Руски воени бродови се движат кон базата Тартус во Сирија


Два воени брода на Руската морнарица се забележани во близина на Босфор , на пат кон базата Тартус на северот на Сирија. Според западните медиуми , бродовите биле натоварени со воени возила и се движел покрај брегот на Турција во правец кон Сирија. На бродовите имало натоварено тенкови БТР-80 , камиони ,,Рамаз” и радари за бомби , што се користат при откривање бна експлозивни направи . Речиси во исто време турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се сретна со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во Анкара. Состанокот траел околу еден час , а од ниту една страна нема соопштение за текот на состанокот .
| | веќе видена | слични
3 копии

Две групи на Црноморската флота во чиј што состав биле фрегатите „Адмирал Григорович" и „Адмирал Есен" успешно ги извеле воените вежби на подрачјето на Средоземното море. Двете фрегати, како и уште неколку патролни бродови на руската воена морнарица кои што делуваат во рамките на Црноморската флота, успешно ги завршиле задачите, односно тестовите на Средоземното море. „Фрегатите „Адмирал Григорович" и „Адмирал Есен" во состав на ударна група на воени бродови, ги „нападнале" патролните бродови исто така на Црноморската флота кои што вежбале заедничка одбрана на условен противник", стои во соопштението на руската воена морнарица. По завршувањето на воените вежби, бродовите продолжуваат со реализација на планот околу командата на постојаната оперативна воена морнарица на Русија распоредена на Медитеранот. Претходно беше соопштено дека рускиот комплекс „Бал" и „Берег" потопиле брод на условен противник, но во овој случај во водите на Црното море. Овие воени вежби доаѓаат во периодот кога ситуацијата околу Сирија ...
| | веќе видена | слични

Две групи на Црноморската флота во состав на фрегатите „Адмирал Григоровиќ“ и „Адмирал Есен“, како и два патролни брода изведувале воени вежби во Средоземното Море, наведува прес-службата на Црноморската флота. Фрегатите „Адмирал Григоровиќ“ и „Адмирал Есен“ се дел од ударните групи на бродови и нападнале патролни бродови. Во тек била заедничка одбрана врз таканаречениот противник, се наведува во прес-службата. По завршувањето на воената вежба, бродовите продолжиле со реализацијата на задачите добиени од командната оператива на Воената морнарица на Русија во Средоземното Море. Претходно било соопштено дека рускиот комплекс „Бал“ и „Бергер“ го потопиле таканаречените противнички бродови во Црното Море.
| | веќе видена | слични

Премиерот на Австралија, Малколм Турнбул, порачал дека морнарицата на неговата земја има право да плови во Јужното кинеско море, откако локалните медиуми известиле дека кинеската морнарица пресретнала три австралиски воени бродови минатиот викенд. Додека три австралиски бродови кон Виетнам пловеле по овие води, кои се предмет на жежок спор меѓу Кина и бројни други азиски држави, морнарицата на кинеската Народна армија ги конфронтирала, јавила австралиската јавна телевизија "ABC". "ABC" ја пренел изјавата на неименуваниот австралиски одбранбен службеник дека "комуникацијата со Кинезите била пристојна, но цврста". Премиерот Турнбул: "Имаме право на навигација низ Јужното кинеско море" Премиерот Турнбул моментално е во Лондон на состанок со шефовите на државите на "Commonwealth", каде одбил да ги потврди или демантира овие вести. "Се што можам да кажам е дека Австралија го практикува и задржува своето право на навигација низ светските океани, вклучувајќи го и Јужното кинеско море", им порачал тој на новинарите. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 380 | | | веќе видена

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со снимениот разговор на ...
сите 211 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е ...
сите 232 | | | веќе видена

Британската премиерка ќе ја напушти функцијата на 7 јуни, соопшти таа во обраќањето пред познатиот број 10 во Даунинг улицата, во Лондон. Таа рече дека длабоко ...
сите 217 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел минатиот месец на самитот на ЕУ во Романија имала средби со неколкумина челници на Унијата кои се обидувале да ја ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Руски воени бродови се движат кон базата Тартус во Сирија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: