До петок сончево, во сабота дожд


10 копии

Времето во Македонија до петок ќе биде стабилно и суво со пораст на дневната температура, а по одделни котлини ќе има појава на слаба магла. Според прогнозите на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), утринската температура ќе биде од минус три до четри степени, а дневната од 12 до 19 степени. В петок кон крајот на денот и в сабота се очекува преку нашево подрачје да помине краток и релативно влажен бран. Ќе има зголемување на облачноста и повремени врнежи од дожд, а на планините во северозападниот дел од земјава ќе има врнежи од снег. Потоа се очекува повторно стабилизирање и затоплување на временската состојба кај нас.
| | веќе видена | слични

Значи ли ова дека март ќе донесе повеќе сонце или како во народната Марта со девет ума. На оваа тема во вестите на Канал 5 Мирјана Мирчевска Јовановиќ разговараше со Душанка Танушевска дежурен синоптичар. Целиот разговор погпеднете го во видеото.
| | веќе видена | слични
13 копии

Во Македонија утринава преовладува облачно време со врнежи од дожд кои се пообилни во северозападните делови. Дува слаб до умерен ветер од јужен правец, а во северните делови на Повардарието дува ветер од северен правец кој повремено се засилува, додека во Скопската котлина на моменти достигнува брзина и до 50 км/час. Најмногу дожд до 8 часот има наврнато во Маврово - 18 л/м2, потоа во Лазарополе 17, Дебар 7, Охрид и Крива Паланка 4 и Пожаране 2, а најмалку во Претор и Виница - еден литар на метар квадратен. Најладно утринава е во Берово каде се измерени 0 степени, додека во Маврово се измерени 3 степени, а во Лазарополе 4 степени. Во Крушево и Скопје Петровец температурата била 5 степени, во Крива Паланка 6, во Гевгелија, Охрид, Претор, Пожаране, Ѓуриште, Скопје и Струмица 7, во Дебар и Куманово 8, во Битола 9, Дојран, Прилеп, Виница и Тополчани 10 и во Тетово, Штип и Демир Капија 12 степени. Повремените врнежи од дожд ќе се задржат и во текот на денот, а на повисоките планини во северозападните делови ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Утре времето ќе биде претежно облачно и малку постудено со кратки сончеви периоди, а во крајниот југоисточен дел од земјава ќе има услови за локален краткотраен слаб дожд. Потоа до вторник ќе преовладува стабилно време без врнежи и со пораст на температурата на воздухот. В среда повторно се очекува од север да се спушти релативно брз и студен бран од север. Ќе предизвика пад на температурата на воздухот и локални врнежи од дожд, а на повисоките планини ќе има локален снег. Потоа повторно ќе има стабилизирање и затоплување на времето.
| | веќе видена | слични
25 копии

Времето во Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд. На повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Повеќе врнежи се очекуваат во северозападните делови од земјава (15 л/мк2). Ќе дува умерен повремено засилен ветер од јужен правец кој во текот на денот ќе го смени правецот во северен. Утринската температура ќе се движи од два до седум, а дневната од осум до 14 степени. Во следните два дена ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди, а од понеделник дневната температура на воздухот повторно ќе биде во пораст.
| | веќе видена | слични

Студен бран следната недела се очекува во Македонија. Времето утрово ќе биде претежно облачно и малку постудено со кратки сончеви периоди, а во крајниот југоисточен дел од Македонија ќе има услови за локален краткотраен слаб дожд. Потоа до вторник ќе преовладува стабилно време без врнежи и со пораст на температурата на воздухот. В среда повторно се очекува од север да се спушти релативно брз и студен бран од север. Тоа ќе предизвика пад на температурата на воздухот и локални врнежи од дожд. На повисоките планини се очекува да има локален снег. Во вторник утринските температури ќе бидат од 1 до 5 и во среда од 3 до 7 степени. Во четврток ќе паднат до - 2 степени. Во петок ќе бидат од 0 до 3 степени. Потоа повторно ќе има стабилизирање и затоплување на времето.
| | веќе видена | слични

Најмногу дожд до 8 часот има наврнато во Маврово – 18 л/м2, потоа во Лазарополе 17, Дебар 7, Охрид и Крива Паланка 4 и Пожаране 2, а најмалку во Претор и Виница – еден литар на метар квадратен. Најладно утринава е во Берово каде се измерени 0 степени, додека во Маврово се измерени 3 степени, а во Лазарополе 4 степени. Во Крушево и Скопје Петровец температурата била 5 степени, во Крива Паланка 6, во Гевгелија, Охрид, Претор, Пожаране, Ѓуриште, Скопје и Струмица 7, во Дебар и Куманово 8, во Битола 9, Дојран, Прилеп, Виница и Тополчани 10 и во Тетово, Штип и Демир Капија 12 степени. Повремените врнежи од дожд ќе се задржат и во текот на денот, а на повисоките планини во северозападните делови врнежите ќе бидат од снег. Повеќе врнежи односно над 25 л/м2 се очекуваат во северозападните делови. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец, а во текот на денот ќе го смени правецот во северен, што ќе предизвика опаѓање на дневната температура за околу 7, а во северните делови и за 10 степени. Највисоката ...
| | веќе видена | слични

Дува слаб до умерен ветер од јужен правец, а во северните делови на Повардарието дува ветер од северен правец кој повремено се засилува, додека во Скопската котлина на моменти достигнува брзина и до 50 км/час. Најмногу дожд до 8 часот има наврнато во Маврово - 18  л/м2, потоа во Лазарополе 17, Дебар 7, Охрид и Крива Паланка 4 и Пожаране 2, а најмалку во Претор и Виница - еден литар на метар квадратен. Најладно утринава е во Берово каде се измерени 0 степени, додека во Маврово се измерени 3 степени, а во Лазарополе 4 степени. Во Крушево и Скопје Петровец температурата била 5 степени, во Крива Паланка 6, во Гевгелија, Охрид, Претор, Пожаране, Ѓуриште, Скопје и Струмица 7, во Дебар и Куманово 8, во Битола 9, Дојран, Прилеп, Виница и Тополчани 10 и во Тетово, Штип и Демир Капија 12 степени.   Повремените врнежи од дожд ќе се задржат и во текот на денот, а на повисоките планини во северозападните делови врнежите ќе бидат од снег. Повеќе врнежи односно над 25 л/м2 се очекуваат во северозападните делови. Ќе дува ...
| | веќе видена | слични

Најавите се остварија а денот започна со дожд речиси локално на повеќе места. Врнежите најзастапени беа во западниот крај. Претпладне се очекува дождот да биде поинтензивен и во крајниот исток, некаде се можни кратки поројни дождови, а врнежите ќе престанат во текот на вечерта. Што се однесува до температурите максимумот ќе достигне вредности до 8°С и 10°С а на југ помеѓу 10°С и 14°С. И во главниот град денесја се очекуваат врнежи, облачно време со ветер. Максималната температура сепак ќе се движи над 15°С.
| | веќе видена | слични
12 копии

Македонија е под влијание на влажен и постуден бран ,кој ќе предизвика врнежи од дожд, а на повисоките планини во северозападните делови од снег. Повеќе врнежи се очекуваат во северозападните делови (15л/м 2 ). Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец, а во текот на денот ќе го смени правецот во северен. Утринската температура ќе се движи од 2 до 6 , а максималната дневна од 8 до 14 степени. Во Скопје облачно и посвежо, со повремени од дожд, особено претпладне. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Дневната температура ќе достигне до 8 степени.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 202 | | | веќе видена

„На одлуката на Кривичен совет немаме право на жалба до Врховен суд. Имаме можност да поднесеме иницијатива до Јавниот обвинител на РМ. Тој како надлежен може ...
сите 432 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

До петок сончево, во сабота дожд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: