Влада: Испишано е ново историско поглавје на нашата државност


Граѓаните на Република Македонија, преку нивните претставници во Собранието, вечерва, со прифаќањето на уставните измени, напишаа ново, историско поглавје на нашата државност, велат од Влада вечерва по гласањето на уставните измени во Собранието.Според Владата, денешното гласање е чин кој оддава државничка одговорност и силен патриотизам зашто ги правил апсолутно остварливи двата најголеми државни интереси – членството во НАТО и ЕУ.„Пратениците, имајќи го предвид врвниот интерес на граѓаните, гласаа за договор кој овозможува меѓународно интегрирање и признавање на нашата земја како суверена држава, со целосно потврдување на идентитетските посебности на Македонците и на сите граѓани на земјата. Остварувањето на овие придобивки дојде преку прецизирање на името на нашата држава со географската одредница – Република Северна Македонија. При тоа, македонскиот јазик ќе биде меѓународно признат во сите сојузи. Нашата химна, нашето знаме – остануваат исти и заштитени. Нашето државјанство ќе биде македонско/граѓани на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

В сабота, 12 јануари, ден по изгласувањето на одлуката за прогласување на амандманите 33, 34, 35 и 36 на Уставот на Република Македонија, шестиот број на „Службен весник“ за годинава ја објави промената на Уставот. Одлуката ја потпишал претседателот на Собранието, Талат Џафери. Во Уставот, зборовите „Република Македонија“ се заменуваат со зборовите „Република Северна Македонија“, а зборот „Македонија“ се заменува со зборовите „Северна Македонија“, освен во членот 36 од Уставот. Во преамбулата на Уставот се бришат зборовите: „кaко и граѓаните кои живеат во нејзините граници кои се“, „одлуките на АСНОМ“ се заменуваат со зборовите „правните одлуки кои се наведени во прогласот од Првото заседание на АСНОМ до македонскиот народ за одржаното заседание на АСНОМ“, по зборот „година“ се додаваат зборовите „на кои се изрази волјата за создавање самостојна суверена држава и Охридскиот рамковен договор“, а се бришат зборовите „одлучија да“. Со амандманот 34 се потврдува дека Републиката ги почитува суверенитетот, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Со 81 глас ЗА се усвоени 4 уставни амандмани од преспанскиот договор кои се однесуваат на менувањето на името во Република Северна Македонија. Со амандманот 33 зборовите „ Република Македонија " се заменуваат со „ Република Северна Македонија " а зборот „Македонија " со „Северна Македонија " .Зборот Македонија во постојниот Устав се споменува 288 пати. Придавката Северна ќе се примени на 287 места освен во членот 36 каде што зборот Македонија се користи во историски контекст.Со амандманот 34 усвоен во Собранието се прават неколку промени во преамбулата. Во групата на државотворни документи наместо одлуките на АСНОМ ќе стои правните одлуки од прогласот на АСНОМ. Меѓу документите ќе се внесе и Рамковниот договор .Во Преамбулата се прават промени и во делот на граѓанскиот карактер на државата. Преамбулата ќе почнува со зборовите - „ Граѓаните на Северна Република Македонија, македонскиот народ и дел од албанскиот народ, турскиот народ, влашкиот народ, српскиот народ, ромскиот народ, бошњачкиот народ и ...
| | веќе видена | слични

Усвоен и прогласен е и Уставниот закон за спроведување на амандманите.Македонија согласно договореното ќе се преименува во Република Северна Македонија, а државјанството останува македонско/државјанин на Република Северна Македонија, но тука е прифатен амандман на Уставниот закон, на Беса, со кој се појаснува како ќе гласи за граѓаните Албанци на албански јазик и ќе се утврди во сите закони каде што е тоа потребно. Со амандманот XXXIII во Уставот зборовите „Република Македонија" се заменуваат со зборовите „Република Северна Македонија", а зборот „Македонија" се заменува со зборовите „Северна Македонија", освен во член 36 од Уставот на Република Македонија. Амандманот XXXIV предвидува во Преамбулата на Уставот на Република Македонија да се бришат зборовите „кои живеат во нејзините граници", „одлуките на АСНОМ" се заменуваат со зборовите „правните одлуки кои се наведени во Прогласот од Првото заседание на АСНОМ до македонскиот народ за одржаното заседание на АСНОМ", по зборот „година" се додаваат зборовите „на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Како проевропски определена сила, Алијансата за Албанците не само што ги поддржа, туку беше и составен дел на уставните промени, поддржувајќи го референдумот и гласајќи во Собранието за Договорот од Преспа, кој се однесуваше на Договорот помеѓу Грција и Македонија за решавање на спорот со името, велат од Алијансата за Албанците.Во соопштението на партијата се додава дека тие активно учествувале во овој процес уште од потпишувањето на Договорот од Преспа на 12 јуни 2018 година, уверувајќи истовремено дека главните загрижувања на Албанците во Република Македонија ќе се посочат при предлагање на уставни амандмани, се вели во соопштението.„Како конструктивна опозиција, обезбедивме да духот на Уставот ја промовира целосната еднаквост помеѓу сите заедници во земјата, штитејќи го во него идентитетот на Албанците во одредбите кои се однесуваат на преамбулата и на прашањето за државјанство.Алијансата за Албанците, исто така, во рамките на уставните измени успеа да направи измени во Уставниот закон, при што Северна ...
| | веќе видена | слични

Собранието со 81 глас „за“ ги усвои четирите уставни амандмани предвидени со Договорот од Преспа и потоа со ист број гласови донесе одлука за прогласување на амандманите 33, 34, 35 и 36 со што тие стануваат дел од Уставот. Со амандманот 33, зборовите „Република Македонија се заменуваат со зборовите „Република Северна Македонија“, а зборот „Македонија“ се заменува со зборовите „Северна Македонија“, освен во член 36. Амандманот 34 се однесува на промените во Преамбулата, амандманот 35 е за гарантирање на суверенитетот, територијалниот интегритет и политичката независност на соседните држави и амандманот 36 се однесува на грижата за дијаспората. По прогласувањето на уставните амандмани, со 81 глас „за“ беше усвоен и Уставниот закон со кој се регулира и државјанството како „македонско / граѓанин на Република Северна Македонија“. ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваше на седницата. Премиерот Заев пред гласањето се заблагодари и на пратениците на Беса и на Алијанса на Албанците за нивниот придонес во процесот. Заев рече дека ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 12. јануари 2019 (ИНПРЕС) – Со 81 глас, Собранието синоќа ги изгласа уставните амандмани, што беше предвидено со Договорот од Преспа и потоа со ист број гласови тие станаа дел од Уставот. Република Македонија станува Република Северна Македонија, се прават измени во Преамбулата. Македонија ќе го штити македонскиот идентитет, ќе ги гарантира и негува особеностите, историското и културното наследство на македонскиот народ. Државјанството ќе биде македонско коса црта граѓанин на Република Северна Македонија. Уставните амандмани ќе стапат во сила и ќе имаат правно дејство по ратификацијата на Спогодбата и ратификацијата на протоколот на членство на Македонија во НАТО од страна на Грција. На седницата амандман поднесоа од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ во кој побараа името Република Северна Македонија да важи само за надворешна употреба. Владата не го прифати амандманот, но премиерот Зоран Заев образложи зошто ја направи отспаката. Пратеничката Канчевска Милевска образложи дека овој амандман е ...
| | веќе видена | слични

Македонското Собрание со 81 гласови ЗА вчера ги изгласа уставните измени кои произлегуваат во Преспанскиот договор. Со тоа Македонија ја исполни својата обврска од Договорот. Станува збор за четири амандмани, со кои, меѓу другото, името на државата се менува од Република Македонија во Република Северна Македонија. Со амандманот 33, зборовите Република Македонија во Уставот се менуваат во Република Северна Македонија. Со амандманот 34 се менува Преамбулата на Уставот. Со амандманот 35 се гарантираат суверенитетот, територијалниот интегритет и политичката независност на соседните земји. Амандманот 36 се однесува на грижата за дијаспората. Државјанството ќе се именува како македонско / граѓанин на Република Северна Македонија. Според прифатениот амандман на Уставниот закон предложен од партијата Беса, се појаснува како ќе гласи за граѓаните Албанци на албански јазик и ќе се утврди во сите закони каде што е тоа потребно. Сега процесот продолжува во Грција, која треба да го ратификува Договорот во парламентот. По ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Македонското Собрание вчера ги усвои уставните измени, кои произлегуваат од Договорот со Грција за решавање на спорот за името, со што македонската страна ја исполни својата обврска од договореното, а сега на потег е грчкиот Парламент да го ратификува Договорот, со што ќе се отвори патот за интегрирање на земјава во ЕУ и НАТО. Пратениците со двотретинско мнозинство од 81 пратеник вчера во рамки на 75. седница ги донесоа амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV и XXXVI на Уставот на Република Македонија, а потоа и ги прогласија. Усвоен и прогласен е и Уставниот закон за спроведување на амандманите. Седницата почна во средата на 9 јануари, но беше неколку пати презакажувана поради барањата на Беса на Биљал Касами за интевенирање во амандманите во делот на дефинирањето на државјанството и дијаспората. Договор беше постигнат за дел од барањата на Беса, откако претходно беа прифатени и дел од барањата на Алијансата на Албанците на Зијадин Села, со што беше обезбедено потребното двотретинско мнозинство за третата фаза од ...
| | веќе видена | слични

Алијанса на Албанците со соопштение по изгласувањето уставни измени: Како проевропски определена сила, Алијансата за Албанците не само што ги поддржа, туку беше и составен дел на уставните промени, поддржувајќи го референдумот и гласајќи во Собранието за Договорот од Преспа, кој се однесуваше на Договорот помеѓу Грција и Македонија за решавање на спорот со името. Алијансата за Албанците активно учествуваше во овој процес уште од потпишувањето на Договорот од Преспа на 12 јуни 2018 година, уверувајќи истовремено дека главните загрижувања на Албанците во Република Македонија ќе се посочат при предлагање на уставни амандмани. Како конструктивна опозиција, обезбедивме да духот на Уставот ја промовира целосната еднаквост помеѓу сите заедници во земјата, штитејќи го во него идентитетот на Албанците во одредбите кои се однесуваат на преамбулата и на прашањето за државјанство. Алијансата за Албанците, исто така, во рамките на уставните измени успеа да направи измени во Уставниот закон, при што Северна Македонија и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 425 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 209 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 258 | | | веќе видена

Ако новата методологија се усвои набрзо – март е отворен прозорец за добивање датум вели Себастијан Малијар од Јacque Delores институтот во париз за тв 24. ...
сите 309 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 88 | | | веќе видена

Реал Мадрид успеа да ја добие пресметката со Севилја со 2-1, но дуелот на „Сантијаго Бернабеу“ го одбележаа спорни моменти од кои најмногу внимание доби ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Влада: Испишано е ново историско поглавје на нашата државност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: