Подготвителна средба за конституирање на новиот состав на македонскиот Парламент

4 копии

Скопје – Во Собранието на Република Македонија денес напладне ќе се одржи подготвителен состанок во пресрет на одржувањето на конститутивната седница на новиот состав на македонскиот Парламент. Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски на средбата побара да присуствуваат претставници од ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ, ДПА и НДП, а поканет е да учествува и најстариот пратеник во новиот состав Љубисав Иванов Ѕинго, кој ќе ја води седницата. Законскиот рок за одржување на конститутивната седница на Собранието истекува во сабота на 25 јуни. Државната изборна комисија (ДИК) денес ќе ги издава решенија на новите пратеници. На предвремените избори, што се одржаа на 5 јуни најмногу пратеници освои коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ 56, СДСМ 42, ДУИ 15, ДПА 8 и НДП 2.
| | веќе видена | слични

Седницата ќе ја води пратеникот Љубисав Иванов Ѕинго како најстар пратеник со најдолг стаж во законодавниот дом. На дневен ред ќе бидат четири точки и тоа избор на верификациска комисија, потоа верификација на мандатите, како трета точка е избор на членовите на Комисијата за избори и именувања и четвртата точка ќе биде избор на претседател на Собранието. До денес партиите треба да достават предлози за членови на Комисијата за избори и именувања, која до Собранието треба да достави предлог за избор на претседател на Собранието. Опозицијата од македонскиот блок најверојатно ќе формира три пратенички групи, една со пратениците од ПЕИ на Фијат Цановски и поранешните новинари од А1 телевизија, втората со пратениците на НСДП и уште некој од СДСМ и третата најголема со останатите социјалдемократски пратеници. По конституирањето на Собранието, претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов во наредните 10 дена има рок да го додели мандатот за составување на новата Влада на партијата која е победник на изборите. ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, Никола Груевски и Али Ахмети, денеска би требало да го прецизираат тоа што го договориле преговарачките тимови на двете партии. Нема официјална потврда за средба, но партиски извори информираат дека таа сигурно ќе се одржи денеска, без да прецизираат каде и во кој термин. Клучното прашање што треба да се разреши на средбата е дали ДУИ ќе го добие претседателското место во парламентот, пред утрешната конститутивна седница на Собранието, на чијшто дневен ред е ставен и изборот на прв човек на законодавниот дом. На почетокот на преговорите пред две недели извори од ДУИ информираа дека тоа прашање е речиси завршено, па дури се шпекулираше и со имињата на Ермира Мехмети, Теута Арифи и Џеват Адеми, но во последните неколку дена од ВМРО-ДПМНЕ велат дека таков договор не постои. Токму тоа е клучното прашање што двата лидера треба да го расчистат, пред да почнат да ги распределуваат министерските функции. Доколку го добие челното место во парламентот, Ахмети би требало да се откаже од ...
| | веќе видена | слични

Утре во 12.00 часот избраните пратеници ќе влезат во Законодавниот дом и ќе ја одржат конститутивната седница. Оваа седница ќе ја води пратеникот Љубисав Иванов Ѕинго кој што е најстар и кој што има најмногу стаж во овој државен орган. На дневен ред ќе бидат четири точки и тоа избор на верификациска комисија, потоа верификација на мандатите, како трета точка е избор на членовите на Комисијата за избори и именувања и четвртата точка ќе биде избор на претседател на Собранието. До денес партиите треба да достават предлози за членови на Комисијата за избори и именувања, која до Собранието треба да достави предлог за избор на претседател на Собранието. Опозицијата од македонскиот блок најверојатно ќе формира три пратенички групи, една со пратениците од ПЕИ на Фијат Цановски и поранешните новинари од А1 телевизија, втората со пратениците на НСДП и уште некој од СДСМ и третата најголема со останатите социјалдемократски пратеници. По конституирањето на Собранието, претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов ...
| | веќе видена | слични

Утре (25.06.2011) во Скопје ќе се одржи конститутивната седница на новиот состав на Собранието на Република Македонија. На собраниската седница треба да биде избран и новиот претседател на Парламентот. Социјалистот Љубисав Иванов, најстариот парламентарец, политичарот со најдолг активен стаж и лидер на една партија, ќе го отвори саботното свикување на новиот состав. Во него ќе се појават 5-6 собраниски групи, зашто се најавува дека од закрепнатиот СДСМ ќе се издвојат две фракции, предводени од Тито Петковски и Фијат Цановски, што ја слабее парламентарната моќ на социјалдемократите во дисциплинирањето на опозициското дејствување. Конституирањето ќе се одвива проследено од упорните млади демонстранти, кои трета недела ја бараат вистината за убиството на Мартин Нешковски, 23-годишниот партиец на ВМРО-ДПМНЕ, кој беше убиен од специјалец на МВР, за време на славењето на изборната победа, за што младите ја обвинуваат полицијата дека се обиде да го сокрие од јавноста. „Во Македонија недостасува правна свест и ...
| | веќе видена | слични

Нови личности, но и многу познати лица утре ќе се појават во пленарната сала, 20 дена по одржувањето на предвремените парламентарни избори за да ја одржат конститутивната седница на седмиот парламент. Ова Собрание првпат ќе брои 123 пратеници (120 плус тројца од дијаспората). Заседанието треба да почне точно напладне и со него ќе раководи највозрасниот пратеник, лидерот на СП, Љубисав Иванов - Ѕинго. Тој и Тито Петковски од НСДП, инаку, се доајени меѓу пратениците, членови на сите досегашни собраниски состави. Всушност, и во новиот парламент повторно ќе бидат голем дел од досегашните пратеници од коалициите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ. Исто така, повторно ќе ги гледаме и сегашните пратеници од албанскиот блок - Али Ахмети, Мендух Тачи, Арбен Џафери, Ермира Мехмети, Теута Арифи, Џеват Адеми, Талат Џафери, Имер Алиу, Мерал Ферати. Во Собранието ќе има и нови лица, меѓу кои и атрактивната Наташа Савова, директорка на Центарот за комуникации на СДСМ и ексшефица на Кабинетот на поранешниот претседател на државата, ...
| | веќе видена | слични

ПРЕГОВОРИ ЗА НОВА ВЛАДА Дилема е дали ќе има и писмена гаранција од страна на премиерот Никола Груевски на заедничката владина платформа Претседателската функција на Собранието с` уште е отворено прашање меѓу преговарачките тимови на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ бидејќи интегративците ќе треба да решат дали поголемо влијание сакаат да имаат во извршната или во законодавната власт, дознаваме од извори во ДУИ. Практично, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, е ставен пред избор од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски - или да ја прифати втората по важност функција во државата или да добие повеќе и позначајни министерства. Според неофицијалните информации, ВМРО-ДПМНЕ немала против на ДУИ да ~ припадне претседателската функција во парламентот, но во тој случај интегративците се условени да не се надеваат на повеќе и на појаки министерски ресори. Висок функционер на ДУИ во брифинг за „Дневник“ вели дека с` уште не решиле што ќе одлучат, иако расположението во партијата е дека во новиот мандат треба поголема контрола да имаат во ...
| | веќе видена | слични

Два дена пред конститутивната седница на новиот Парламент, ВМРО ДПМНЕ и ДУИ се блиску до договор за претседателското место во Собранието, неофицијално дознава АЛСАТ М. Најверојатно, тоа ќе се случи утре. Извори од партијата на Ахмети велат дека има позитивни сигнали спикерското место да му припадне на албанскиот партнер во власта. Неофицијално, преговарачкиот тим на ДУИ инсистира веднаш по формирањето на новата Влада да се затворат Хашките случаи и да се реши статусот на припадниците на поранешната ОНА. Инаку, и покрај изјавите на лидерот на ПЕИ, Фијат Цаноски дека неговата пратеничка група ќе дејствува опозициски, не се исклучува можноста да биде и обратно, да делува провладино, приклучувајќи и се на ДУИ на Ахмети.
| | веќе видена | слични

Се е подготвено за конститутивната седница на новиот собраниски состав. Комплетно се завршени градежните активности во внатрешноста на законодавниот дом. Два дена пред седницата собранието празно. Сител во посета на пратеничките групи. Утврден е и дневниот ред на првата седница. Најпрво пратениците ќе ги изберат претседателот и членовите на верификационата комисија. Потоа ќе следува верификацијата на пратеничките мандати, трета точка ќе биде избор на претседател и членови на на комисијата за прашања на изборите и именувањата. Последна точка ќе биде изборот на претседателот на Собранието. Предлозите со кандидатите, политичките партии ќе треба да ги достават до утре до крајот на работното време. Со конститутивната седница ке претседава највозрасниот пратеник, претседателот на Социјалистите, Љубисав Иванов Ѕинго. Откако ќе се конституира собранието, претседателот е должен во рок од десет дена да го додели мандатот за формирање на новата влада, а мандатарот во рок од 20 дена да го предложи владиниот состав. ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 23 јуни - Али Ахмети, лидерот на ДУИ ќе мора да бира меѓу фотелјата на Трајко Велјаноски и некои од побитните министерства. Според извори од преговарачките тимови во ДУИ, Никола Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ преку своите преговарачи му порачал на идниот коалициски партнер дека нема да може да зајакне и во законодавната и во извршната власт. Ако сака Ахемти негов човек да седне во некои од побитните и клучни минситестерстав, тогаш првата фотелја во законодавниот дом ќе остане на Груевски. Од Мала Речица за „Журнал“ брифираат дека се уште договор нема и дека сите прашања се се уште на маса. „ Мојот впечаток е дека во моментов на ДУИ и е потребно повеќе сила и моќ во извршната власт“, изјави за „Журнал“ висок партиски функционер на ДУИ во преговарачкиот тим Истиот извор најавува средба за викендов меѓу лидерите на ВМРО- ДПМНЕ и ДУИ , Никола Груевски и Али Ахмети, по која како што вели многу прашања ќе бидат појасни. Сепак извесно е дека првата фотелја меѓу еднаквите во законодавниот дом и понатаму ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За неа тврдат дека е внука на рускиот олигарх која разговарала со Штрахе во вилата на Ибица. Идентитетот на жената која ја глумела внуката на рускиот олигарх ...
сите 207 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Подготвителна средба за конституирање на новиот состав на македонскиот Парламент

Од:
До кого (е-маил):
Порака: