Сугарески очекува пругата Битола-Кременица да биде изградена во ноември годинава


9 копии

За половина година се очекува да заврши изградбата на пругата Битола-Кременица со која се овозможува железничко поврзување меѓу Македонија и Грција. Пругата е во должина од 16 километри, а инвестицијата изнесува 17,2 милиони евра, од кои шест милиони евра од ИПА фондовите, а 11,2 милиони евра од Буџетот на РМ. – Очекувам до крајот на ноември овој проект целосно да биде завршен, со цел да овозможиме поврзување на пелагонискиот регион до солунското пристаниште, да го зајакнеме економскиот капацитет на регионот, поврзување со индустриската зона „Жабени“ и други олеснувања за транспорт на стоки и услуги, изјави министерот за транспорт и врски Горан Сугарески при денешниот увид на градежните работи на терен. Сугарески вели дека Владата е сериозно посветена на железничкото поврзување на Коридорот 8, се работи на пругата од Куманово до Бељаковце, обезбедена е проектна документација и финансиски средства за делот од Бељаковце до Крива Паланка, а завршена е и проектната документација за пругата до граничниот премин ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, заменик министерот за транспорт и врски Садик Беќири и директорот на ЈП за државни патишта Зоран Китанов денеска ќе извршат увид во реконструкцијата на автопатската делница Сарај-Групчин.Делницата е долга 16 километри, а за реконструкцијата се обезбедени 1,1 милион евра од Буџетот на ЈП за државни патишта.Активностите почнаа во ноември 2017 година и треба да завршат овој или идниот месец.
| | веќе видена | слични
4 копии

Реконструкцијата на патот Гостивар - Кичево треба да заврши до крајот на август годинава, а на патот кон Тетово наредните 20 дена, рече денеска министерот за транспорт и врски Горан Сугарески. Одговорајќи на пратеничко прашање во Собранието, Сугарески истакна дека е многу важно проектите да се спроведат квалитетно, а не, како што нагласи, само да се фрли асфалт. Според министерот, патниот правец Гостивар - Тетово е крупен проект кој треба да се реализира во неколку фази, а ќе чини над 100 милиони евра. Средствата ќе бидат обезбедени од ИПА и од Европската банка за обнова и развој. Веројатно со неговото спроведување ќе се почне во 2019 година.
| | веќе видена | слични

Одговорајќи на пратеничко прашање во Собранието, Сугарески истакна дека е многу важно проектите да се спроведат квалитетно, а не, како што нагласи, само да се фрли асфалт. Според министерот, патниот правец Гостивар - Тетово е крупен проект кој треба да се реализира во неколку фази, а ќе чини над 100 милиони евра. Средствата ќе бидат обезбедени од ИПА и од Европската банка за обнова и развој. Веројатно со неговото спроведување ќе се почне во 2019 година. 
| | веќе видена | слични

Информативната табла поставена пред Железничката станица во Битола до пред некоја недела информираше дека реконструкцијата на пругата кон Грција е завршена. Но, ако направите неколку чекори и излезете на пругата ќе ве пречека друга слика. Пругата завршува тука, во Битола и не е поврзана со Грција. Денес пред железничката станица во Битола стои истата табла, но променет е само датумот на почеток и крајот на проектот. При вчерашната посета на Битола, министерот за транспорт и врски Горан Сугарески изјави дека изведувачот ги започнал активностите и ќе ги заврши во ново предвидениот рок. „Станува збор за пари кои Република Македонија мора да ги искористи, 6 милиони евра. Според договорената динамика, од ова што го гледам на терен, од она што е разговарано и што сум информиран, очекувам дека изведувачот ќе ја заврши својата работа. Тие 6 милиони евра Македонија ги добила за да бидат искористени, а не да ги вратиме и да ги дадеме од буџетот на државата. Практично сум сигурен дека изведувачот ќе биде на висина на ...
| | веќе видена | слични

Пругата од Битола до Кременица готова до ноември. Со неа ќе се овзоможи железничко поврзување на Пелагонија со солунското пристаниште. Новата пруга е со должина од 16 километри. Чини 17, 2 милиони евра. Дел од парите -6 милиони евра се од ИПА фондовите, а 11, 2 милиони евра се од домашниот буџет. Новата пруга значително ќе придонесе за економскиот развој на пограничните општини. Сугаревски посочи дека паралелно се работи и на Коридорот 8 - пругата од Куманово до Бељаковце. Обезбедена е проектна документација и пари за делот од Бељаковце до Крива Паланка, а во завршна фаза е и документнацијата за изградба на делот до граничниот премин со Бугарија. Над 300 лица ќе работата на поставување на шините на новата пруга од Битола до Кременица. Според очекувањата за пет месеци треба да има непречен железнички сообраќај меѓу Македонија и Грција.
| | веќе видена | слични

Временските услови конечно овозможија да започнат интензивни градежни работи на железничката пруга од Битола до Кременица во должина од дваесеттина километри, што ќе овозможи железничко поврзува со Република Грција и преку граничниот премин на Меџитл Временските услови конечно овозможија да започнат интензивни градежни работи на железничката пруга од Битола до Кременица во должина од дваесеттина километри, што ќе овозможи железничко поврзува со Република Грција и преку граничниот премин на Меџитлија. Денеска увид изврши ресорниот министер Горан Сугаревски. - Станува збор за проект кој што е од 17, 2 милиони евра, од кои, 6 милиони се ИПА- средства, а 11 се од Буџетот на Република Македонија, а с`е со цел, да направиме поврзување на Пелагонискот регион со Солунското пристаниште и да го зајакнеме неговиот економски капацитет , вклучително и индустриската зона жабени- рече Горан Сугаревски, министер за транспорт и врски. Кратките рокови од половина година, притискаат да не пропаднат парите од ИПА фондовите, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пругата од Битола за грчка граница ќе биде изградена до крајот на ноември годинава, најави министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денес во Битола. Тој изрази надеж дека годинава ќе завршат комплетно градежните работи зашто во спротивно ќе изгубат 6 милиони евра, средства обезбедени од ИПА фондовите. Станува збор за проект од 17,2 милиони евра од кои 6 милиони евра се ИПА средства, а 11 милиони евра се средства од буџетот на Македонија. Капитален проект за Пелагонискиот регион и за Македонија. Мора да се испочитуваат роковите за да не дојде да ги враќаме парите и да ги даваме од буџетот, сигурен сум дека изведувачите ќе бидат на висина на задачата. Во моментов работат на бетонски и земјени работи. Очекувањата се поставувањето на пругата да биде во втората половина од јули и да биде завршена до крајот на ноември, речи Сугарески. Истата пруга почна да се гради пред две и пол години, за време на претходната власт, но тогашниот бугарски конзорциум кој беше избран на тендер како главен изведувач, не им ги ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, изврши увид во изградбата на пругата Битола-Кременица и најави дека изградбата на истата ќе заврши до крајот на годината. Пругата е со должина од 16 километри, а инвестицијата е во вредност од 17, 2 милиони евра. Од нив 6 милиони евра се грант од Европската Унија, а 11 милиони евра се обезбедени од буџетот на Република Македонија. Министерот Сугарески потенцираше дека ова е најзначајниот проект во Пелагонискиот Регион бидејќи по триесет и две години овој регион железнички повторно ќе се поврзе со Грција. Изградбата на пругата е стратешки проект на Владата, кој според министерот Сугарески , економски ќе го зајакне Пелагонскиот Регион. „Поради стратешката позиција и огромната потреба Пелагонија повторно железнички да се поврзе со Грција, минатата година во номеври потпишавме нов договор со друга компанија. Како што можеме да забележиме, тие интензивно работат на терен и очекувам до крајот на ноември оваа година да имаме функционална пруга кон Грција“. Со ...
| | веќе видена | слични

Пругата е во должина од 16 километри, а инвестицијата изнесува  17,2 милиони евра, од кои шест милиони евра од ИПА фондовите,  а 11,2  милиони евра  од Буџетот на РМ. - Очекувам до крајот на ноември овој проект целосно да биде завршен, со цел да овозможиме поврзување на пелагонискиот регион до солунското пристаниште, да го зајакнеме економскиот капацитет на регионот, поврзување со индустриската зона „Жабени“ и други олеснувања за транспорт на стоки и услуги, изјави министерот за транспорт и врски Горан Сугарески при денешниот увид на градежните работи на терен. Сугарески вели дека  Владата е сериозно посветена на железничкото поврзување на Коридорот 8, се работи на пругата од Куманово до Бељаковце, обезбедена е проектна документација и финансиски средства за делот од Бељаковце до Крива Паланка, а завршена е и проектната документација за пругата до граничниот премин со Република Бугарија. - Во наредниот период планираме да бидат обезбедени над милијарда евра, средства кои ќе бидат искористени за подобрување ...
| | веќе видена | слични

Останато

Катица Јанева оди во притвор. Од вечерва па во следните 30 дена таа ќе се наоѓа во истражниот затвор во Шутка.Јанева доби притвор како третоосомничена во ...
сите 684 | | | веќе видена

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сугарески очекува пругата Битола-Кременица да биде изградена во ноември годинава

Од:
До кого (е-маил):
Порака: