Во четврток почнува исплатата на субвенциите за тутунот


17 копии

Во четврток ќе почне исплатата на субвенциите за тутунот од реколатата 2017, соопшти денеска Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ).Платежната агенција во моментов ги подготвува решенијата по што ќе следува исплатата на субвенциите.Според податоците, зголемени субвенции за тутунот од реколтата 2017 ќе добијат над 23.400 тутунари.МЗШВ наведува дека годинава се постигна највисока просечна цена од 217,6 денари за килограм.– Со новиот начин на зголемено субвенционирање во три нивоа што почнува со реколтата 2017, за прва класа субвенцијата е 80 денари, за втора 70, а за третото ниво за трета и четврта класа како и за дополнителни класи е 60 денари, информира Министерството.Целта на новиот модел на субвенционирање е да се поттикнат тутунарите да произведуваат поквалитетен тутун за да добијат повисока субвенција.Тутунопроизводството во Македонија остварува девизен прилив од околу 100 милиони евра годишно.
| | веќе видена | слични
10 копии

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој утре ќе изврши исплата на 14 милиони денари субвенции за произведено и предадено овошје во преработувачки капацитети, за произведени и продадени градинарски култури во преработувачки капацитети и за интервентните мерки за дополнителна субвенција од шест денари за килограм праски и два денара за килограм лубеници. Од оваа сума околу 2,5 милиони денари се за субвенции за произведено и продадено овошје во преработувачки капацитети кои ќе се исплатат на 147 лица, а близу 1,2 милиони денари за интервентната мерка за праски за 56 лица. Околу 9,3 милиони денари се за произведени и продадени градинарски култури во преработувачки капацитети за 278 лица и над 1,1 милиони денари за интервентната мерка за лубеници за 26 лица. Во изминатиот период за субвенции за произведено и предадено овошје во преработувачки капацитети се исплатени околу 33,7 милиони денари на 1.471 лице и над 2,4 милиони денари за интервентната мерка за праски на 68 лица. ...
| | веќе видена | слични

22 милиони евра субвенции легнаа на сметка на тутунарите за реколтата од 2017 година соопштија надлежните. Тоа е над 80 проценти од вкупниот износ што ќе биде исплатен за тутунарите а останатите 20 проценти според министерот Николовски ќе биде исплатен по завршените контроли. Николовски посочи дека министерството продолжува со стимулации на тутунарите информирајќи дека оваа година субвенциите се зголемени на три нивоа. Првото ниво за првата класа тутун од 80 денари по килограм, за второто ниво – втора класа по 70 денари за килограм и третото ниво за трета, четврта и дополнителни класи од 60 денари. Оваа дејност на Македонија и донесува девизен прилив од околу 100 милиони евра коишто влегуваат во државата, потенцира Николовски.
| | веќе видена | слични

Најголем дел од субвенциите за тутун се исплаќаат во Прилеп. Овие денови на сметките на над 20. 800 тутунари легнаа вкупно 22 милиони евра. Најголем дел од парите или 13 милиони евра добија прилепчани кои важат за најголемите производители на тутун во земјава. Подршката за тутунарите годинава е зголемена. За прва класа наместо 60 се исплаќаат 80 денари субвенција, за втора 70 денари. За третата и пониските класи државата субвенционира 60 денари по килограм тутун колкуб што се добиваше до лани за сите класи. Преку зголемувањето на субцвенциите ќе се создадат услови за производство на појквалитетен тутун. Тутунот е меѓу главните производи клои се извезуваат од земјава. Девизниот прилив во државава од ововј производр изнесува над 100 милиони евра. Во Македонија од произвдоство на тутун живеат 24 илјади семејства.
| | веќе видена | слични
2 копии

Соопштение за јавност Почитувани граѓани на Општина Прилеп, Почитувани тутунопроизводители, Владата предводена од СДСМ спроведува уште една клучна мерка од програмата. Започната е исплатата на зголемените субвенции за килограм предаден тутун. Овие денови 20.880 тутунари по основ на субвенции добиваат вкупно околу 22 милиони евра. Од тие пари, најголем дел, односно околу 13 милиони евра се влеваат во Општина Прилеп, како најтутунарски регион во државата. Новиот систем на субвенции обезбедува субвенции од 80 денари за прва класа, 70 денари за втора и 60 денари за трета односно четврта класа килограм предаден тутун. Тоа значи зголемени и навремени субвенции за нашите сограѓани, тутунопроизводители од Прилеп. За прв пат субвенциите се исплаќаат во вистински момент, тогаш кога им се најпотребни на тутунарите за да инвестираат во новата реколта. Преку оваа мерка, ја докажуваме нашата грижа кон земјоделците односно кон тутунарите. Докажуваме дека Владата предводена од СДСМ го вреднува трудот на земјоделецот, ја ...
| | веќе видена | слични

Од СДСМ се пофалија дека годинава, тутунарите за прв пат навремено ги добиле субвенциите, иако исплатата доцни околу два месеца. Од СДСМ се пофалија дека годинава, тутунарите за прв пат навремено ги добиле субвенциите, иако исплатата доцни околу два месеца. Новина е неселективното исплаќање на тутунарите, наместо како до сега – по класи.
| | веќе видена | слични

За прв пат, на време и на не селективен начин се исплатени зголемените субвенции за тутунарите, а на нивната сметка, ќе легнат околу 22 милиони евра субвенции. Ова денеска го изјави Коста Костандинов, пратеник на СДСМ. Според него Владата раководена од СДСМ, со ова исполни уште едно важно ветување од Планот за живот. Тој додаде дека парламентарното мнозинство и Владата продолжуваат со реализација на предвидените мерки кои ќе обезбедат развој на земјоделието, повисок стандард и повеќе пари за граѓаните.
| | веќе видена | слични
7 копии

„Владата преводена од СДСМ продолжува со водење на успешни политики и преку конкретни мерки покажува што значи вистинска грижа за граѓаните, за земјоделците и нивниот труд. За прв пат навреме и неселективно исплатени се зголемени субвенции за тутунот, рече Коста Костадинов, пратеник во Собрание на РМ на денешната прес – конференција. „Овие денови, 20.880 тутунари на своите сметки добиваат околу 22 милиони евра субвенции, за тутун. Субвенциите се зголемени и по класи: 80 денари за прва класа, 70 денари за втора класа и 60 денари субвенции по килограм тутун за трета, односно четврта класа. Овој нов модел на субвенционирање им овозможува на тутунарите подобри услови за производство на поквалитетен тутун и повеќе приходи за нив и нивните семејства“, истакна Костадинов. Реколтата 2017 година е со историски највисока цена од 217.6 денари по килограм, што е потврда за успешноста на мерките и политиките во земјоделството. „Со ова се остварува уште едно клучно ветување од Планот за живот: исплатата на субвенциите е ...
| | веќе видена | слични

За прв пат навреме и неселективно исплатени се зголемени субвенции за тутунот. Овие денови, 20.880 тутунари на своите сметки добиваат околу 22 милиони евра субвенции, за тутун. Субвенциите се зголемени и по класи: 80 денари за прва класа, 70 денари за втора класа и 60 денари субвенции по килограм тутун за трета, односно четврта класа. Овој нов модел на субвенционирање им овозможува на тутунарите подобри услови за производство на поквалитетен тутун и повеќе приходи за нив и нивните семејства. Реколтата 2017 година е со историски највисока цена од 217.6 денари по килограм, што е потврда за успешноста на мерките и политиките во земјоделството. Со ова се остварува уште едно клучно ветување од Планот за живот: исплатата на субвенциите е неселективна, зголемена, редовна и навремена, односно земјоделците ги добиваат субвенциите тогаш кога им се најмногу потребни. Со зголемените субвенции уште еднаш се потврдува нашата заложба за обезбедување на повеќе пари кај граѓаните. Наша цел е достоинствени земјоделци коишто ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 376 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски на својот Фејсбук профил и честиташе на нашата претставничка на Евровозија Тамара Тодевска, која синоќа во Тел Авив го освои ...
сите 398 | | | веќе видена

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 164 | | | веќе видена

Се задржува трендот на регистрирање на голем број на заболени од мали сипаници во државата. Во изминатата недела бројот на новорегистрирани заболени изнесува ...
сите 192 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка што не може да се ...
сите 54 | | | веќе видена

Арбитражниот суд во Вашингтон донесе пресуда по поднесената тужба против албанската Влада од страна италијанскиот бизнисмен Франческо Бекети, поранешен ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во четврток почнува исплатата на субвенциите за тутунот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: