„Утрински“ пред затворање?

Почна реализацијата на идејата за згаснувањето на „Утрински весник“, предупредуваат вработените од овој медиум. Тие денес добиле известување од издавачите на весникот Медиа принт Македонија дека се планираат откази за најмалку десет луѓе. Затоа во знак на протест утрешното издание на весникот нема да излезе, бидејќи вработените сметаат дека овој потег е почеток на најавеното згаснување на весникот. „Имајќи ги предвид нашите плати, повеќе од јасно е дека со ова нема да се намалат финансиските трошоци. Затоа ова е своевидно предупредување до јавноста дека се реализира идејата за исчезнување на „Утрински весник“ од медиумската сцена“, изјави Билјана Јовановска, „Утрински весник“. Вработените од „Утрински“ за штрајкот не добиле поддршка од главнатата уредничка Соња Крамарска, велат дека таа се обидувала да ги разубеди од протести. Крамарска остана без одговор и на телефонските повици за да објасни што се случува во „Утрински“, а нема коментар ниту од МПМ. Поддршка за 47-те вработени во весникот дојде само од ...
| | веќе видена | слични

Утрински весник, од утре нормално ќе излегува најавија штрајкувачите. Тие добија поддршка дури и од германските синдикати за новинари. - Весникот продолжува да излегува најнормално. Нашиот протест во петокот беше еднодневен и спонтан со намера дека нема да дозволиме десет луѓе да си заминат од работа. Еве денес сме најнормално на работа, и правиме весник кој е наш производ, не како саботниот број кој излезе во трафиките и кој го правеа уредничката и четворица новинари кои не сакаа да штрајкуваат. Саботниот број на „Утрински весник“не е наш производ и не се наши новинарски текстови, бидејќи таму можеше да се забележи дека нема текстови од рубриките, туку беше направен само агенциски весник - истакна Катица Чангова, уредник на рубриката „Македонија“. Иако новинарите се вратиле на работа, уредничката ги повикала само оние кои се појавиле во петокот.
| | веќе видена | слични

По еднодневниот предупредувачки прекин на работата редакцијата на „Утрински весник“ се врати на работа. Весникот утре би требало да излезе со нормален број на страници, но вработените предупредуваат дека и понатаму се соочуваат со притисоци од раководството на весникот и на МПМ. Тие најавуваат дека ќе продолжат да се борат против најавените откази и можното згаснување на „Утрински весник“, единствениот преостанат дневен весник кој е критички настроен кон владата.
| | веќе видена | слични

„Утрински весник“ продолжува да излегува нормално и утре се очекува во трафиките да се појави најновиот понеделнички број со новинарски текстови и од новинарите и дел од уредниците на рубриките кои штрајкуваа во петокот, информираа од весникот. - Весникот продолжува да излегува најнормално. Нашиот протест во петокот беше еднодневен и спонтан со намера дека нема да дозволиме десет луѓе да си заминат од работа. Еве денес сме најнормално на работа, и правиме весник кој е наш производ, не како саботниот број кој излезе во трафиките и кој го правеа уредничката и четворица новинари кои не сакаа да штрајкуваат. Саботниот број на „Утрински весник“не е наш производ и не се наши новинарски текстови, бидејќи таму можеше да се забележи дека нема текстови од рубриките, туку беше направен само агенциски весник - истакна Катица Чангова, уредник на рубриката „Македонија“. Вработените новинари во весникот вчера добија подршка и од страна на германскиот синдикат „Верди“, од каде што истакнаа дека за германците е недозволиво ...
| | веќе видена | слични

Поддршка за штрајкот на вработените од „Утрински весник“ од страна на германскиот синдикат „Верди“. За Германците е недозволиво луѓето да се отпуштаат од работа без да се разговара со синдикатите или со раководството на издавачот на весникот МПМ. Затоа тие ќе побараат реакција од централата на ВАЦ во Германија и од нивното претставништво во Македонија. „Јас го разбирам однесувањето на колегите кои решиле да штрајкуваат и им честитам за ваквото решение да се борат за своите работни места. Штрајкот е загарантирано право на работниците“, вели Виктор Кала. И покрај штрајкот на четириесетина вработени во „Утрински“ денешниот број на весникот сепак излезе во продажба со намален број на страници, но без текстови од новинарите кои протестираат. Новинарите од „Утрински“ велат дека притисоците за затворањето на весникот се реалност, но не се согласуваат со ставот на уредничката на весникот, дека тој треба да излезе по секоја цена, велат тие се мнозинство и таа треба да застане на нивна страна. „Денеска „Утрински“ ...
| | веќе видена | слични
4 копии

„Утрински весник“ денеска излезе во продажба и покрај вчерашните најави дека весникот нема да се печати, поради незадоволство на поголем број на вработените од најавите за кратења на десет работни места. На насловната страница стои пораката на главниот уредник Соња Крамарска за која , како што кажа новинарите кои протестираа вчера, не стои зад протестот. „И како новинар и како главен уредник ја поддржувам синдикалната борба да ги зачуваме сите вработени и да најдеме патишта весникот непречено да излегува. Но, сум против тоа да ги казниме нашите читатели и огласувачи, весникот да не излегува. Моќта на „Утрински весник“ е кога е на пазарот, кога е пред јавноста. Денес кога 50.000 луѓе ќе кликнат на интернет да го видат својот весник и кога повеќе илјади граѓани ќе појдат на трафика да го купат, мало е оправдувањето дека ние протестираме на овој начин што ги казнуваме читателите“, пишува Крмарска. Таа во својот текст ги повикува своите колеги да продолжат со работа а синдикатите и еснафските здруженија со ...
| | веќе видена | слични

Утрински весник денеска излезе на киосците и покрај вчерашниот штрајк на поголемиот број новинари, кои изразија незадоволство од намерите на менаџерскиот тим за отпуштање на десет новинари поради мерките за штедење на менаџерскиот тим. На насловната страница на весникот, во уводниот коментар, главниот и одговорен уредник Соња Крамарска пишува дека таа лично ја поддржува синдикалната борба за спас на работните места на новинарите и на самиот весник. „Но, сум против тоа да ги казниме нашите читатели и огласувачи весникот да не излегува. Моќта на „Утрински весник“ е кога е на пазарот, кога е пред јавноста. Денес кога 50.000 луѓе ќе кликнат на интернет да го видат својот весник и кога повеќе илјади граѓани ќе појдат на трафика да го купат, мало е оправдувањето дека ние протестираме на овој начин што ги казнуваме читателите“, пишува Крамарска.
| | веќе видена | слични

Десетмина вработени од „Утрински весник“ наскоро ќе останат без работа. Новинарите објаснија дека вчера официјално тоа им го соопштиле од менаџментот на компанијата „Медија принт Македонија“ - Не се согласуваме со таа одлука, па затоа и решивме да не го издадеме весникот за денеска, но неколку колеги потпаднаа под притисок на главната уредничка, која се закани дека сите ќе добиеме отказни решенија, и сами го подготвуваат новиот број. Ако од 47 вработени се отпуштат десет, веќе се знае која е целта - „Утрински весник“ да згасне. Нашите плати се движат од 200 до 400 евра и сметаме дека отпуштањето нема да влијае на финансиската состојба на весникот - се вели во соопштението на новинарите од весникот. Според нив, ова е само прва група на отпуштања.
| | веќе видена | слични

Денешното издание на „Утрински весник“ читателите нема да го добијат, соопштија вчера новинарите од редакцијата, кои протестираат поради најавите од менаџментот на „Медија принт Македонија“ за отпуштање на десетина нивни колеги. - Ве поканивме, не за да го прославиме 12-годишниот роденден на весникот, кој беше вчера, туку да ви соопштиме дека се договоривме за спонтан прекин на работата. Утрешниот број на „Утрински весник“ нема да излезе. Редакцијата на Утрински се одлучи на ваков потег во знак на протест поради најавите за кратење на работните места. Денес и официјално дојдоа да ни ја соопштат процедурата претставници на „Медија принт Македонија“ - посочи вчера новинарката Билјана Јовановска. Менаџментот на МПМ им соопштил на вработените дека се планираат откази за десет, а можеби и за повеќе новинари што, според нив, е најефикасен начин за брзо згаснување на весникот, кој важи за критичен кон власта. - Сакаме да соопштиме дека новинарските плати во Утрински се движат меѓу 200 и 400 евра, така што ...
| | веќе видена | слични

Денешното издание на дневниот „Утрински весник“ излезе од печат. И покрај вчерашните најавите на вработените дека нема да го подготват изданието на весникот и ќе бидат солидарни со оние кои се на списокот да го загубат своето работно место, читателите денеска на продажните места можеа да го купат најновиот број. На насловната страница на весникот излезе и текст потпишан од главната и одговорна уредничка Соња Крамарска во кој се вели: „ И како новинар и како главен уредник ја поддржувам синдикалната борба да ги зачуваме сите вработени и да најдеме патишта весникот непречено да излегува. Но, сум против тоа да ги казниме нашите читатели и огласувачи весникот да не излегува. Моќта на „Утрински весник“ е кога е на пазарот, кога е пред јавноста. Денес кога 50.000 луѓе ќе кликнат на интернет да го видат својот весник и кога повеќе илјади граѓани ќе појдат на трафика да го купат, мало е оправдувањето дека ние протестираме на овој начин што ги казнуваме читателите“. Во вчерашното соопштение на дел од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза Меј го објави својот „план Б“ за Брегзит, кој многу наликува на „планот А“, во обид во Парламентот да издејствува усвојување на ...
сите 407 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 151 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 322 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 127 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 48 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Утрински“ пред затворање?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: