека ако некој го прекршил законот, треба да одговара. Публицистот и поранешен колумнист во „Дневник“, Ѓунер Исмаил вели дека станува збор за крајно неморален ...
| | веќе видена | слични

Сопственикот на Медија принт Македонија, издавач на весниците „Дневник“, „Утрински весник“ и „Вест“, германски ВАЦ бил изненаден од одлуката основачите на овие медиуми да се отстранат од импресумот, дознава „Шпиц“. По писмото со негодување на ваквата одлука што основачите на „Утрински весник“ го испратија директно до централата на ВАЦ во Есен, Германија, според нашите информации, експресно стигнал одговор во кој се вели дека менаџментот на компанијата е изненаден од ваквата интерна одлука на раководните структури во МПМ. Во писмото тие бараат од директорот на МПМ, Срѓан Керим, во најкус можен рок да се состане со нив и да се надмине ова недоразбирање. Дел од основачите ја потврдија оваа информација и велат дека средба ќе биде одржана. Тие се надеваат дека до петок директорот Срѓан Керим ќе најде време да се состане со нив и да се надмине овој неразумен чин. Писмо до централата на ВАЦ ќе испратат и основачите на „Дневник“, Бранко Героски, Миле Јовановски и Александар Дамовски. Одлуката на МПМ од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Крадењето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието од страна на обвинетите Сашо Марковски и Оливер Радулов било по наредба на директорот ...
сите 258 | | | веќе видена

-Одлуката е сериозна и одговорноста се однесува на иднината на нашата татковина и нанашите граѓани. Да бидеме делод светот, а не сами в осветот. По 27 години, ...
сите 88 | | | веќе видена

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 181 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти вели дека заедно со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа се подготвени да работат ...
сите 180 | | | веќе видена

На 30 септември ќе имаме референдум и гласачкo-избирачка битка. Според планот увезен од странство, бој ќе бијат космополитите, кои се веќе дел од ЕУ и од НАТО, ...
сите 69 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За Керим „Дневник“ и „Утрински“ се обична бакалска стока

Од:
До кого (е-маил):
Порака: