Д-р Константин Апостолов постхумно ја добива општинската Награда за животно дело за 2017

03.07.2017 Наградата за животно дело на Општина Кочани за 2017 година постхумно ќе му биде доделена на Константин Апостолов, доктор по микробиологија, член на МАНУ надвор од работниот состав. Таква одлука донел Одборот за доделување награди на Oпштината на работниот состанок што се одржал минатата недела. Според образложението, д-р Апостолов, кој е роден во Кочани во 1933 година, е научник од светски ранг, кој својот живот го посветил на истражувањата во лабораториите во Скопје, во Бирминген - каде специјализирал електронска микроскопија, Бекенхам...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во повеќе населени места во општина Кочани за утре во периодот од 4 до 8 часот изутрина ќе се изврши второ прскање против комарци. Запрашувањето ќе се врши од воздух со авиотретирање во кое ќе биде употребен широкопојасен инсектицид. За оваа намена општината склучила договор со компанијата „Бони ер“ од Куманово. Со авионското третирање против комарците ќе биде опфатена површина од 3.400 хекатри во централното градско подрачје и приградските населбии дел од населените места во полскиот дел од општината. Од општина Кочани апелираат до сите сопственици на пчелни семејства истите да ги заштитат во временскиот период на третирањето на површините од комарци. Инаку до крајот на август општината ќе спроведе уште три акции за уништување на комарците од земја и воздух, од кои две од земја и една со авио третирање. За оваа намена општина Кочани од сопствениот буџет обезбеди 1 милион и 542 илјади денари, што е за околу 200 илјади денари повеќе од минатата година.
| | веќе видена | слични
2 копии

Одборот за доделување награди на општина Кочани по повод Петровден, празникот на градот, донесе одлука наградата за животно дело, постхумно да му ја додели на Константин Апостолов, доктор по микробиологија, член на МАНУ надвор од работниот состав Одборот за награди одлучи наградата на општина Кочани за значајни остварувања за развојот на општината годинава да му ја додели на Градскиот фудбалски клуб „Осогово" кој во натпреварувачка 2016/2017 година оствари директен влез во Втората македонска фудбалска лига со 20 победи од одиграни 27 натпревари и постигна 63 голови. Оваа награда, за разлика од претходната е парична и изнесува пет просечни плати исплатени во претходните три месеци во Република Македонија. Наградите ќе бидат доделени на седница што Советот на општина Кочани ќе ја одржи на 12 јули.
| | веќе видена | слични

Останато

На централната церемонија во Париз, чиј домаќин беше францускиот претседател Франсоа Макрон, учествуваа претседателите и премиерите на речиси 80 држави од сите ...
сите 280 | | | веќе видена

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 57 | | | веќе видена

Адвокатот на Груевски, Димитар Дангов за ТВ21 рече дека нема сознание каде се наоѓа неговиот клиент. Тој не сакаше да даде изјава, но писмено ни одговори дека ...
сите 247 | | | веќе видена

Иницијативата Правда за Никола Груевски денеска преку сооштение искажа незадоволство од одбивањето на второстепената жалба за одложување на издржувањето на ...
сите 105 | | | веќе видена

Скопје/Охрид, 12. ноември 2018 (ИНПРЕС) – МВР ќе поднесе соодветни пријави против Јанко Бачев и демонстрантите кои протестираа пред куќите на пратениците од ...
сите 103 | | | веќе видена

Градот Скопје реагира на прес-конференцијата на членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев поврзана со предлогот за воведување систем на налепници при ...
сите 133 | | | веќе видена

Поранешниот премиер Никола Груевски не се појави во затворот во Шутка во текот на ноќта, иако најупорните новинарски екипи го чекаа до раните утрински часови. ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Д-р Константин Апостолов постхумно ја добива општинската Награда за животно дело за 2017

Од:
До кого (е-маил):
Порака: