Коѕијас ги сака имињата „Нова Македонија“, „Вардар Македонија“, „Горна Македонија“


Министерот за надворешни работи на Грција во синоќешното интервју за грчката телевизија Алфа, снимено само неколку часа по маратонските преговори во Виена, откри детали за грчките позиции, за нацрт спогодбата, за нашата евро-атлантска перспектива, за медијаторот Нимиц, но и каде се наоѓаме во преговорите. -Соседната земја, терминот Македонија, долги години го разбираше како национална, а не како географска карактеристика, сега треба да се најде географска или територијална одредница. Моја желба е името да биде непреведено, на словенски јазик, таков пример се Нова Македонија, Вардар Македонија, Горна Македонија, вели Никос Коѕијас, а доколку тој би бил кум на земјата, немало да сака да биде вклучено името Македонија.
| | веќе видена | слични

Грчкиот министер за надворешни работи до крајов на месецов има намера да му донесе нацрт-договор на македонскиот колега со содржина од седум точки, напишани на 20 страни. Ова го потврдил Коѕијас за грчка телевизија Алфа, а веста веќе експресно се прошири на балканските медиуми. Пакетот го содржи и идентитетското прашање и промената на Уставот. – Моите пријатели во Скопје, сметаат дека нема потреба од промена на Уставот. Тоа не може да го направат сега, немаат мнозинство. Сепак, веруваме дека за договорот, што ќе донесе долгорочна стабилност и консолидација со оваа земја, потребни се уставни измени, во спротивно- оставаме простор за спорови во иднина, рече Коѕијас. Објаснувајќи ги разликите меѓу Скопје и Атина во врска со предлозите, Коѕијас, рече дека се прифаќа име кое нема да се преведува на ниеден друг јазик, со географска одредница. – Или Горна Македонија, Вардарска Македонија или Македонија – Вардар. Разговараме. Називот да биде на латиница, на англиски од каде ми се преведувало на сите јазици, мислам ...
| | веќе видена | слични

Жан Клод Јункер во недела ќе допатува во Скопје. Првиот човек на Европската комисија во Македонија ќе се задржи само неколку часови, брифираат дипломатски извори за ТВ21. Сигурна е средбата со премиерот Зоран Заев, но не е потврдено дали Јункер ќе се сретне и со другите политички фактори во земјата. Заев и Јункер ќе оддржат заедничка прес конференција на која ќе ги презентираат заклучоците од средбата а се очекува претседателот на Европскиот парламент да испрати охрабрувачки тонови за напредокот на земјата кон евроинтегративниот пат. Неколку денови по Јункер, во Скопје според најавите ќе допатува шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас. Со себе според очекувањата тој ќе го донесе и нацрт документот кој подолг период најавува дека ќе го достави до Заев и Димитров. Пред неколку денови Коѕијас во интервју за грчката телевизија Алфа, изјави дека документот содржи дваесетина страници а се однесува на името, опсегот на употребата, идентитетот, националноста и јазикот. Ставот на Атина според него е име напишано ...
| | веќе видена | слични

Во интервју за Алсат М, поранешниот министер за надворешни работи од СДСМ Љубомир Фрчкоски ги коментираше предлозите за решавање на прашањето за името. Тој ги оцени како најсериозни имињата Горна Македонија и Северна Македонија, напишани одделно. Фрчновски смета дека Грција нема да инсистира и понатаму за уставни измени, бидејќи овој правен акт е променлив и никој не гарантира дека Уставот нема да се менува повторно по договорот. „Мислам дека Горна и Северна се варијантите кои се најсериозно на маса. Но, во секој случај два збора, Горна и Македонија посебно, Северна и Македонија посебно, друга комбинација мислам дека не е предмет на сериозни преговори“ – рече Фрчкоски. Според него, Грција нема да инсистира на промена на Уставот, затоа што меѓународен договор би имал обврзувачки карактер за земјата без промена на Уставот, а тој не може да се става на референдум и да се оценува од уставниот суд. -Тој ќе биде ратификуван од парламентите на двете држави, Уставот нема да се менува, а договорот не може да биде ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот министер за надворешни работи, Љубомир Фрчкоски во интервју за Алсат М ги коментираше предлози за решавање на прашањето за името оценувајќи ги како најсериозни имињата Горна Македонија и Северна Македонија, напишани одделно. Според него, Грција нема да инсистира и понатаму за уставни измени, бидејќи овој правен акт е променлив и никој не гарантира дека Уставот нема да се менува повторно по договорот.
| | веќе видена | слични

Геостраегијата на НАТО и САД кои се наши стратешки пријатели е таква што сакаат да го затворат концептот на некакви отворени прашања на западен Балкан и тука Македонија е клучна – вели професорот Љубомир Фрчкоски во интервју за Алсат М. Во таа смисла, тој смета дека: прво, ние сме си ја решиле нашата домашна задача околу, како што тврди, промена на „ова што го нарекуваме авторитарен пир или авторитарно владеење во кое заглави Македонија, во кое ги изгуби позициите на меѓународен план, ги заостри односите со сите соседи“. А истовремено Владата на Алексис Ципрас во Грција направила „некои свои потези“, па сега тој елемент „релевантните странци го користат за притисок“. Збрувајќи за најреалните опции во врска со решавањето на проблемот со името Фрчкоски е јасен: -Горна или Сeверна се варијанти кои се најсериозно на маса, но во секој случај два збора напишани одделно, друга комбинација не е предмет на сериозни разговори. Можеби најголем број држави ќе го следат ова ново име, но има една мала група држави која ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Соседната земја, терминот Македонија, долги години го разбираше како национална, а не како географска карактеристика, сега треба да се најде географска или територијална придавка. Моја желба е името да биде непреведно, на словенски јазик, таков пример се Нова Македонија, Вардар Македонија, Горна Македонија, изјави во интервју за грчката телевизија Алфа, министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас. Доколку тој би бил кум на земјата, немало да сака да биде вклучено името Македонија. Сепак, објаснува дека „за жал веќе 25 години, Грција официјално користи сложено име за соседната земја“. Шефот на грчката дипломатија посочи дека во Виена имало речиси 12-часовни континуирани преговори, но сѐ уште не постои договор за ниту една точка, барем според неговата перцепција. Во однос на името и одредницата, Коѕијас рече дека постојат различни имиња, како што се „Горна Македонија“, „Северна Македонија“, „Вардарска Македонија“ итн. – Но, тука постои една дискусија. Името ќе биде на латиница, ќе биде на англиски, ...
| | веќе видена | слични

ДУИ останува на ставот дека не треба да се одржи референдум за името. Партискиот лидер денеска пред новинарите откри дека се плаши дека тој би можел да биде злоупотребен За разлика од Ахмети, шефот на дипломатијата Димитров очекува широка поддршка за предлогот за ново име на Македонија која би излегла од границите на владејчкото мнозинство. Тој во интервју за бугарската национална телевизија цели дека Македонија прави се за да го надмине спорот и очекува конструктивност од Атина. Уште еднаш повтори дека владата во Скопје е подготвена да прифати придавка на името. За разлика од Димитров кој не сакаше да прецизира детали околу придавката, неговиот грчки колега Коѕијас во интервју за грчката телевизија Алфа ги откри своите желби „Треба да се најде географска или територијална одредница. Моја желба е името да биде непреведно, на словенски јазик, таков пример се Нова Македонија, Вардар Македонија, Горна Македонија“ – вели Коѕијас и додава дека кога се би зависело до него, терминот Македонија никогаш не би бил дел ...
| | веќе видена | слични

Катимерини потсетува дека Атина преферира името да биде на македонски без превод на другите јазици, како што вчера нагласи и грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас, кој пак го демантираше македонскиот премиер Зоран Заев Преговорите меѓу Скопје и Атина за разликите околу името влегуваат во непознати води, бидејќи разговорите меѓу двајцата министри за надворешни работи иако имаат доста напреднато, пронаоѓаат одговори само за некои од прашањата за кои што се разговара. Во текст под наслов „Чести контакти, но без договор за тешките прашања“, весникот Катимерини ги анализира последните случувања во македонско – грчките односи при што како најтешки точки се набројуваат името, идентитетот и Уставот. - Се чини дека јазикот и идентитетот се најтешките точки за соседната земја. Господата Заев и Димитров, постојано зборуваа за потребата за почитување на достоинството на нивните сограѓани, алудирајќи директно на овие две прашања. Македонското прашање никогаш не беше ...
| | веќе видена | слични

Македонија прави се што е во нејзина моќ за да се постигне решение за спорот за името. Време е да и покажеме на Европа дека можеме да ги решаваме проблемите како Европејци, да ги отвориме вратите и да станеме поблиски, изјави во интервју за бугарската национална телевизија БНТ шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Има две цели во процесот на барање решение, вели Димитров. Едната е, како што вели, да има јасна разлика меѓу државата Македонија и регионот во Грција, а втората е тоа да се направи на достоинствен начин. Повтори дека не може да зборува какво име договараат Македонија и Грција и дека не може да открива детали. „Знам дека главен интерес на јавноста е тоа, но колку повеќе кажуваме јавно толку повеќе ги намалуваме шансите на процесот. Така што не можам многу јавно да зборувам за тоа. Премиерот рече, ќе кажам дека можеби можеме да размислуваме за географска одредница, но тука ќе ставам точка“, вели Димитров. Грчкиот весник Катимерини, пак пишува дека пред крајот на месецов грчкиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, најави врбување на пратеници од опозицијата за да се постигне двотретинско мнозинство за новиот Закон за јавно ...
сите 219 | | | веќе видена

Драган Ѓилас ги предводи протестите во Србија против претседателот Александар Вучиќ. Тој бара Вучиќ да си замине од власт, но притоа не сака да има избори ...
сите 232 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Коѕијас ги сака имињата „Нова Македонија“, „Вардар Македонија“, „Горна Македонија“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: