ЛИДЕРОТ ПОРАЗЕН ВО ТЕТОВО: Шкендија до бодови пред празни трибини (ФОТО)


Во 29. коло од Првата фудбалска лига пораз на шампионот Фудбалерите на Шкендија дојдоа до победа од 3:1 против екипата на Вардар во меч во кој составот од Тетово иако играше без поддршка од своите фанови успеа да дојде до трите бода. Ова е првпат сезонава во рамки на првенството Шкендија да успее да победи, но освен што дојде до намалување на негативата во однос на лидерот. После првото полувреме резултатот беше 1:1 откако Вардар во финишот на првото полувреме израмни. Сепак, во вториот дел Шкендија преку Ибраими дојде до триумф од 3:1 и на тој начин се избори за намалување на бодовната негатива во однос на „црвено-црните“ од Скопје. ФК Шкендија - ФК Вардар, 29 коло прва МФЛ (ФОТО) Денеска победи забележаа и Ренова и Победа додека во Штип, Брегалница и Пелистер ремизираа. ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА РЕЗУЛТАТИ ОД 29. КОЛО ШКЕНДИЈА - ВАРДАР 3:1 Меџедовиќ 15', Ибраими 64’, 82’ - Балотели 42’ МАКЕДОНИЈА ЃП - РЕНОВА 1:3 Јонузи 90’+3 - Муслиу 2', 5', Велинов 13' ПОБЕДА - СИЛЕКС 1:0 Наумоски 90’+4(п) БРЕГАЛНИЦА - ПЕЛИСТЕР ...
| | веќе видена | слични

Утре се игра 31 – то коло од Првата македонска фудбалска лига. Дербито на колото ќе се игра во Тетово каде играат Ренова и Шкупи. Двете екипи оваа сезона го добија епитетот за мајстори на нерешени резултати бидејќи од 30 средби имаат по 12 нерешени резултати. Ренова со евентуална победа може да го помине Пелистер на четвртото место, кој пак во Скопје игра со Работнички. Актуелниот лидер Вардар во Штип игра со Брегалница додека Шкендија во село Могила игра со Победа. Во натпревар без никакво значење играат Македонија Ѓ.П. и Силекс. Сите средби почнуваат од 16 часот. Брегалница – Вардар Македонија Ѓ.П. – Силекс Победа – Шкендија Работнички – Пелистер Ренова – Шкупи
| | веќе видена | слични
4 копии

Фудбалерите на Вардар забележаа убедлив триумф против прилепска Победа, а Силекс со два гола во деведесеттата минута ја совлада Брегалница. На средбата од 30.коло во Првата македонска фудбалска лига одиграна попладнево на арената „Филип Втори“ во Скопје, Вардар ја совлада Победа со 4:0. Стрелци на головите за актуелниот шампион и лидер на табелата беа: Фелипе (26.минута), Дејан Блажевски (41), Јамбули Јигаури (69) и Дамир Којашевиќ (87).
| | веќе видена | слични

Вардар дојде до победа од 4-0 против Победа во 30. коло од домашното првенство и на најдобар начин го искористи киксот на Шкендија кај Шкупи за одново да дојде до двоцифрена предност и сега има 12 бода повеќе. Шампионот имаше контрола на играта и на резултатот против Победа, така што во ниту еден момент победата не беше во прашање. Убедливата победа само ги зацврсти „црвено-црните“ од Скопје на врвот на табелата, па сега им треба само мирно да ја финишираат сезоната за да можат да ја одбранат титулата во првенството. Што се однесува до Шкендија, таа продолжи со лошите резултати против Шкупи, бидејќи не успеа ни во ова коло да го совлада. Иако гостите од Тетово водеа, на крајот, сепак, дојде до поделба на пленот. Прва лига, 30. коло, резултати: Шкупи – Шкендија 1-1, Вардар – Победа 4-0, Силекс – Брегалница 3-2, Пелистер – Македонија ЃП 3-1, Ренова – Работнички 1-1. Табела: Вардар 71, Шкендија 59, Работнички 48, Пелистер 44, Ренова 42, Силекс 39, Шкупи 33, Победа 26, Брегалница 20, Македонија ЃП 19.
| | веќе видена | слични

Шкупи и Шкендија ремизираа (1-1) во 30. коло од Првата македонска фудбалска лига на Чаир. Низ главно израмнет натпревар, двете екипи искористија по една своја можност на крајот за поделба на бодовите. Сосема очекувано, Шкендија веќе главно своите мисли ги насочува кон финалето од Купот на Македонија, додека Шкупи веќе во голема мера си го обезбеди опстанокот во прволигашкото друштво. Први до водство на вчерашниот дуел дојдоа гостите со голот на Ферхан Хасани во 18. минута, а Шкупи израмни со погодокот на Бунјамин Шабани во 65. минута…
| | веќе видена | слични
3 копии

Бранителот на титулата во домашната титула Вардар со убедливата победа над Победа најави нова шампионска прослава, откако Шкендија одигра 1:1 на Чаир против Шкупи. Вардар рутиснки ја совлада Победа со головите на Фелипе, Блажевски, Џигуари и Којашевиќ. На Чаир, Шкенсија водеше со голот на Хасани, а значаен бод на Шкупи му донесе Асани. Резултати, 30 – коло: Шкупи – Шкендија 1-1 Силекс – Брегалница 3-2 Пелистер – Македонија ЃП 3-1 Ренова – Работнички 1-1 Вардар – Победа 4-0.
| | веќе видена | слични

Охриѓанецот Ристе Маркоски со ефектен гол на стартот од мечот ја најави победата на Пелистер против Македонија Ѓорче Петров (3-1) во 30-та рунда од Првата македонска фудбалска лига. Маркоски во 4-та минута од 20-тина метри биеше прецизно во десниот горен агол не оставајќи му ниту мала шанса на гостинскиот голман за интервенција. „Зелено белите“ во првиот дел со голот на дефанзивецот Ковачев го дуплираа водството. Во второ полувреме „лавовите“ ја намалија предноста, а печат на победата стави Баже Илијоски. Резултати: Пелистер - Македонија ЃП 3-1, Ренова - Работнички 1-1, Шкупи - Шкендија 1-1, Силекс - Брегалница 3-2, Вардар - Победа 4-0. Табела: Вардар 71, Шкендија 59, Работнички 48, Пелистер 44, Ренова 42, Силекс 39, Шкупи 33, Победа 26, Брегалница 20, Македонија ЃП 19.
| | веќе видена | слични

Најинтересниот натпреврар од 30.коло во ПМФЛ се одигра во Кратово каде Силекс ја победи Брагалница со 3-2. Иако домашниот тим водеше со 1:0 уште во 12.минута со голот на Игор Филиповиќ, до трите бодови против Брегалница стигна во деведесеттата минута. Во вториот дел со погодоците на Бобан Георгиев (68.минута) и Ристе Наумов (79) штипска Брегалница направи пресврт и поведе со 2:1. Но, домаќините не се предадоа па со головите во последната минута на Глигор Глигоров, а потоа и Дарко Додев, Силекс се радуваше на победа со 3:2.
| | веќе видена | слични

На средбата од 30.коло во Првата македонска фудбалска лига одиграна попладнево на арената „Филип Втори“ во Скопје, Вардар ја совлада Победа со 4:0. Стрелци на головите за актуелниот шампион и лидер на табелата беа: Фелипе (26.минута), Дејан Блажевски (41), Јамбули Јигаури (69) и Дамир Којашевиќ (87). Најинтересниот натпревар беше одигран во Кратово. Силекс иако водеше со 1:0 уште во 12.минута со голот на Игор Филиповиќ, до трите бодови против Брегалница стигна во деведесеттата минута. Во вториот дел со погодоците на Бобан Георгиев (68.минута) и Ристе Наумов (79) штипска Брегалница направи пресврт и поведе со 2:1. Но, домаќините не се предадоа па со головите во последната минута на Глигор Глигоров, а потоа и Дарко Додев, Силекс се радуваше на победа со 3:2. Предноста на домашниот терен ја искористи и Пелистер кој во Битола, ја совлада Македонија Ѓорче Петров со 3:1. Останатите две средби Ренова – Работнички и Шкупи – Шкендија завршија со идентичен резултат 1:1. Табела: Вардар 71 бодови, Шкендија 59, ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на скопски Вардар, кој ја брани титулата во македонскиот шампионат, уверливо во 30-то коло ја совладаа прилепска Победа, а откако Шкендија одигра само 1:1 на Чаир против Шкупи, се поблиску до новата титула. Вардар рутински ја совлада Победа со головите на Фелипе, Блажевски, Џигуари и Којашевиќ. На Чаир, Шкендија водеше со голот на Хасани, а значаен бод на Шкупи му донесе Асани. Резултати, 30-то коло: Шкупи-Шкендија 1:1 Силекс-Брегалница 3:2 Пелистер-Македонија ЃП 3:1 Ренова-Работнички 1:1 Вардар-Победа 4:0 Табела: 1. Вардар 71, 2. Шкендија 59, 3. Работнички 48, 4. Пелистер 44, 5.Ренова 42, 6. Силекс 39, 7. Шкупи 30, 8. Победа 26, 9. Брегалница 20, 10. Македонија ЃП 19.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Основното јавно обвинителство по допрен глас од соседите ќе го истражува случајот со семејството кое живее во станот во скопската населба Аеродром кое живее ...
сите 187 | | | веќе видена

Има ли подобар доказ дека со договорот со Грција е предадена сувереноста на државата. Грција го менува нашиот уставот и изготвува амандмани, а сега ги менува ...
сите 143 | | | веќе видена

На референдумот на 30-ти септември, да излеземе и да го дадеме гласот за членство на Македонија во ЕУ и НАТО. Сите заедно да бидеме глас што ќе ја обезбеди ...
сите 76 | | | веќе видена

Треба да се почитува мнозинската волја на граѓаните и да се следи правецот кој тие ќе го зацртаат со цел да се обезбеди подобар живот на оваа и на следните ...
сите 36 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 93 | | | веќе видена

Медиумите од Италија направија интересна споредба пред гостувањето на Јувентус кај Фросиноне, Кристијано Роналдо сам има речиси три пати поголема плата отколку ...
сите 214 | | | веќе видена

Шведскиот првак Кристијанштад е првиот противник на Вардар во групата А од Лигата на шампионите, кој сезонава ќе се појави во СЦ „Јане Сандански", попладнево ...
сите 89 | | | веќе видена

И медиумите во регионот пренесуваат за нападот на новинарската екипа на „Лидер“. Словенечка „Демокрација“ објавува текст со наслов „Скандал! Градоначалникот ...
сите 29 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЛИДЕРОТ ПОРАЗЕН ВО ТЕТОВО: Шкендија до бодови пред празни трибини (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: