Утре е Стара нова година, ова никако не смеете да го заборавите!

Православните христијани кои се водат според Јулијански календар утре ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година.Голем број македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на Свети Василиј Велики го слават својот именден.На Василица верниците кои се водат по овој календар кршат и лепче со паричка и исто така се верува дека на оној кој ќе му се падне паричка ќе биде среќен во текот на целата година.Старата година се испраќа и со палење василичарски огнови, кои се симбол на божествената светлина што, според народното верување, ги прогонуваат лошите сили.Инаку, Свети Василиј Велики е еден од тројцата најголеми црковни учители од четвртиот век. Родум бил од Кападокија, а завршил школо во Атина. Тој бил голем христијански филозоф, а се прославил и како епископ и заштитник на чистотата на православното учење. Свети Василиј Велики се упокоил на 14 јануари во 379 година.
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонците во Албанија традиционално го прославја празникот Свети Василиј Велики,со кој се означува почетокот на Новата година, според јулијанскиот календар. Меѓу Македонците во Албанија, празникот е познат како Василица, и се прославува во духот на македонските обичаи и традиција. Според традицијата наследена од дедовци прадедовци, деца маскирани и со некој музики инструмент во рака одат од куќа во куќа пеат песни и прават голема врева со тенџериња и ѕвонци кои ги носат со себе . Во секое македонско семејство ширум Албанија, во Мала Преспа, Голо Брдо, Врбник, Тирана, Елбасан, Драч, Корча, Подградец домаќинките подготуваат пита или како што ја нарекуваат мазник со паричка.Се верува дека на оној кому ќе му се падне, во текот на годината ќе му се случуваат убави нешта. Македонците се подготвуваат за големиот празник Водици. Честитка по повод Стара Нова година, до сите Македонци во Албанија, во матичната земја и дијаспората упати македонското друштво„Илинден“ со седиште во Тирана и огранокот за Голо Брдо,со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Дебар децата-суројчари денеска ја продолжија вековната традиција, посакувајќи посреќна, повесела и побериќетна година. За разлика од некогаш кога на овие простори живееле поголем број православни жители само во градот имало по повеќе од десет групи, составени од по десеттина деца, но последните години оваа традиција ја продолжуваат најмногу две групи, од по четири до пет деца. Годинава беше само една група составена од пет деца. Тие ги посетија православните домови и на домаќините им посакаа среќна и бериќетна година. Децата во рака држат суројца во форма на крст или китка, составена од страк од лозница, гранчиња од леска, дрен, даб и босилек заврзани со црвен конец. Откако домаќините ќе ја отворат вратата тие ги „удираат“ по глава и пеат „Сура,сура година, до година повесели…“, по што се дарувани пред се со пари, но и со благо, костен и ореви. Како што налага вековната традиција денеска домаќинките подготвуваат пита или како што дебрани го нарекуваат виткан комат со паричка, која каде ќе се падне се ...
| | веќе видена | слични

Македонско друштво “Илинден”-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Огранок Голо Брдо ви честита Стара нова година 2019 година и Св.Василиј – Василица со желба за многу лични успеси и бериќетна година! – стои во честитката потпишана од претседателот на Македонско друштво “Илинден“-Тирана Никола Ѓурѓај и претседателот на разгранокот за Голо Брдо Или Халилај.
| | веќе видена | слични

Ѕвегорските суроваскари и оваа година на празникот „Василица" го продолжија живото културно наследство на Пијанец поврзано со одбележувањето на Стара Нова година. И денес главните ликови на локалниот обичај под маски или театарот на отворено наречен „Ѕвегорка Сурова" беа невестата и младоженецот, белаците, бабите и мечките кои го бркаа лошото од Пијанец, благословувајќи ги домаќините со Сурова – млада и здрава Нова година со што ја чуваат од заборав автентичната традиција на весела свадбена поворка збогатена со многу нови ликови. Како што вели етнологот Димитар Узунски, „Сурова" во Ѕвегор е уникатна по многу нешта. Еротските игри асоцираат на плодноста, старите баби и мечкарите им помагаат на болните, а се црнат присутните и гостите за здравје. Белаците се војска кои со дрвени сабји и пушки ја чуваат невестата предвреме откриена. -Оваа традиција постои одамна во селото. Ѕвегорските суроваскари уште од турско ја следеле традицијата и ниту една година до денеска на Василица се нема случено да не се одржи оваа ...
| | веќе видена | слични

Православните христијани денеска го одбележуваат денот на Св. Василиј Велики, во народот познат и како Василица. Централното одбележување на празникот се одржа во црквата “Св Илија” во Скопје, каде свечена Василиева литургија богослужеше архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан. Во својата честитка по повод Новото лето Господово, поглаварот на МПЦ на сите верници им посака успешна година исполнета со мир и благослов. По завршување на литургијата, верници од најразлична возраст пристапија на света причесна за здравје, а потоа добија и нафора. Дел од македонските семејства Василица, односно Православна нова година ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на “Св Василиј” слават именден. Традициционално, на овој празник се крши погача со паричка, а се верува дека тој што ќе ја најде паричката ќе го следи среќа и бериќет во текот на целата година. Св. Василиј Велики е еден од тројцата најголеми црковни учители во четвртиот век. Тој бил голем христијански филозоф, а се прославил и како ...
| | веќе видена | слични

Таа почнува денеска со Василица. Во многу семејства вчеравечер се кршеше погача со паричка за среќа. А во црквата „Свети пророк Илија“ во скопската населба Аеродром, изутрината се служеше литургија на Свети Василиј Велики и молебен за почетокот на новото лето господово, со која чиноначалствуваше неговото блаженство, архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан.
| | веќе видена | слични

Oбрезание Христово, Нова Година, Свети Василиј Велики Tри празници во еден ден (Именден празнуваат: Васил, Василка, Васка, Весела, Веселинка, Веска, Нове, Новка…) На 1 јануари според стариот (односно 14 јануари според новиот) календар христијанските верници празнуваат три празници: Обрезание Господово, Свети Василиј Велики и Православна Нова Година. Овој празник се совпаѓа со празникот на Свети Василиј Велики во народот најчесто е познат како Василица, а тоа најповеќе асоцира на обичаите и верувањата поврзани со Новата Година. Василица се паѓа во периодот на т.н. Некрстени денови, период што трае од Божик до Водици, кога според легендата Исус не бил крстен и ѓаволите се мачеле да го излажат да не се крсти и да не се исполни волјата божја. Се верува дека овие денови за човекот се опасни бидејќи тогаш мртвите се во движење, разни вампири, караконџули, вештерки, самовили и други нечисти сили се активни и на сите начини сакаат да му напакостат. За заштита од овие негативни демони човекот во овој период ...
| | веќе видена | слични

Во поширокиот дебарски регион, според наследената традиција, нема коледарчиња за Бадник, но затоа за Василица има деца суројчари. Тие во рацете држат, како што се нарекува, суројца во форма на крст или китка, составена од страк од лозница, гранчиња од леска, дрен, даб и босилек заврзани со црвен конец. Утре претпладне тие ќе ги посетат православните домови и откако домаќините ќе ја отворат вратата ги „удираат“ по глава и пеат „Сура, сура година, догодина повесели“, по што се дарувани, пред сѐ, со пари, но и со благо, костени, ореви и овошје. Некогаш кога на овие простори живееле поголем број православни жители само во градот имало по повеќе од десет групи, составени од по десетина деца, но последните години оваа традиција ја продолжуваат најмногу две групи, од по четири до пет деца. Како што наложува вековната традиција денеска домаќинките приготвуваат пита или како што дебарчани го нарекуваат виткан комат, со паричка, која каде што ќе се падне се верува дека носи среќа цела година.
| | веќе видена | слични

Охрид, 14. јануари 2019 (ИНПРЕС) – Според стариот православен Јулијански календар, од денес започнува Новата година кај православните верници, наречена Василица во чест на Василиј Велики. Денешниот ден се одбележува и како Обрезание Господово. За Василица се подготвуваат традиционални јадења, додека на трпезата мора да има и вино. Свети Василиј е роден во времето на царот Константин. Уште како некрстен петнаесет години во Атина ги изучуваше философијата, реториката, астрономијата и сите други светски науки на она време. Школски другари му беа Св. Григориј Богослов и Јулијан, подоцна цар отстапник. Во зрелите години се крсти на реката Јордан заедно со својот поранешен учител Евул. Беше епископ на Кесарија Кападокиска речиси десет години, а својот земен живот го заврши кога наполни педесет години од раѓањето. Голем поборник на Православието, голем зрак на морална чистота и набожна ревност, голем богословски ум, голем устроител и столб на Божјата Црква – Василиј се нарекува Велики со полна заслужност. Во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Рашела Мизрахи, која вчера рано наутро беше разрешена од министерка за труд и социјална политика, и беше постојано мета на антисемитски напади од лица блиски ...
сите 182 | | | веќе видена

Пратениците упатија пораки до граѓаните за кого да ја дадат довербата на 12 април. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека граѓаните не треба да ...
сите 169 | | | веќе видена

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ го обезбедила последниот глас што недостигаше за донесување на Законот за јавно обвинителство, кој денеска беше усвоен со ...
сите 183 | | | веќе видена

Претседателот на Европски совет Шарл Мишел вечерва организира неформална вечера за лидерите од Европската Унија и од Западен Балкан. Според него состанокот е ...
сите 596 | | | веќе видена

“Доцнам зошто бев физички нападнат од затворски слубежници” – рече обвинетиот  во “Рекет” Бојан Јовановски при влезот во судницата обраќајќи се на новинарите. ...
сите 325 | | | веќе видена

Вардар одигра перфектен меч против Мотор Запорожје и го обезбеди пласманот во осминафиналето на Лигата на шампионите, но за таа брилијатна партија дојдоа и ...
сите 202 | | | веќе видена

Вчера во 18:01 часот во СВР Скопје било пријавено од страна на Ургентниот центар при комплексот клиники „Мајка Тереза“ Скопје дека кај нив било донесено ...
сите 154 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Утре е Стара нова година, ова никако не смеете да го заборавите!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: