СОУ „Гошо Викентиев“ и ЕВН Македонија потпишаа договор за практична настава на учениците

03.04.2018 Продолжува соработката на СОУ „Гошо Викентиев“ со институции и фирми од Кочани и oд соседните општини. Претставници од ЕВН Македонија од Скопје беа во посета на училиштето и потпишаа договор со училишната установа за соработка во однос на реализирање на пракса за учениците од трета и четврта година од струката електротехничар енергетичар. На средбата што се одржа во библиотеката во училиштето, освен претставниците од ЕВН Македонија и професори од кочанското училиште, присуствуваа и учениците кои ќе посетуваат пракса, како и нивните родители. Тие во наредниот период ќе изучуваат практичен дел во ЕВН Македонија подружница Кочани.
| | веќе видена | слични

11.04.2018 Само три точки има на дневниот ред ќе има на 9. редовна седница на Советот на Општина Кочани. Иако се најавуваше и се очекуваше дека советниците ќе разгледуваат и ќе усогласуваат уште неколку други прашања, сепак седницата доби редуцирана содржина. Главна тема, всушност, ќе биде предлог-одлуката за измена на распоредот на средства од Буџетот на Општината за оваа година за да може да се одобри финансиска помош на СОУ “Гошо Викентиев“. Парите ќе бидат наменети за тимот ученици кои ќе ја претставуваат општината и државата на меѓународниот натпревар по роботика што ќе се одржи во САД. Со финансиската поддршка што ја издвојува Општината заедно со стопанскиот сектор и со други помагатели, треба да се покријат трошоците за нивното патување, престојот и учеството на натпреварот.
| | веќе видена | слични

Утре /11.04.2018 година, среда/ во 11 часот во големата сала на Советот на Град Скопје /барака 13, бул. Илинден бр. 82/ ќе се одржи деветтата седница на Советот на Град Скопје. Дневниот ред може да го видите на следната интернет врска
| | веќе видена | слични
2 копии

СОУ „Гошо Викентиев“ од Кочани потпиша договор за соработка со ЕВН Македонија, со што учениците ќе можат да реализираат практична настава. На работната средба со претставници од компанијата, раководниот тим на техничкото училиште и учениците се договорија изучувањето на практичниот дел да се реализира во подружницата на ЕВН Македонија во Кочани. - Практична настава во објектите на ЕВН ќе имаат учениците од трета и четврта година кои се школуваат во струката електротехничар енергетичар. Нивната пракса на терен ќе започне по завршувањето на теоретската настава во месец јуни, а за тоа ќе добијат и финансиски надоместок, истакна директорот на СОУ „Гошо Викентиев“, Гоце Савев. На пазарот на труд кај нас има недостиг од стручни кадри од областа на енергетиката, поради што практичната обука ќе им помогне на завршените средношколци полесно да најдат вработување. Договори за реализирање практичен дел од наставата, кочанското средно училиште веќе има потпишано и со компаниите „Амфенол“, „Водовод“ и „Руен Инокс ...
| | веќе видена | слични

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 166 | | | веќе видена

Продолжуваат превирањата во Исламската верска заедница. Новиот поглавар Скендер Бузаку е назначен на функцијата од судот, но Реис ул улема хаџи Сулејман ефенди ...
сите 374 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 334 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 173 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СОУ „Гошо Викентиев“ и ЕВН Македонија потпишаа договор за практична настава на учениците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: