Собрание – Усвоени измените на Законот за знамињата

4 копии

Собранието денеска ги донесе измените на Законот за употреба на знамињата на заедниците во Република Македонија, по скратена постапка, поднесен од пратеници на ДУИ. За измените гласаа 63 пратеници, 40 беа против, а воздржани немаше. Од присутните 22 припадници на помалите етнички заедници согласно бадентеровиот принцип на гласање, за гласаа 17, а 5 беа против. Измените на Законот за употреба на знамињата на заедниците предвидуваат локалните самоуправи, во кои над 50 отсто од населението се припадници на заедницата, да може го истакнуваат нивното знаме заедно со државното на објектите од јавен и локален карактер.
| | веќе видена | слични

Измените на Законот за употреба на знамињата на заедниците, донесени на вчерашната седница на Собранието, предвидуваат локалните самоуправи во кои над 50 отсто од населението се припадници на заедницата да може го истакнуваат нивното знаме заедно со државното на објектите од јавен и локален карактер За измените, донесени по скратена постапка, гласаа 63 пратеници, 40 беа против, а воздржани немаше. Од присутните 22 припадници на помалите етнички заедници во согласност со Бадентеровиот принцип на гласање, „за“ гласаа 17, а 5 беа „против“. Со измените локалната самоуправа треба да одлучува кога ќе се употребува знамето на заедницата. Се предвидува државното знаме да биде една третина поголемо од другите знамиња. Знаме на заедницата ќе се истакнува при официјална посета на висок претставник на меѓународната заедница и во денови на одржување манифестации од локален и меѓународен карактер. Пратениците од опозициската СДСМ во текот на расправата во петокот истакнаа дека и за овој предлог, како и претходно за ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Албанското знаме не е државен идентитет на Република Албанија, туку е етнички идентитет на сите Албанци во светот, изјави пратеничката Ермира Мехмети-Деваја од ДУИ, прашана за евентуални реакции од западниот сосед откако вчера пратениците ги изгласаа измените на законот за знамињата на заедниците Со измените албанското знаме, кое треба да биде една третина помало од државното, може да се вее пред јавни објекти во општините со мнозинско албанско население. - Тоа знаме не е државен идентитет на Република Албанија, туку е етнички, национален идентитет на сите Албанци во светот. Така како што нашето државно знаме е знаме на државата, а не знаме на нацијата. Со тоа знаме се идентификуваат Албанците како народ, или како етничка заедница според уставната терминологија во Република Македонија - изјави Мехмети–Деваја.
| | веќе видена | слични

До 27. јули ВМРО–ДПМНЕ и ДУИ ќе договорат До следната среда премиерот Никола Груевски и неговиот коалициски партнер, Али Ахмети, ќе мора да ги договорат кадровските решенија за сите директорски позиции и да одлучат кои ќе бидат идните заменици-министри. За тогаш е закажана собраниската седница на која ќе се избира новата влада. Според договорот кој паднал, од вкупно 75 раководни функции во државата 43 ќе преземе ВМРО-ДПМНЕ, а во останатите 32 ќе седнат луѓе на Ахмети. Исто како кога се договараше првиот ешалон и сега двете партии се затворени за јавноста и не сакаат да откријат имиња. Тоа што единствено се појави како информација е дека пратеникот Сафет Незири ќе стане заменик–министер за образование, а неговиот колега Тахир Хани за транспорт и врски. Тие и двајцата се оградија од коментар, велејќи дека засега нема никаква конечна одлука.Во меѓувреме, Собранието тешко обезбедува кворум, но работи со полна пареа. Вчера по скратена постапка ги донесе измените на Законот за употреба на знамињата на заедниците ...
| | веќе видена | слични

Законот за употребата на знамињата, кој е дел од договорот меѓу двајцата лидери на коалициските партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, Никола Груевски и Али Ахмети, вчера беше изгласан во Собранието по скратена постапка. Според овој Закон, во општините во кои над 50 проценти од населението се припадници на немнозинската заедница во Македонија, знамето на доминантната заедница ќе може да се истакнува заедно со државното на објекти од јавен и од локален карактер, но тоа не смее да биде поголемо од две третини од државното знаме. Тоа ќе може да се истакнува при официјална посета на висок претставник на меѓународната заедница и при одржување манифестации од локален и од меѓународен карактер. Дали овој законски проект, конечно, ќе го уреди хаосот со поставувањето на знамињата, поточно на албанското знаме, кое и досега се вееше, но се ставаше каде што ќе се стигне и често без државното знаме? Експертската јавност вели дека во суштина е добро употребата на знамињата да се регулира со закон, но проблематично е што во Македонија ...
| | веќе видена | слични

Пратениците во Собранието вчера ги изгласаа измените во Законот за употреба на знамињата, а денеска ќе одлучуваат за автентичното толкување на Законот за амнестија Претседателот на Парламентот, Трајко Вељановски, за 27. овој месец ја закажа собраниската седница на која ќе се избира новата влада. Според законот расправата може да трае најмногу два дена, што значи дека новиот кабинет на премиерот Никола Груевски и официјално ќе биде конституиран на 28 јули. Законскиот рок за закажување на седницата за избор на владата е 15 дена откако до Собранието беа доставени предлог-составот и програмата. Инаку, пратениците во Собранието вчера со 63 гласа за и 40 против ги изгласаа измените во Законот за употреба на знамињата. Овој Закон се гласаше и со примена на Бадинтеровиот принцип, односно за него гласаа и пратениците од етничките заедници кои не се мнозинство. Петнаесет од нив го поддржаа законот, а 5 беа против. Со нив е предвидено локалните самоуправи во коишто над педесет проценти од населението се припадници на ...
| | веќе видена | слични

Веќе е извесно дека новите министри ќе го имаат својот прв работен ден на 29 јули. Спикерот Вељановски ја закажа седницата за избор на нова влада за 27 јули. Гласањето за нив е ден подоцна до полноќ затоа што, според собранискиот Деловник, расправата за избор на нова влада, трае два дена. Истиот ден кога министрите ќе влезат во своите канцеларии, во Парламентот, нивните заменици ќе се најдат на дневен ред пред пратениците. Ваквата одлука на спикерот, на Груевски и Ахмети им дава дополнителни 10-тина дена за докомплетирање на третиот и пониските ешалони на власта. Од 70-тина раководни позиции, со поделбата на ДУИ им припаднаа 32. Речиси двојно повеќе од претходно. Во меѓувреме, Собранието денеска ги изгласа и законските измени за употреба на знамињата на етничките заедници. Дури од трет пат, откако во петокот еднаш и утринава уште еднаш на мнозинството не му успеа да обезбеди кворум за работа. Напомош од влада дојдоа и министрите пратеници со кои се стигна до 63 гласови ЗА. Наспроти опозициските 40 против. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратениците денеска ги изгласаа измените во Законот за знамиња. 63 пратеници гласаа за, и 40 против. Со измените на законот за употреба на знамињата на заедниците се предвидува локалните самоуправи во кои над 50 отсто од населението се припадници на заедницата, да може го истакнуваат нивното знаме заедно со државното македонско знаме кое мора да е за една третина поголемо. На објектите од јавен и локален карактер знаме на заедницата ќе се истакнува при официјална посета на висок претставник на меѓународната заедница и во денови на одржување манифестации од локален и меѓународен карактер
| | веќе видена | слични

Сподели Парламентарците денеска треба да гласаат за Измените на Законот за употреба на знамињата, откако во петокот поради немање кворум собранискиот спикер Трајко Вељаноски ја одложи седницата и ја презакажа за денеска. Измените на Законот за употреба на знамињата на заедниците предвидуваат локалните самоуправи во кои над 50 отсто од населението се припадници на заедницата, да може го истакнуваат нивното знаме заедно со државното македонско знаме кое мора да е за една третина поголемо. На ова се противеа дел од опозициските албански партии. Изет Зекири од НДП побара амандманска интервенција за симнување на цензусот за употреба на знамето од 50 на 20 отсто население зашто, како што рече, само 16 општини со мнозинско албанско во Македонија население ќе може да го остварат тоа право, а 14 општини во кои живеат над 20 отсто, а помалку од 50 отсто, ќе немаат таква можност.
| | веќе видена | слични

На петтата седница на Собранието со 63 гласа „за“ и 40 „против“, беа изгласани измените на Законот за употреба на знамињата на заедниците по скратена постапка. Измените предвидуваат покрај пратениците, на седниците на Собранието на РМ и во неговите работни тела на мајчин јазик различен од македонскиот да може да зборуваат и министрите и други назначени функционери, ако јазикот го зборуваат најмалку 20 отсто од граѓаните. Измените на Законот за употреба на знамињата на заедниците во Македонија предвидуваат и локалните самоуправи во кои над 50 отсто од населението се припадници на заедницата, да може го истакнуваат нивното знаме заедно со државното македонско знаме кое мора да е за една третина поголемо.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Влада на Тереза Меј сé уште работи на прашањето што да побара од Европската унија со цел да ја реши загриженоста на пратениците во врска со планот за ...
сите 420 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 159 | | | веќе видена

Државите признаваат држави, а не народи или нации, самоопределувањето не може да биде предмет во договорите, рече алтернативниот министер за надворешни работи ...
сите 307 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Грчкиот парламент се очекува во вечерните четврточни часови да го ратификува Преспанскиот договор со Македонија за решавање на деценискиот спор за името на ...
сите 88 | | | веќе видена

Со секоја своја постапка ВМРО-ДПМНЕ и антизападниот Мицкоски покажуваат дека се против заедништвото, против напредокот, против европските вредности и концептот ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Собрание – Усвоени измените на Законот за знамињата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: