Штрајк во „Утрински весник„

Скопје - Новинарите од „Утрински весник“ стапија во еднодневен спонтан прекин на работата и утрешниот број на весникот нема да се појави . На прес-конференција тие денеска соопштија дека се одлучиле на ваков потег во знак на протест заради најавите за кратење на работните места, пренесе Телма. - Денеска и официјално за тоа дојдоа да ни ја соопштат процедурата претставници на Медиа Принт Македонија. Се планираат откази за десет, а можеби и повеќе колеги, што имајќи ја предвид бројноста – не има 47, сметаме дека е најефикасен начин за брзо згаснување на весникот, изјави Билјана Јовановска, новинар. Според Јовановска новинарските плати во „Утрински весник“ се движат меѓу 200 и 400 евра, така што најавеното отпуштање на 10 новинари, нема осетно да влијае на финансиската состојба во весникот. Новинарите од весникот се сомневаат дека ова е само прва фаза на отпуштања и оти целта е негово затворање. Не ја прифаќаат целосната одговорност за лошото финансиско работење. Тие побараа од менаџментот на Медиа Принт ...
| | веќе видена | слични

Утрински весник, од утре нормално ќе излегува најавија штрајкувачите. Тие добија поддршка дури и од германските синдикати за новинари. - Весникот продолжува да излегува најнормално. Нашиот протест во петокот беше еднодневен и спонтан со намера дека нема да дозволиме десет луѓе да си заминат од работа. Еве денес сме најнормално на работа, и правиме весник кој е наш производ, не како саботниот број кој излезе во трафиките и кој го правеа уредничката и четворица новинари кои не сакаа да штрајкуваат. Саботниот број на „Утрински весник“не е наш производ и не се наши новинарски текстови, бидејќи таму можеше да се забележи дека нема текстови од рубриките, туку беше направен само агенциски весник - истакна Катица Чангова, уредник на рубриката „Македонија“. Иако новинарите се вратиле на работа, уредничката ги повикала само оние кои се појавиле во петокот.
| | веќе видена | слични

По еднодневниот предупредувачки прекин на работата редакцијата на „Утрински весник“ се врати на работа. Весникот утре би требало да излезе со нормален број на страници, но вработените предупредуваат дека и понатаму се соочуваат со притисоци од раководството на весникот и на МПМ. Тие најавуваат дека ќе продолжат да се борат против најавените откази и можното згаснување на „Утрински весник“, единствениот преостанат дневен весник кој е критички настроен кон владата.
| | веќе видена | слични

„Утрински весник“ продолжува да излегува нормално и утре се очекува во трафиките да се појави најновиот понеделнички број со новинарски текстови и од новинарите и дел од уредниците на рубриките кои штрајкуваа во петокот, информираа од весникот. - Весникот продолжува да излегува најнормално. Нашиот протест во петокот беше еднодневен и спонтан со намера дека нема да дозволиме десет луѓе да си заминат од работа. Еве денес сме најнормално на работа, и правиме весник кој е наш производ, не како саботниот број кој излезе во трафиките и кој го правеа уредничката и четворица новинари кои не сакаа да штрајкуваат. Саботниот број на „Утрински весник“не е наш производ и не се наши новинарски текстови, бидејќи таму можеше да се забележи дека нема текстови од рубриките, туку беше направен само агенциски весник - истакна Катица Чангова, уредник на рубриката „Македонија“. Вработените новинари во весникот вчера добија подршка и од страна на германскиот синдикат „Верди“, од каде што истакнаа дека за германците е недозволиво ...
| | веќе видена | слични

Поддршка за штрајкот на вработените од „Утрински весник“ од страна на германскиот синдикат „Верди“. За Германците е недозволиво луѓето да се отпуштаат од работа без да се разговара со синдикатите или со раководството на издавачот на весникот МПМ. Затоа тие ќе побараат реакција од централата на ВАЦ во Германија и од нивното претставништво во Македонија. „Јас го разбирам однесувањето на колегите кои решиле да штрајкуваат и им честитам за ваквото решение да се борат за своите работни места. Штрајкот е загарантирано право на работниците“, вели Виктор Кала. И покрај штрајкот на четириесетина вработени во „Утрински“ денешниот број на весникот сепак излезе во продажба со намален број на страници, но без текстови од новинарите кои протестираат. Новинарите од „Утрински“ велат дека притисоците за затворањето на весникот се реалност, но не се согласуваат со ставот на уредничката на весникот, дека тој треба да излезе по секоја цена, велат тие се мнозинство и таа треба да застане на нивна страна. „Денеска „Утрински“ ...
| | веќе видена | слични
4 копии

„Утрински весник“ денеска излезе во продажба и покрај вчерашните најави дека весникот нема да се печати, поради незадоволство на поголем број на вработените од најавите за кратења на десет работни места. На насловната страница стои пораката на главниот уредник Соња Крамарска за која , како што кажа новинарите кои протестираа вчера, не стои зад протестот. „И како новинар и како главен уредник ја поддржувам синдикалната борба да ги зачуваме сите вработени и да најдеме патишта весникот непречено да излегува. Но, сум против тоа да ги казниме нашите читатели и огласувачи, весникот да не излегува. Моќта на „Утрински весник“ е кога е на пазарот, кога е пред јавноста. Денес кога 50.000 луѓе ќе кликнат на интернет да го видат својот весник и кога повеќе илјади граѓани ќе појдат на трафика да го купат, мало е оправдувањето дека ние протестираме на овој начин што ги казнуваме читателите“, пишува Крмарска. Таа во својот текст ги повикува своите колеги да продолжат со работа а синдикатите и еснафските здруженија со ...
| | веќе видена | слични

Утрински весник денеска излезе на киосците и покрај вчерашниот штрајк на поголемиот број новинари, кои изразија незадоволство од намерите на менаџерскиот тим за отпуштање на десет новинари поради мерките за штедење на менаџерскиот тим. На насловната страница на весникот, во уводниот коментар, главниот и одговорен уредник Соња Крамарска пишува дека таа лично ја поддржува синдикалната борба за спас на работните места на новинарите и на самиот весник. „Но, сум против тоа да ги казниме нашите читатели и огласувачи весникот да не излегува. Моќта на „Утрински весник“ е кога е на пазарот, кога е пред јавноста. Денес кога 50.000 луѓе ќе кликнат на интернет да го видат својот весник и кога повеќе илјади граѓани ќе појдат на трафика да го купат, мало е оправдувањето дека ние протестираме на овој начин што ги казнуваме читателите“, пишува Крамарска.
| | веќе видена | слични

Десетмина вработени од „Утрински весник“ наскоро ќе останат без работа. Новинарите објаснија дека вчера официјално тоа им го соопштиле од менаџментот на компанијата „Медија принт Македонија“ - Не се согласуваме со таа одлука, па затоа и решивме да не го издадеме весникот за денеска, но неколку колеги потпаднаа под притисок на главната уредничка, која се закани дека сите ќе добиеме отказни решенија, и сами го подготвуваат новиот број. Ако од 47 вработени се отпуштат десет, веќе се знае која е целта - „Утрински весник“ да згасне. Нашите плати се движат од 200 до 400 евра и сметаме дека отпуштањето нема да влијае на финансиската состојба на весникот - се вели во соопштението на новинарите од весникот. Според нив, ова е само прва група на отпуштања.
| | веќе видена | слични

Денешното издание на „Утрински весник“ читателите нема да го добијат, соопштија вчера новинарите од редакцијата, кои протестираат поради најавите од менаџментот на „Медија принт Македонија“ за отпуштање на десетина нивни колеги. - Ве поканивме, не за да го прославиме 12-годишниот роденден на весникот, кој беше вчера, туку да ви соопштиме дека се договоривме за спонтан прекин на работата. Утрешниот број на „Утрински весник“ нема да излезе. Редакцијата на Утрински се одлучи на ваков потег во знак на протест поради најавите за кратење на работните места. Денес и официјално дојдоа да ни ја соопштат процедурата претставници на „Медија принт Македонија“ - посочи вчера новинарката Билјана Јовановска. Менаџментот на МПМ им соопштил на вработените дека се планираат откази за десет, а можеби и за повеќе новинари што, според нив, е најефикасен начин за брзо згаснување на весникот, кој важи за критичен кон власта. - Сакаме да соопштиме дека новинарските плати во Утрински се движат меѓу 200 и 400 евра, така што ...
| | веќе видена | слични

Денешното издание на дневниот „Утрински весник“ излезе од печат. И покрај вчерашните најавите на вработените дека нема да го подготват изданието на весникот и ќе бидат солидарни со оние кои се на списокот да го загубат своето работно место, читателите денеска на продажните места можеа да го купат најновиот број. На насловната страница на весникот излезе и текст потпишан од главната и одговорна уредничка Соња Крамарска во кој се вели: „ И како новинар и како главен уредник ја поддржувам синдикалната борба да ги зачуваме сите вработени и да најдеме патишта весникот непречено да излегува. Но, сум против тоа да ги казниме нашите читатели и огласувачи весникот да не излегува. Моќта на „Утрински весник“ е кога е на пазарот, кога е пред јавноста. Денес кога 50.000 луѓе ќе кликнат на интернет да го видат својот весник и кога повеќе илјади граѓани ќе појдат на трафика да го купат, мало е оправдувањето дека ние протестираме на овој начин што ги казнуваме читателите“. Во вчерашното соопштение на дел од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

Бегството на екс премиерот Никола Груевски ја заостри политичката реторика помеѓу власта и опозицијата. СДСМ прстот го впери кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Според ...
сите 364 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 286 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Во Министерството за надворешни работи денеска бил повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор ...
сите 245 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

Славниот Борис Бекер го поздрави големиот успех на својот сонардоник Александер Зверев кој успеа да триумфира на завршниот АТП турнир во Лондон. Прво со две ...
сите 205 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Штрајк во „Утрински весник„

Од:
До кого (е-маил):
Порака: