Предупредување. Утре влегуваме во жолта фаза - со температури до 40 степени

3 копии

Метео-алармот на Управата за хидро-метеоролошки работи предупредува дека во текот на утрешниот ден со топлотен бран од жолта (алертна) фаза ќе биде зафатена територијата на цела држава, односно ќе имаме температури до 40 степени Целзиусови. Граѓаните е потребно да ги почитуваат општите препораки за населението за заштита од високите температури, како што се: заштита од директна сончева изложеност, избегнување престој на отворено во периодот од 11 до 17 часот, консумирање лесна храна и течности, хигиена на раце и хигиенски начин на подготовка на храната и редовно земање на терапијата кај хронично болните лица.
| | веќе видена | слични
4 копии

Времето утре ќе биде претежно облачно, ветровито и многу посвежо со повремени локални врнежи од дожд проследени со ретки грмежи, особено во јужните и источните делови. Ќе дува умерен до засилен северен и северозападен ветер, особено на запад и горниот тек на Повардарието. Температурата ќе се движи од 16 до 24 степени.Во Скопје и околината слично време со температура до 23 степени.
| | веќе видена | слични

Утре времето ќе биде претежно облачно со услови за повремен дожд, особено во јужните и источните делови. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, а дневната температура ќе опадне за 7 до 9 Целзиусови степени во однос на денешната, вели прогнозата на УХМР. Во вторник и в среда ќе преовладува променливо облачно време со мало покачување на дневната температура, а на крајот од работната недела се очекуваат нови врнежи, без позначајна промена на температурите.
| | веќе видена | слични

Ќе дува умерен до засилен северен и северозападен ветер, особено на запад и горниот тек на Повардарието. Температурата ќе се движи од 16 до 24 степени. Во Скопје и околината слично време со температура до 23 степени. 
| | веќе видена | слични
7 копии

Претпладне сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Попладне најпрво во западните делови, а кон крајот на денот на места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Како што информираат од УХРМ, локално ќе има и услови за појава на невреме со интензивен пороен дожд, засилен ветер и изолирана појава на град, особено во северните и југозападните делови. Во текот на ноќта врнежи од дожд ќе има низ целата земја, на места пообилни (над 30л/м2) и проследени со ретки грмежи. Дневните температури ќе опаднат и ќе се движат од 25 до 33 степени.
| | веќе видена | слични

Топлото и ведро утро ветуваат уште еден убав септемвриски ден. Но, ведрото време ќе биде одлика само на претпладневните часови, додека попладне ќе започне наоблачување низ земјава. Позначаен облачен развој попладне ќе започне прво во западиот дел од земјата, каде локално ќе има поизразена нестабилност, која ќе резултира со појава на пороен дожд и грмежи. Врнежите доцна попладне ќе се прошират и во јужните делови од земјава, додека навечер врнежите ќе се интезвираат и прошират во поголем дел од земјата, пишува порталот Метеопро.мк. Температурниот максимум ќе биде само малку понизок во однос на сабота. Во повардарскиот крај се очекува вредност околу 33°С, во Пелагонија до 31°С, Охрид и Преспа до 28°С, а Осогово и малешевијата до 31°С. Во скопската котлина се очекува максимална температура до 34°С. Денот ќе започне со сончево време. Попладне облачноста постепено ќе се развива, а доцна попладне и навечер ќе биде врнежливо.
| | веќе видена | слични
17 копии

Времето во недела претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и слаб до умерен југоисточен ветер. Попладне и кон крајот на денот наместа ќе дојде до нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има услови за појава на невреме со интензивен пороен дожд, силни електрични празнења и изолирана појава на град. Утринската температура ќе се движи од 10 до 18, а дневната од 27 до 34 степени. Во Скопје времето претпладне ќе биде претежно сончево со слаб југоисточен ветер, но кон крајот на денот ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен североисточен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 17, а дневната ќе се искачи до 34 степени. Во текот на ноќта кон понеделник, како и во понеделник времето ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд кои наместа ќе бидат пообилни и проследени со ретки грмежи. Се очекува да наврнат над 30 литри на метар квадратен воден талог.
| | веќе видена | слични

Иако сме на праг на есента, топлото време викендов измами голем број граѓани на охридските плажи. Тие беа полни речиси како во сезона. Охриѓани и туристите уживаа во септемвриското сонце и се освежуваа во езерските води, а глетката на зајдисонце беше идилична. Според прогнозата на УХМР во недела претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб умерен јужен ветер, а попладне и кон крајот на денот на места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Во текот на ноќта, како и во понеделник ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни и проследени со грмежи. Во понеделник ќе има и значителен пад на дневната температура, која ќе се движи од 19 до 24 степени. Во вторник се уште ќе има повремени врнежи од дожд, а потоа ќе биде претежно стабилно со благ пораст на дневните температури.
| | веќе видена | слични

По топлата недела со високи температури до 35 степени, денес не очекува мало освежување со максимални температури до 30 степени, додека пак сонцето ќе го покријат облаци, па попладне очекувајте и дождови. Утринските температури ќе се движат до 18 степени, а во Скопје времето исто така ќе биде облачно со можности за врнежи во попладневните часови.
| | веќе видена | слични

Сепак утре денот ќе започне со претежно сончево и топло време, но попладне најпрвин во западните делови, а кон крајот на денот и на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално има услови за појава на невреме со интензивен пороен дожд, засилен ветер и изолирана појава на град, особено во северните и југозападните делови. Врнежите од дожд ќе продолжат и во текот на ноќта, на места ќе бидат побилни (над 30л/м2) проследени со ретки грмежи, особено на југот и западот од земјава. Утринската температура ќе биде во интервалот од 10 до 19, а највисоката дневна од 27 до 34 степени. Ув  индексот ќе има висока вредност 6. Во Скопје утре претпладне ќе биде сончево и топло, доцна попладне ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 17, а највисоката дневна ќе достигне до 34 степени. Во понеделник времето ќе биде претежно облачно и свежо со повремени врнежи од дожд. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, а дневната температура ќе опадне за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во грчкиот парламент започна расправа за гласање на доверба на владата на Алексис Ципрас, по заминувањето од владиниот кабинет на коалицискиот партнер и ...
сите 594 | | | веќе видена

Франција очекува од британската влада да се изјасни какви натамошни чекори ќе преземе во процесот на Брегзит . Францускиот премиер Едуар Филип би требало утре ...
сите 312 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Предупредување. Утре влегуваме во жолта фаза - со температури до 40 степени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: