Нов земјотрес во охридскиот регион


25 копии

Земјотрес со магнитуда од 2,9 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во 3:52 часот во Охридскиот регион. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, соопшти дека епицентарот на замјотресот бил во охридското подрачје, а е почувствуван во Охрид и околината со интензитет од од три до четири степени според Европската макросеизмичка скала.
| | веќе видена | слични

Силен земјотрес го потресе Охрид пред полноќ, чија магнитуда беше 4.1 степен според Рихтер. Пред и по него имаше помали потреси со магнитуда помеѓу 2 и 3 степени. И утрово во 6.30 Охрид и околината почуствуваа силен земјотрес со магнитуда од 3.8 степени според Рихтер, а епицентарот бил помеѓу селата Косел и Јанкоец, ресенско. Вознемиреноста кај граѓаните е голема. Изминатата ноќ многумина решија да ја поминат на отворено, а се бројат и штетите на објектите кои засега се од помал обем и најчесто се работи за обрушувања на оџаци, доградби, оштетени балкони, ѕидови и слично. До ЦУК до сега пријавени биле штети на околу 200 објекти. Тлото под Охрид се тресе 18-ти ден. Од 18 јуни до денес во охридскиот регион регистрираани се над 1000 земјотреси.
| | веќе видена | слични
4 копии

Пет земјотреси со умерен до посилен интензитет беа почувствувани во текот на ноќта, во Охридскиот регион. Најсилниот, од 4,1 степен според Рихтер бил регистриран 5 минути по полноќ. Последниот, регистриран утринава во 6 часот и 29 минути беше со интензитет од 3,8 степени. Другите три земјотреса помеѓу најсилните беа во 1.16, 1.37 и 3.02 часот, во распон од 2.9 до 3.2 степени.
| | веќе видена | слични
6 копии

Пет минути по полноќ Охрид го погоди нов силен земјотрес, кој според корегираните информации бил со магнитуда од 4.1 степени според Рихтер. Епицентарот е во раседот помеѓу Охрид и Ресен на 9 километри источно од селото Косел. По овој, следеа повеќе послаби потреси. На земјотресот од 4.1 степени, му претходеше серија земјотреси со среден интензитет. Во 20.46 часот регистриран е земјотрес со магнитуда од 2.7 степени според Европската макросеизмичка скала. Во 21.41 регистриран е земјотрес со јачина од 2.7, во 22.07ч. со јачина од 2.9 и во 22.33ч. со јачина од 2.6 степени. Според сеизмолозите се работи за афтершокови по големиот земјотрес што се случи вчера со јачина од 5 степени според Рихтер. Од 18-ти јуни до денес во охридскиот регион регистрирани се над 1000 земјотреси.
| | веќе видена | слични
3 копии

Земјотрес со јачина од 3.8 степени според Рихтер е почувствуван утрово во Охрид и околината. Епицентарот бил во раседот помеѓу селата Косел, охридско, и Јанкоец, ресенско Силен земјотрес го потресе Охрид и пет минути на полноќ, чија магнитуда беше 4.1 степен според Рихтер. По него следеа два помали потреси со магнитуда од 2 степени и еден во 3 часот и 2 менути со магнитуда 3. Вознемиреноста кај граѓаните е голема. Изминатата ноќ многумина решија да ја поминат на отворено, а се бројат и штетите на објектите кои засега се од помал обем и најчесто се работи за обрушувања на оџаци, доградби, оштетени балкони, ѕидови и слично.До ЦУК за кризи до сега пријавени биле штети на околу 200 објекти. Тлото под Охрид се тресе 18-ти ден. Од 18 јуни до денес во охридскиот регион регистрираани се над 1000 земјотреси. Г.М.
| | веќе видена | слични
5 копии

Земјотресите во Охрид малку се разретчија но сеуште ги има и тоа со голем интензитет. Последниот потрес е регистриран ова утро со магнитуда од 3,8 степени по Рихтер, на длабочина од 1 километар. Епицентарот на потресот е на 6 километри од Ресен. Претходно повеќе потреси во текот на ноќта ги оставија охриѓани без сон. Регистрирани се потреси со јачина од 3 степени, 3,2, 3,1, по Рихтер, потоа потрес од 2,8 степени. Најсилниот потрес бил со јачина од 4,1 степени по Рихтер. Повторно во текот на ноќта имаше десетици потреси. Инаку, најсилниот потрес во Охрид се случи завчера попладне и беше со магнитуда од 5 степени по Рихтер, а се почувствува и во Скопје. Охриѓани се во паника веќе со денови, пријавени се околу 200 штети од потресот, а ноќите ги поминуваат во страв под отворено небо. Екипи на ИЗИС се на тере и повикуваат на смиреност бидејќи според нив афтершоковите од силниот потрес се нормална појава. Се надеваме потресите ќе запрат.
| | веќе видена | слични
14 копии

Четири нови земјотреси од кои најсилниот со јачина од 3,8 степени по Рихер се регистрирани ноќеска во охридското епицентрално подрачје.Утринава во 4:29 часот е почувствуван најсилниот од четирите земјотреси на длабочина од 1 километар.Во 01:02 часот е регистриран земјотрес со магнитуда од 3 степени на кој му претходеа два потреса во 23:37 часот со јачина од 3,2 степена и 23:16 часот од 3,1 степен. Од 18-ти минатиот месец до денеска во охридскиот регион се регистрирани над 1.000 земјотреси. Најсилниот беше завчера во 13:18 часот со магнитуда од 5 степени според Рихтеровата скала, кој предизвика вознемиреност кај жителите и туристите, а пријавени се и помали материјални штети.
| | веќе видена | слични

Вчера беше втор ден откако се забележа една слична појава при што по посилен земјотрес во Охрид, потресот се регистрира и во Скопје со помал интензитет, Така доцна вечерта неколку минути по земјотресот во Охрид регистриран со јачина од 4.1 степен, послаб земјотрес го стресе и главниот македонски град. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ), епицентарот на земјотресот е на 67 километри од Скопје со длабочина од 1 километар. Земјотресот кој се случи 11 минути по полноќ со јачина од 2.6 степени не беше почувствуван во главниот град.
| | веќе видена | слични
4 копии

Пет минути по полноќ земјотрес со јачина од 4.1 степен според Рихтер повторно го потресе охридскиот регион.Епицентарот е на осум километри од Ресен, на длабочина од два километри.
| | веќе видена | слични

Земјотрес беше почувствуван и во Скопје. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ), епицентарот на земјотресот е 67 километри од Скопје на длабочина од 1 километар, а земјотресот бил слаб со јачина од 2.8 степени. Loading...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

Во текот на денов територијата на државава подпадна под најавениот Медитерански циклон ОЛИВИЈА и истиот условува врнежи од снег на повеќе места каде е ...
сите 130 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 285 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 212 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нов земјотрес во охридскиот регион

Од:
До кого (е-маил):
Порака: