Во јануари 2019-та ќе биде потпишан протоколот за членство во НАТО


Како што соопшти на денешната прес-конференција националниот координатор на РМ за НАТО Стево Пендаровски, во националната структура има три дела. На највисоко ...
| | веќе видена | слични

Македонија очекува да стане полноправна членка на НАТО во првите месеци од 2020 година, изјави националниот координатор Стево Пендаровски на еден месец до ...
| | веќе видена | слични

Владата на денешната седница го усвои Концептот на националната структура за водење на процесот за зачленување на Република Македонија во НАТО. Како што ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во текот на пристапните разговори, Република Македонија ќе треба да потврди дека целосно ги прифаќа одредбите од основачкиот договор на НАТО и сите политички и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Реформите во судството, спроведување на внатрешните процедури во однос на договорот за решавање на прашањето за името, обезбедиување поголема отчетност и ...
| | веќе видена | слични

Македонија има 18 месеци за реализирање на условите за прием во НАТО. Списокот со упатствата се веќе пристигнати во владата, пренесува државната агенција МИА. ...
| | веќе видена | слични

Од втората половина на 2018 година почнуваат пристапни разговори меѓу Република Македонија и НАТО, редовна постапка што се спроведуваше за сите земји членки, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 229 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш имаат експлицитно видео клип кој секој момент може да осамне во јавноста. Пеачката и фудбалерот се снимале за време на се*с во ...
сите 170 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во јануари 2019-та ќе биде потпишан протоколот за членство во НАТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: