Во Свети Николе полицаец застрелал возач кој сакал да го прегази


3 копии

Основното јавно обвинителство Штип истражува настан во кој по напад на овластено службено лице, било употребено службено оружје. „Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Штип ги презема потребните дејства за да ги расветли причините за употребата на огнено оружје од полицаец од полициската станица Свети Николе, кој вчеравечер при вршење службени дејства со пиштол лиши од живот едно лице“, се вели во соопштението од Обвинителството. Според првичните сознанија, полицаецот при вршење службени дејства, забележал возило „лада“ кое се движело со голема брзина и велосипед кој се движел пред него. Возачот на „ладата“, видно лут на велосипедистот поради тоа што тој се движел пред него и му пречел во движењето, го запрел возилото и почнал вербална и физичка расправија. Полицаецот пристапил, ги одвоил лицата и почнал со легитимирање на возачот на патничкото возило, кој, пак, давал отпор со тегнење и со туркање, спротиставувајќи му се на службеното лице. Потоа возачот седнал во возилото и почнал да вози ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Роднините и пријателите, заедно со ромската заедница утре ќе одржат протестен марш кој ќе заврши пред општинската зграда во Свети Николе по повод убиството на Далибор Илиевски, 31-годишниот Ром од Свети Николе кој на 21 септември беше застрелан од полицаец, јави Нова . Нивниот марш ќе започне точно во 12 часот низ улиците на Св. Николе а ќе заврши пред општината.
| | веќе видена | слични

Судија на претходна постапка му одреди 30 дена притвор на полицаецот од Свети Николе кој со службен пиштол застрела сограѓанин во центарот на градот. Како што информираат од Јавното обвинителство, донесена е наредба за поведување истражна постапка за убиството на Далибор Илиевски. Обвинителот што го води случајот го доставил предлогот за мерката притвор до надлежниот суд. Убиството се случи во центарот на Свети Николе, кога полицаецот се обидел да раздвои двајца сограѓани кои се расправале. Според првичните информации од истрагата, полицаецот пукал во самоодбрана, но Секторот за внатрешна контрола на МВР ќе утврдува дали употребата на оружје била оправдана или неоправдана. Полицаецот од Свети Николе додека бил на должност се обидел да спречи расправија, која ја почнал возач на автомобил со велосипедист, кој му го попречувал патот. Полицаецот ги одвоил согражаните кои се расправале и се обидел да ги легимитира. Но, Илиевски влегол во неговата „лада“, го фатил полицаецот за рака и почнал да го влече ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Триесет дена притвор му одредил судија на претходна постапка на полицаецот од Свети Николе кој завчера со службен пиштол усмрти сограѓанин. Според првичните информации од истрагата, полицаецот пукал во самоодбрана, а на убиството му претходел инцидент со убиениот 30-годишен светиниколец. Поврзано: Полицаец убил возач во самоодбрана во Свети Николе Очевидец за НОВА: Полицаецот му пукаше од зад грб, не е точно дека Далибор сакал да го прегази
| | веќе видена | слични

Судија на претходна постапка одреди 30 дена притвор за полицаецот од Свети Николе кој завчера доцна попладнето со службен пиштол усмрти свој сограѓанин, потврдија за Алфа од Обвинителството. Судија на претходна постапка одреди 30 дена притвор за полицаецот од Свети Николе кој завчера доцна попладнето со службен пиштол усмрти свој сограѓанин, потврдија за Алфа од Обвинителството. Убиството се случи во центарот на градот околу 19 часот, според првичните информации од истрагата на јавното обвинителство утврдиле дека полицаецот пукал во самоодбрана, а на убиството му претходел инцидент во кој бил вмешан сега убиениот и велосипедист.
| | веќе видена | слични

Судија на претходна постапка му одредил притвор во траење од 30 дена на полицаецот, кој вчера пукаше и смртно го застрела триесетгодишниот светиниколец Далибор Илиевски. Како што информираат од Јавното обвинителство, донесена е наредба за поведување истражна постапка за случајот и обвинителот што го води случајот го доставил предлогот за определување мерка притвор до надлежниот суд. Вчера од МВР кусо изјавија дека Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди ќе отвори случај за полицаецот, кој, како што беше информирано, во самоодбрана смртно го застрела триесетгодишен маж во Свети Николе. Секторот треба да утврди дали употребата на оружје била оправдана или неоправдана. Полиција,илустрација(Фото: Телеграф.мк/Влатко Перковски) Полицаецот од Свети Николе критичната ноќ додека бил на должност се обидел да спречи расправија, која ја почнал возач на автомобил со велосипедист, но и самиот тој бил нападнат од нервозниот светиниколец, информираа од Обвинителството. Според првичните сознанија на ...
| | веќе видена | слични

По барање на Обвиноителството судија од претходна постапка му одредил пртивор од 30 дена на полицацеот кој вчера со службениот пиштол на улица во Св. Николе уби 30 годишен возач. Според полицијата, полицискиот службеник при вршење на службени дејствија, забележал возило „Лада“ кое се движело со голема брзина и велосипед кој се движел пред него. Возачот на „Ладата“, соопшти денеска МВР, видно лут од велосипедистот поради тоа што тој се движел пред него и му пречел во движењето, го запрел возилото и започнал вербална и физичка расправија. Полицаецот пристапил, ги одвоил лицата и започнал со легитимирање на возачот на патничкото возило, кој пак давал отпор и започнал со тегнење и буткање да се спротиставува на службеното лице. Потоа возачот седнал во возилото и започнал да го движи по патот држејќи го полицаецот за рака, влечејќи го десетина метри по патот, при што од брзината на движење полицаецот паднал на патот. Возачот на „Ладата“, триесет годишен жител на Свети Николе, потоа во два наврата, движејќи се по ...
| | веќе видена | слични

Внатрешна контрола на МВР ќе утврдува дали убиството се случило во самоодбрана. Првично, 31-годишниот Далибор Илиевски го влечел полицаецот со возило, а потоа се обидел да го прегази СВЕТИ НИКОЛЕ - Полицаец вчеравечер на улицата „Маршал Тито“ во Свети Николе го застрелал 30-годишниот Далибор Илиевски, откако Илиевски го влечел полицаецот до возилото, а потоа се обидел и да го прегази. Според обвинителството, на убиството му претходела расправија меѓу полицаецот и Илиевски. Таа настанала по кавгата што Илиевски ја имал со велосипедист што му го забавувал движењето со автомобилот. Откако полицаецот се обидел да го легитимира, Далибор седнал во возилото и започнал да се движи по патот, држејќи го полицаецот за рака и влечејќи го десетина метри. Во два наврати Илиевски се враќал со возилото обидувајќи се да го прегази полицаецот, по што тој во полуседечка положба пукал во него, соопшти обвинителството. Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди при МВР ќе отвори случај за полицаецот, кој во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Семејството на Далибор Илиевски, триесет и едногодишниот Ром од Свети Николе кој синоќа беше застрелан од полицаец, се подготвуваат да тргнат од Кочани за да се соберат во знак на протест за смртта на нивниот роднина. Ова за порталот НОВА го потврдија негови блиски роднини, кои се револтирани бидејќи е убиен од зад грб од полицаец, за кој велат дека можел само да го уапси, а не и да извади пиштол да пука во него. Далибор е сопруг и татко на три деца. Работел како сезонски работник во градежништво и сезнски работи поврзани со земјоделие. За него велат дека бил проблематичен за ситни кражби на дрва, на бали, понекогаш предзвикувал и тепачки, расправии. Во моментот на несреќата се претпоставува дека бил во алкохолизирана состојба. Очевидец на настанот кој случајно се нашол таму, а сакаше да остане анонимен за НОВА раскажува дека Далибор бил нервозен и почнал расправија со велосипедистот кој му се испречил во тесната улица. Во истиот момент тука се нашол и полицаецот кој дошол да го легитимира. Очевидецот вели ...
| | веќе видена | слични

Првичните информации од истрагата на јавното обвинителство утврдиле дека полицаецот пукал во самоодбрана, а на убиството му претходел инцидент во кој бил вмешан сега убиениот и велосипедист. Внатрешната контрола на МВР утврдува дали повлекувањето на орозот од службениот пиштол, бил единствениот начин полицаецот од Свети Николе да се одбрани од 30 годишниот сограѓанин, кој според истрагата, сакал да го прегази со својот автомобил марка „Лада“. Убиството се случи вчера доцна попладнето во центарот на градот. Првичните информации од истрагата на јавното обвинителство утврдиле дека полицаецот пукал во самоодбрана, а на убиството му претходел инцидент во кој бил вмешан сега убиениот и велосипедист. Возачот на „Ладата“ сакал да се пресмета со велосипедистот кој се движел пред него и го забавувал, го паркирал возилото и го нападнал велосипедистот, полицаецот се обидел да ги раздвои. Не успеал да го легитимира возачот на автомобилот бидејќи му избегал, па полицаецот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 178 | | | веќе видена

СЈО понудило – судот прифаил подолга листа на сметки кои веќе се замрзнати, 1ТВ дознава дека станува збор за 5 сметки од поголемите банки во државата. Додека ...
сите 281 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 93 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 113 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 43 | | | веќе видена

Обвинителката од тимот на Специјалното јавно обвинителство Лиле Стефанова побара да му се суди во отсуство на поранешниот премиер Никола Груевски кој викендов ...
сите 143 | | | веќе видена

Либералната партија смета дека со воведувањето на црвена, жолта и зелена еколошка налепница за возилата нема да се реши проблемот со загадувањето. Ќе се удри ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Свети Николе полицаец застрелал возач кој сакал да го прегази

Од:
До кого (е-маил):
Порака: