Јотингер: Грција нема да има потреба од четврта програма за финансиска помош

2 копии

Европската комисија смета дека Грција нема потреба од четврта програма за финансиска помош, изјави еврокомесарот за прашања за буџетот и човекови ресурси Гинтер Јотингер, објави весникот „Та неа“. Во случај Грција да има потреба од финансирање, земјата треба да обезбеди свеж капитал од пазарите. Тековната трета спасувачка програма за Грција е во износ од 86 милијарди евра и завршува следното лето. Наспроти регистрираниот мал економски раст, експертите сметаат дека Грција нема да има потреба од целиот износ од третата програма, посочи еврокомесарот Јотингер.
| | веќе видена | слични

Грчките законодавци синоќа со мнозинство гласови го одобрија буџетот на земјата за 2018 година. Владата вели дека тој ќе биде последен со услови од меѓународните доверители за финансиска помош на земјата. Овие услови ја држеа Грција во состојба на строго штедење скоро осум години. Грција се потпира врз финансиска помош од доверителите, односно Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд, од 2010 година. Во овој период нејзината економија загуби околу една третина од производството, но сега, според оценките, повторно се враќа економскиот пораст. Грчкиот премиер Алексис Ципрас рече дека тој сега е сигурен за дефинитивниот крај на финансиската помош. „За прв пат по осум години, повторно не ги правиме истите работи во овој парламент, бидејќи за првпат по осум години, наеднаш чудно институциите не дојдоа во Грција непосредно пред гласањето за буџетот и да ни кажат дека треба да преземеме нови мерки. И ова е за прв пат со сигурност да знаеме дека ова е последниот буџет со финансиска помош за кој треба да се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 198 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јотингер: Грција нема да има потреба од четврта програма за финансиска помош

Од:
До кого (е-маил):
Порака: