Успешно заврши јубилејната 35-та Интернационална Ликовна колонија “Дебрца 2019”


Полека се враќа сјајот на една од најстарите ликовни колонии во Македонија. Заврши јубилејната 35-та Интернационална Ликовна колонија „Дебрца 2019”, на која ...
| | веќе видена | слични

Охридскиот сликар Славко Упевче во континуитет од 5 децении со четката и боите ги чува од заборав белезите по кои се препознатливи Охрид и Езерото. Во текот на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Со концерт на староградски песни на „Распеани паланчани“ насловен „Осоговска староградска вечер, што ќе се одржи на плоштадот „Карпошово востание“ и со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Охрид, 8. јули 2019 (ИНПРЕС) – Мајкл Клос, канадски и светски уметник со македонско потекло, ако не секоја година, тогаш барем на неколку години, настојува да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Со танго-концертот на камерниот состав „Виварт“ и ликовниот перформанс на академската сликарка Андијана Мациев, синоќа во Кочани почна културната ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Владата на РСМ денеска ја усвои програмата реализацијата на средствата предвидени во буџетот на Министерството за култура за 2019 година за капитални ...
сите 80 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција, на која што ги објави имињата на разрешените носители на раководни функции, одговараше на низа новинарски ...
сите 274 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Успешно заврши јубилејната 35-та Интернационална Ликовна колонија “Дебрца 2019”

Од:
До кого (е-маил):
Порака: