Колку продолжени викенди ќе има во 2018?

Понеделник, први јануари 2018 година е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 1 јануари 2018 година (понеделник), Нова Година е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Министерството за труд и социјална политика, на граѓаните на Република Македонија им ја честита Новата Година. Во 2018 година Велиден ќе биде на 8-ми април, а неработен ќе биде понеделникот, на 9 април. Заедно со неработниот Велики петок на 6-ти април, ќе има можност за подолг одмор. На 24 мај е Кирил и Методиј, а во петок, на 25 мај, нема да се работи за Духовден, што е уште еден продолжен викенд. Продолжен викенд ќе има и на 15 јуни, затоа што тој петок нема да се работи поради празнувањето на Рамазан Бајрам, ден кој е неработен за сите граѓани.
| | веќе видена | слични
11 копии

По многуте забелешки од граѓаните изминативе години дека 2 јануари треба повторно да биде неработен ден, Министерството за труд и социјална политика најавува преиспитување на Законот за празниците на Република Македонија. За да се предложи следниот 2 јануари пак да биде неработен ден, од Министерството велат дека се клучни мислењата од работодавачите и од работниците. „Во изминатиот период во врска со Законот за празниците на РМ многу често се поведуваа прашања во насока дека тие се многу на број, дека треба да се дополни со неработни денови за други националности итн. Работодавачите често укажуваат дека има многу празници. За да може да се пристапи кон какво било решение, ќе треба прашањето да се отвори и да се разговара со претставници на работодавачите и претставници на работниците и, секако, да се разгледаат меѓународните искуства за бројот на неработни денови. Потоа ќе може да се пристапи кон предлог во кој ќе се согледа и можноста дали 2 јануари да се смета како неработен ден“, велат од Министерството ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Има многу забелешки на Законот за празниците во смисла на тоа дека се премногу, дека некои националности не се застапени во одбележувањето на нивните празници, а деновиве повторно се разговара за враќање на 2 јануари како државен празник. Од Министерството за труд и социјална политика велат дека ќе има преиспитување на Законот за празниците на Република Македонија и дека за предлогот наредниот 2 јануари да биде неработен ден ќе се разговара со претставници на работодавачите и на работниците. Работодавачите постојано укажуваат дека има многу празници. По последните промени во Законот за празниците (2007 година) 2 јануари беше прогласен за работен ден, а беа додадени низа нови, главно верски празници. mkd.mk Related
| | веќе видена | слични
6 копии

Во првиот месец од новата 2018 година следуваат уште два продолжени викенди. Листа со неработни денови за јануари 2018 година За сите граѓани на РМ • 1 јануари (понеделник), Нова година • 7 јануари (недела), Божиќ, првиот ден на Божиќ според православниот календар, односно 08 јануари (понеделник) е неработен ден За граѓаните од православна вероисповед • 6 јануари (сабота), Бадник, ден пред Божиќ • 19 јануари (петок), Богојавление (Водици) За граѓаните припадници на српската заедница во РМ • 27 јануари (сабота), Свети Сава
| | веќе видена | слични

Ако некој има што силно посакува 2 јануари да биде неработен ден тоа се работниците. Сигурно барем една личност сте слушнале оваа година да каже: ех, што убаво би било кога повторно 2-ри би бил неработен да имаме уште еден ден споен за празниците. Нели? Како и да е, можеби ова догодина ќе биде реалност, барем според она што го најавуваат од Министерството за труд и социјална политика по бројните зебелшки на граѓаните. Се најавува преиспитување на Законот за празници и надлежните ќе бараат мислење и од работниците и од работодавачите. „Работодавачите често укажуваат дека има многу празници. За да може да се пристапи кон какво било решение, ќе треба прашањето да се отвори и да се разговара со претставници на работодавачите и претставници на работниците и, секако, да се разгледаат меѓународните искуства за бројот на неработни денови. Потоа ќе може да се пристапи кон предлог во кој ќе се согледа и можноста дали 2 јануари да се смета како неработен ден“, посочуваат од Министерството за труд и социјална политика. ...
| | веќе видена | слични

Се најавува преиспитување на Законот за празници по што ќе се согледа и можноста дали 2 јануари ќе се смета за неработен ден. Можноста дали 2 јануари ќе се смета како неработен ден можеби за следната година ќе биде реалност, барем според она што го најавуваат од Министерството за труд и социјална политика. По бројните реакции и зебелшки на граѓаните, се најавува преиспитување на Законот за празници и надлежните ќе бараат мислење и од работниците и од работодавачите. Според Министерството за труд и социјална политика, „работодавачите често укажуваат дека има многу празници. За да може да се пристапи кон какво било решение, ќе треба прашањето да се отвори и да се разговара со претставници на работодавачите и претставници на работниците и, секако, да се разгледаат меѓународните искуства за бројот на неработни денови. Потоа ќе може да се пристапи кон предлог во кој ќе се согледа и можноста дали 2 јануари да се смета како неработен ден“. Инаку, 2 јануари работен ден стана во 2007 година кога беше изменет а беа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерството за труд и социјална политика ја објави Програмата на неработни денови за 2018 година. Согласно со Законот за празниците на Република Македонија во 2018 година неработни денови се: За сите граѓани на РМ • 01 јануари (понеделник), Нова Година • 07 јануари (недела), Божик, првиот ден на Божик според православниот календар, односно 08 јануари (понеделник) е неработен ден • 09 април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот календар • 01 мај (вторник), Ден на трудот, • 24 мај (четврток) „Св. Кирил и Методиј“ Ден на сесловенските просветители • 15 јуни (петок), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, • 02 август (четврток), Ден на Републиката • 8 септември (сабота), Ден на независноста • 11 октомври (четврток), Ден на народното востание, • 23 октомври (вторник), Ден на Македонската Револуционерна Борба, • 8 декември (сабота), “Св. Климент Охридски” За граѓаните од православна вероисповед • 06 јануари (сабота), Бадник, ден пред Божик • 19 јануари ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците, 7 јануари 2018 година (недела), Божик, првиот ден на Божик според православниот календар, односно 8 јануари 2018 година (понеделник), е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Истовремено, Министерството за труд и социјална политика, им го честита Божик на граѓаните од православната вероисповед.
| | веќе видена | слични

По барање на граѓаните, 2. јануари да биде неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, од Министерството за труд и социјална политика велат дека за таква одлука важни се мислењата на работидавачите и работниците. „Во изминатиот период во врска со Законот за празниците на РМ многу често се поведуваа прашања во насока дека тие се многу на број, дека треба да се дополни со неработни денови за други националности итн. Работодавачите често укажуваат дека има многу празници. За да може да се пристапи кон какво било решение, ќе треба прашањето да се отвори и да се разговара со претставници на работодавачите и претставници на работниците и, секако, да се разгледаат меѓународните искуства за бројот на неработни денови. Потоа ќе може да се пристапи кон предлог во кој ќе се согледа и можноста дали 2 јануари да се смета како неработен ден“, соопштуваат од Министерството за труд и социјална политика. Во 2007 година законот за празниците беше променет и втори јануари беше прогласен за работен ден, но беа ...
| | веќе видена | слични

Очигледно правилата во државата не важат за сите, посебно кога станува збор за функционерите. За нив секогаш има одмор плус па дури и кога деновите се работни за сите. Имено, јавноста со негативни коментари ја дочека веста дека народните избраници се договориле со спикерот да си ја спојат целата недела до претстојните празници за Божиќ кога дури наредниот понеделник е неработен ден за сите граѓани. Според агендите на Собранието нема закажани активности до 15 јануари, а од Законодавниот дом за дел од медиумите посочиле дека деновиве ќе бидат закажани неколку седници на комисии од 9 до 12 јануари.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Германскиот министер за правда Катарина Барли изрази разочараност од планот на британската премиерка Тереза Меј за ќорсокакот за прашањето за брегзит. -Велика ...
сите 381 | | | веќе видена

Балканската дива од неодамна објави фотографија со својот сопруг Душко Тошиќ со престој во Кина, каде го прославувија 34. годишниот роденден на фудбалерот. ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Од предметите што демонстрантите во неделата ги фрлаа кон полицијата и полициските кордони во неколку делови околу грчкиот Парламент, наполнети се 86 вреќи ...
сите 136 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена

Претседателот Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со помошник на генералниот ...
сите 161 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Колку продолжени викенди ќе има во 2018?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: