Ќе има ли подобрување - какво време не очекува во следните денови

5 копии

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, со повремен дожд особено на запад и претпладне, а попладне врнежите ќе завршуваат. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, со повремен дожд особено на запад и претпладне, а попладне врнежите ќе завршуваат. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер.Утринската температура ќе се движи од три до девет степени.Во Скопје ќе биде променливо облачно, со повремен дожд. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер.Утринската температура ќе достигне до четири, а дневната до 12 степени.Од понеделник ќе дува северен ветер што ќе услови намалување на дневната температура. Поради разведрувањето од вторник утринските температури во најголем дел од земјата ќе бидат под нулата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Најстудено изутринава во седум часот беше во Берово и во Скопје Петровец, каде што се измерени минус шест степени Целзиусови, по што следат Крива Паланка и Струмица со минус 5, Скопје Зајчев Рид, Гевгелија, Куманово, Тетово, Маврово, Штип со минус 4, Крушево, Пожаране, Битола и Демир Капија со минус 3, Лазарополе и Ѓуриште со минус 2, Претор, Виница, Тополчани и Прилеп со минус 1. Нула степени се измерени во Охрид и Дојран, а 2 во Дебар. На Маврово висината на снежната покривка изнесува 5 сантиметри, во Лазарополе 4, а 3 во Ѓуриште и во Крушево. Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Позначителна облачноста ќе биде во западните делови. На планините на северозапад ќе има услови за провејување слаб снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Температурата ќе достигне од 6 до 12 степени. Во Скопје сончево со мала до умерена облачност и со слаб јужен ветер. Температурата до 9 степени. Утре ќе биде сончево со мала, а во западните делови со умерена до значителна облачност. Ќе дува ...
| | веќе видена | слични

На Маврово висината на снежната покривка изнесува 5 сантиметри, во Лазарополе 4, а 3 во Ѓуриште и во Крушево. Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Позначителна облачноста ќе биде во западните делови. На планините на северозапад ќе има услови за провејување  слаб снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Температурата ќе достигне од 6 до 12 степени. Во Скопје сончево со мала до умерена облачност и со слаб јужен ветер. Температурата до 9 степени. Утре ќе биде сончево со мала, а во западните делови со умерена до значителна облачност. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Под влијание на јужно струење во наредните денови дневните температури ќе бидат релативно високи, а и утринските ќе бидат во пораст. Во среда облачноста ќе се зголеми, а врнежи од дожд во западните делови ќе има во текот на ноќта кон четврток и во четврток претпладне. /МИА
| | веќе видена | слични

Утринските минусни температури во текот на денот ќе бележат пораст и ќе бидат во интервал од од три до 12 степени. Под влијание на јужно струење во наредните денови дневните температури ќе бидат релативно високи. В среда облачноста ќе се зголеми, а врнежи од дожд во западните делови ќе има во текот на ноќта кон четврток и во четврток претпладне. /МИА
| | веќе видена | слични
4 копии

Времето во поголем дел од Македонија, денеска и утре ќе биде претежно сончево, а само во западните делови ќе има повремено зголемување на облачноста. На планините на северозапад ќе има и услови за провејување на слаб снег.Утринските минусни температури во текот на денот ќе бележат пораст и ќе бидат во интервал од од три до 12 степени. Под влијание на јужно струење во наредните денови дневните температури ќе бидат релативно високи. В среда облачноста ќе се зголеми, а врнежи од дожд во западните делови ќе има во текот на ноќта кон четврток и во четврток претпладне.
| | веќе видена | слични

Под влијание на јужно струење во наредните денови дневните температури ќе бидат релативно високи, а и утринските ќе бидат во пораст. Во среда облачноста ќе се зголеми, а врнежи од дожд во западните делови ќе има во текот на ноќта кон четврток и во четврток претпладне Најстудено изутринава во седум часот беше во Берово и во Скопје Петровец, каде што се измерени минус шест степени Целзиусови, по што следат Крива Паланка и Струмица со минус 5, Скопје Зајчев Рид, Гевгелија, Куманово, Тетово, Маврово, Штип со минус 4, Крушево, Пожаране, Битола и Демир Капија со минус 3, Лазарополе и Ѓуриште со минус 2, Претор, Виница, Тополчани и Прилеп со минус 1.Нула степени се измерени во Охрид и Дојран, а 2 во Дебар. На Маврово висината на снежната покривка изнесува 5 сантиметри, во Лазарополе 4, а 3 во Ѓуриште и во Крушево.Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Позначителна облачноста ќе биде во западните делови. На планините на северозапад ќе има услови за провејување слаб снег. Ќе дува слаб до ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмногу снег во земјава наврна во Маврово и Лазарополе. Висината на снежната покривка изнесува 1 сантиметар во Дебар и Скопје – Петровец, 2 во Претор и Крива Паланка, 4 во Крушево и Пожаране, 5 во Маврово и Ѓуриште и 7 сантиметри во Лазарополе. Снег со послаб интензитет денеска паѓа во Пожаране над Полошката котлина. Ноќеска врнежи од слаб снег имаше во северните делови, соопштија од Управата за хидрометереолошки работи. Вистинска снежна идила има и на Попова Шапка. Утре на планините на северозапад ќе има и услови за провејување на слаб снег. Утринските температури ќе бидат најниски утре изутрина, а потоа ќе бележат пораст. Под влијание на јужно струење во наредните денови дневните температури ќе бидат релативно високи. Во среда облачноста ќе се зголеми, а врнежи од дожд во западните делови ќе има во текот на ноќта кон четврток и во четврток претпладне.
| | веќе видена | слични
13 копии

Изутринава снег со послаб интензитет паѓа во Пожаране над Полошката котлина. Ноќеска врнежи од слаб снег имаше во северните делови, соопшти Управата за хидрометереолошки работи. Висината на снежната покривка изнесува 1 сантиметар во Дебар и Скопје – Петровец, 2 во Претор и Крива Паланка, 4 во Крушево и Пожаране, 5 во Маврово и Ѓуриште и 7 сантиметри во Лазарополе. Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Изутринава ќе има услови за провејување на слаб снег во западните и северозападните делови од земјата. Повремено засилен ветер ќе дува на југоистокот. Утринската температура ќе се движи од минус два до четири, а дневната од три до 10 степени. Во Скопје времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Утринската температура ќе се спушти до еден, а дневната ќе се искачи до шест степени. Од утре следува период на променливо и не многу студено време, а ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Утринските и дневните температури ќе бидата во постепен пораст, а поголемо наоблачување со слаб ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Изутрината ќе има услови за провејување на слаб снег во западните и северозападните делови од земјата. Преку денот облачноста ќе се намалува и сончево ќе биде особено на југоистокот. Повремено засилен северозападен ветер ќе дува на југоистокот. Утринската температура ќе се движи од минус два до четири, а дневната од три до 10 степени. Во Скопје времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Утринската температура ќе се спушти до еден, а дневната ќе се искачи до шест степени. Од утре следува период на променливо и не многу студено време, а ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Утринските и дневните температури ќе бидата во постепен пораст, а поголемо наоблачување со слаб дожд во западните делови ќе има од среда кон четврток. Ново наоблачување со изгледи за поинтензивни врнежи се очекуваат за време на следниот викенд.
| | веќе видена | слични
6 копии

Во текот на денешниот ден, наутро ќе има услови за провејување на слаб снег во западните и североисточните делови од земјатаи информираат од Управата за хидрометереолошки работи. Преку денот облачноста ќе се намалува и сончево ќе биде особено на југоистокот каде поремено ќе дува засилен северозападен ветер. Температурата ќе се движи од 3 до 10 степени. Во Скопје претпладне ќе има зголемена облачност, а потоа облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер, а температурата на воздухот ќе се искачи до 6 степени Целзиусови. На крајот на вчерашниот ден на северот имаше врнежи од слаб снег, а утринава снег со послаб интензитет паѓа во Пожаране над Полошката котлина. Висината на снежната покривка изнесува 1 сантиметар во Дебар и Скопје – Петровец, 2 во Претор и Крива Паланка, 4 во Крушево и Пожаране, 5 во Маврово и Ѓуриште и 7 сантиметри во Лазарополе. Од утре следува период на променливо и не многу студено време, а ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Утринските и дневните температури ќе ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 260 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 132 | | | веќе видена

Партиското знаме на ВМРО ДПМНЕ викендов се вееше на Центарот за култура во Струга. Ова бил единствениот слободен простор на тој датум што собира шестотини ...
сите 231 | | | веќе видена

Полицијата на округот Билфилд ги замолила очевидците на несреќата во која загина Шабан Шаулиќ да се јават како би сведочеле за судирот, во кој настрада ...
сите 190 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ќе има ли подобрување - какво време не очекува во следните денови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: