Заедничка воена вежба на НАТО и Русија

2 копии

Руските вооружени сили и силите на западната воена Алијанса во вторникот ја изведоа првиот дел од заедничката антитерористичка вежба чија цел е подготовка за напад со грабнати авиони, како што беше нападот од 11-ти септември на Ал Каеда врз САД Во вежбата учествуваа руски и полски сили, а вежбата се одвиваше во фонот додека во Брисел и Москва се правеа обиди да се надминат несогласувањата околу плановите на Западот за создавање европски антиракетен штит. „Ја организиравме оваа заедничка вежба имајќи ги предвид заканите кој се заеднички и за Русија и за НАТО. Во овој случај станува збор за вид тероризам кој се појави во Авганистан“, изјави Јуриј Горлач, офицер при секторот за европска соработка во руското министерство за надворешни работи, пренесува Reuters. Вежбата под мотото „Операција будно небо 2011“ ќе трае до 9-ти јуни. Инаку Москва редовно предупредува на присутноста на Ал Каеда на северна Кавказ. Годинава исто така првпат во извештаите на американските безбедносни служби беше посветен голем дел ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Успешно заврши заедничката антитерористичка вежба на Русија и НАТО, изјави раководителот на Координативниот центар Русија-НАТО Станислав Кишенков. На воените вежби „Чувар на небото 2011“ авиони-ловци од Русија и Алијансата симулирале пресретнување на авион, киднапиран од наводни терористи во Турција. Просторот на маневрите бил во воздушното пространство над турските територијални води на Црното Море. Ова е втора воена вежба на Русија и НАТО за пресретнување на киднапирани авиони. Првата беше спроведена вчера, исто така над Црно Море. Кишенков истакна дека за време на маневрите немало никакви проблеми во комуникацијата меѓу контролорите на летање на двете страни и руските и турски пилоти.
| | веќе видена | слични

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 197 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заедничка воена вежба на НАТО и Русија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: