Егзекуцијата на А1 продолжува

Сите притвореници од случајот „Пајажина“ остануваат во притвор, а за здравјето на болните засега никој не се грижи. Одлуката за сметките се очекува в понеделник. Апелациониот суд пресече, а Кривичниот потврди - сите притворени во случајот „Пајажина“ остануваат зад решетки. Жалбата што адвокатскиот тим ја поднесе поради правните недоследности е отфрлена, но останува прашањето кои се забелешките и причините за таквата одлука. Како што дознава „Шпиц“, одлуката за отфрлање на жалбите Апелациониот суд ја доставил до судската писарница вчера околу 15 часот. Тоа е стара финта да се добие време, бидејќи писарницата работи до 14.30 часот, па адвокатите викендов нема да дознаат зошто им е одбиена жалбата. Неофицијално се дознава дека судската одлука по жалбата за блокираните сметки на 11 фирми на Перо Наков ќе се соопшти најрано в понеделник, иако претседателката на Основниот суд Скопје 1, Лидија Неделкова, во средата нагласи дека конечната одлука ќе биде позната до петок. А1 телевизија информира дека судиската ...
| | веќе видена | слични

Уважени жалбите на А1 за блокираната сметка Кривичниот совет на Основниот суд 1 денеска донесе одлука со која ги прифати жалбите против решението за блокирање на сметката на телевизија А1 во случајот „Пајажина“. „Во врска со поднесените жалби на управителот на правното лице “А1 Телевизија“ ДООЕЛ Скопје, против Решенијата на Истражниот судија на овој суд, за привремено замрзнување на банкарските сметки на ова правно лице и на другите правни лица, а заради привремено обезбедување на средства што се во врска со кривичните дела, на ден 08.02.2011 годинам кривичниот совет на овој суд, донесе Одлука - Решение со која жалбите ги уважи, а по повод жалбите и по службена должност, Решенијата на Истражниот судија ги укина и предметите ги врати на истражниот судија на повторно одлучување“, се наведува во соопштението на судот. Сметката на телевизија А1 и трите весници Време, Шпиц и **** е Ре, беше блокирана пред две недели, а во знак на протест телевизијата својата програма во живо почна да ја емитува од пред зградата ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Скопје, 8 февруари 2011 (МИА) - Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 Скопје денеска ги уважи жалбите на управителот на правното лице „А1 Телевизија“ ДООЕЛ Скопје, против решенијата на истражниот судија на овој Суд, за привремено замрзнување на банкарските сметки на ова правно лице и на другите правни лица во случајот „Пајажина“. - Во врска со поднесените жалби на управителот на правното лице „А1 Телевизија“ ДООЕЛ Скопје, против решенијата на истражниот судија на овој суд, за привремено замрзнување на банкарските сметки на ова правно лице и на другите правни лица, а заради привремено обезбедување средства што се во врска со кривичните дела, денеска Кривичниот совет на овој суд донесе Одлука - Решение со која жалбите ги уважи, а по повод жалбите и по службена должност, решенијата на истражниот судија ги укина и предметите ги врати на повторно одлучување, се вели во денешното соопштение од Канцеларија за односи со јавност при Основен суд Скопје 1 Скопје.
| | веќе видена | слични
6 копии

Скопје, 8 февруари - Кривичниот совет на Основниот суд 1 ја прифати жалбата на адвокатите во случајот „Пајажина“ поднесена против решението за блокирање на сметката на А1 телевизија. „Во врска со поднесените жалби на управителот на правното лице “А1 Телевизија“ ДООЕЛ Скопје, против Решенијата на Истражниот судија на овој суд, за привремено замрзнување на банкарските сметки на ова правно лице и на другите правни лица, а заради привремено обезбедување на средства што се во врска со кривичните дела, на ден 08.02.2011 година кривичниот совет на овој суд, донесе Одлука - Решение со која жалбите ги уважи, а по повод жалбите и по службена должност, Решенијата на Истражниот судија ги укина и предметите ги врати на истражниот судија на повторно одлучување“ се вели во соопштението на Основниот суд 1. Сметката на „А1 телевизија“, дневните весници „Шпиц“, „Време“ и „Коха е Ре“ извесно време беа блокирани за да се наплати наводната штета за случајот „Пајажина“. Претседателката на Основниот суд 1 одлуката ја најавуваше ...
| | веќе видена | слични

Денес Основниот суд Скопје 1 ги уважи жалбите на управителот на А1 телевизија за блокираните сметки. Жалбите беа поднесени против решенијата на истражниот судија за привремено замрзнување на банкарските сметки на ова правно лице и на другите правни лица во случајот „Пајажина“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кривичниот суд во Скопје денеска ја одмрзна сметката на А1 телевизија. - Во врска со поднесените жалби на управителот на правното лице „А1 Телевизија“ ДООЕЛ Скопје, против Решенијата на Истражниот судија на овој суд, за привремено замрзнување на банкарските сметки на ова правно лице и на другите правни лица, а заради привремено обезбедување на средства што се во врска со кривичните дела, на ден 08.02.2011 година кривичниот совет на овој суд, донесе Одлука - Решение со која жалбите ги уважи, а по повод жалбите и по службена должност, Решенијата на Истражниот судија ги укина и предметите ги врати на истражниот судија на повторно одлучување"- се вели во соопштението објавено на веб страната на скопскиот Кривичен суд. Со ваквата одлука на судот ги одмрзнува сметките а предметот за обезбедување средства го враќа на повторно одлучување кај истражниот судија. (Крај)
| | веќе видена | слични

Кривичниот суд во Скопје денеска донесе одлука да ја повлече одлуката за замрзнување на сметката на А1. Одлуката за сметката по жалбата на телевизијата беше пролонгирана од минатата недела. Надлежните во А1 тврдеа дека блокадата на сметката ќе доведе до проблеми во нејзиното работење и гаснење на телевизијата. Претходно Судот на барање на обвинителството ја блокираше сметката на А1 и трите весници кои се во сопственост на Велија Рамковски со образложение дека на тој начин ќе обезбеди средства за обесштетување на државата во процесот кој се води против него и неговите соработници. “Ова значи дека сме биле во право во она што го тврдевме. Се надевам дека судијата што ќе го води случајот нема да брза и добро ќе ги провери предлозите од јавниот обвинител“, изјави за Нетпрес адвокатот Мирослав Вуиќ. По блокадата на сметката пред две недели, А1 телевизија во знак на протест почна да ги емитува своите информативни програми од пред зградата на Владата во Скопје. Автор: БГ/ГЧ/нетпрес
| | веќе видена | слични
2 копии

- Во врска со поднесените жалби на управителот на правното лице „А1 Телевизија“ ДООЕЛ Скопје, против решенијата на истражниот судија на овој суд, за привремено замрзнување на банкарските сметки на ова правно лице и на другите правни лица, а заради привремено обезбедување средства што се во врска со кривичните дела, денеска Кривичниот совет на овој суд донесе Одлука - Решение со која жалбите ги уважи, а по повод жалбите и по службена должност, решенијата на истражниот судија ги укина и предметите ги врати на повторно одлучување, се вели во денешното соопштение од Канцеларија за односи со јавност при Основен суд Скопје 1 Скопје.
| | веќе видена | слични

По маратонското заседавање од повеќе од шест часа, Кривичниот совет немаше одлука за жалбата за одмрзнување на сметките на телевизијата „А1“ и дневните весници „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“. Додека траеше молкот од судот, се проширија неколку шпекулации во јавноста за тоа како се одвивала расправата, односно дека целиот случај, дефинитивно, е заглавен во политички лавиринт. Едната од нив беше дека Кривичниот совет донел одлука за одмрзнување на сметките, меѓутоа под силен политички притисок членовите на Советот биле принудени да ја преиспитаат својата првична одлука. Другата шпекулација одеше дотаму дека се чека исходот од лидерската средба и синоќешната седница на извршниот комитет ВМРО-ДПМНЕ, по што требало да се добијат упатства како да се одлучува. Сепак, вчерашниот ден остана без каков било официјален коментар од судот. Кривичниот совет е исправен пред невозможна мисија да најде начин сметките на медиумите и натаму да ги одржува блокирани. Според адвокатскиот тим, тоа е правно невозможно бидејќи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сметките на А1 Телевизија и на трите весници “Време“, “Шпиц“ и “Kоха е Ре“ се одблокирани, одлучи денеска Кривичниот совет при Основниот суд 1 во Скопје. Совет ги прифати жалбите на одбрана во случајот “Пајажина“ и ги укина решенија на истражниот судија. Сега истражниот судија повторно ќе одлучува дали ќе ги блокира сметките на четирите медиуми за да обезбеди покритие за наплата на наводниот неплатен данок за што бизнисменот Велија Рамковски е осомничен во случајот “Пајажина“. “Кривичниот совет на овој суд, донесе одлука со која жалбите ги уважи, а по повод жалбите и по службена должност, Решенијата на Истражниот судија ги укина и предметите ги врати на истражниот судија на повторно одлучување“, се вели во соопштението од Основниот суд 1 по донесена одлука. За адвокатите на Рамковски и останатите осомничени во случајот ваквата одлука на Кривичниот совет е доказ дека имале право кога ги поднеле жалбите. Сметките на четирите медиуми и останати фирми од Перо Наков бб беа блокирани пред околу две недели.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во бритнаскиот парламент започна дебата, пред гласањето на недоверба во владата на премиерката Тереза ​​Меј.Во првото обраќање на лидерот на опозициската ...
сите 314 | | | веќе видена

Грчкиот весник „То Вима“ информира дека Преспанскиот договор може да биде ратификуван во грчкиот парламент и со помалку од 151 пратеник, кои инаку му се ...
сите 592 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Егзекуцијата на А1 продолжува

Од:
До кого (е-маил):
Порака: