Шеста премиера на ` Грета од Фауст` во Битолскиот театар


Шестата премиера, претставата "Грета од Фауст" од Луц Хибнер, во режија на Димче Николовск вечерва ќе биде изведена на новата сцена на Народниот театар - Битола . Во претставата ќе настапат актерите Никола Пројчевски и Сандра Грибовска, музиката е на групата "Фолтин", сценографијата ја изработи Валентин Светозарев, а костимите се на Благој Мицевски. "Хибнер е автор кој успева театарските приказни да ги поедностави и да покаже дека театарџиите насекаде во светот се доволно слични", изјави режисерот Николовски во пресрет на вечерашната премиера во Битола, која воедно претставува негов прв режисерски проект во овој град. По завршувањето на премиерата, битолските актери ќе се подготвуваат за настап во Канада каде на 26 мај ќе ја изведат претставата "Без паника".
| | веќе видена | слични
5 копии

Актерите од Битолскиот театар кои пред публиката во Торонто, Канада, по 75-ти пат ја изведоа претставата „Без Паника“ беа наградени со бурни аплаузи и овации... Како и претходните две претставувања на овој театар во Торонто, така и овој пат, гостувањето предизвика голем интерес кај македонските иселеници кои живеат во Торонто и бура од емоции при контактот со својот мајчин јазик на сцената на театарот. Тие се покажаа како одлични домаќини и поддржувачи на ова гостување обидувајќи се краткото време од оваа посета да се дружат и да покажат што повеќе од градот во кој што живеат. – Од самиот почеток на претставата публиката реагираше одлично и во текот на двочасовната изведба уживаше, препознавајќи ги сите комични елементи од претставата. На крај, со желба за повторна средба од овој тип срдечно им честитаа на актерите, поразговараа и се фотографираа со нив. Екипата на Битолскиот Театар како потврден амбасадор на македонската култура и јазик и овој пат професионално ги изврши своите обврски со што уште еднаш ...
| | веќе видена | слични

Како и претходните две претставувања на овој театар во Торонто, така и овој пат, гостувањето предизвика голем интерес кај македонските иселеници кои живеат во Торонто и бура од емоции при контактот со својот мајчин јазик на сцената на театарот. Тие се покажаа како одлични домаќини и поддржувачи на ова гостување обидувајќи се краткото време од оваа посета да се дружат и да покажат што повеќе од градот во кој што живеат. - Од самиот почеток на претставата публиката реагираше одлично и во текот на двочасовната изведба уживаше, препознавајќи ги сите комични елементи од претставата. На крај, со желба за повторна средба од овој тип срдечно им честитаа на актерите, поразговараа и се фотографираа со нив. Екипата на Битолскиот Театар како потврден амбасадор на македонската култура и јазик и овој пат професионално ги изврши своите обврски со што уште еднаш успеа за момент да доближи многубројните Македонци кои живеат тука до својата родна земја, информираат од Битолскиот театар. На крајот од изведбата на претставата, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Оваа комедија во 2014 година беше прогласена за „претстава на годината", а вечер во Торонто ќе биде одиграна по 75 пат. Актери од Битолскиот театар вечерва, во Meadowvale theatre во Торонто, Канада ќе ја изведат претставата „Без паника" работена според текстот на финскиот автор Мика Мулуахо, а во режија на Благој Мицевски Оваа комедија во 2014 година беше прогласена за „претстава на годината", а вечер во Торонто ќе биде одиграна по 75 пат. - Во претставата настапуваат актерите Никола Пројчевски, Марјан Ѓоргиевски и Александар Копања. Во комедијата доминира еден безвременски текст, разбирлив на сите јазици и во секоја држава и затоа и во Торонто постои голем интерес за овој проект. Влезниците по цена од 30 долари одамна биле распродадени, што значи вечер во 20 часот по локално време ќе има прекрасен амбиент за изведба на претставата, информираат од тимот на Битолскиот театар. Во претставата користена е музика од повеќе изведувачи, преводот е на Оливера Павловиќ, драматург Билјана Крајчевска, сценограф Драган ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Актери од НУ Народен театар-Битола вечер во Meadowvale theatre во Торонто, Канада ќе ја изведат претставата „Без паника“. Комедијата „Без паника“ работена според текстот на финскиот автор Мика Мулуахо, а во режија на Благој Мицевски, во 2014 година беше прогласена за „претстава на годината“, а вечер во Торонто ќе биде одиграна по 75 пат. -Во претставата настапуваат актерите Никола Пројчевски, Марјан Ѓоргиевски и Александар Копања. Во комедијата доминира еден безвременски текст, разбирлив на сите јазици и во секоја држава и затоа и во Торонто постои голем интерес за овој проект. Влезниците по цена од 30 долари одамна биле распродадени, што значи вечер во 20 часот по локално време ќе има прекрасен амбиент за изведба на претставата, информираат од тимот на Битолскиот театар. Во претставата користена е музика од повеќе изведувачи, преводот е на Оливера Павловиќ, драматург Билјана Крајчевска, сценограф Драган Анѓелковиќ, а кореограф Валентино Апостоловски.
| | веќе видена | слични
6 копии

Народниот театар од Охрид со претставите „Аналфабет” и „Импровокација” ќе се претстави пред македонските иселеници во Србија и Германија... На покана на македонското друштво „Македониум” Народниот театар утревечер, 24 мај, во Белград ќе ја одиграа претставата „Аналфабет” од Бранислав Нушиќ, а во режија на Ѓорѓи Ризески. Во претставата улогите ги толкуваат Горан Стојаноски, Никола Тодороски, Стрезо Стаматовски и Елизабета Стефановска. Претставата е дел од манифестацијата „Денови на Македонската култура во Белград – Допирот на Македонија”. Актерската екипа турнејата ја продолжува во Германија, во Франкфурт каде ќе се одигра театарската импровизација – „Импровокација”, со актерите Стрезо Стаматовски, Никола Тодороски, Филип Кипровски, подпомогнати од Филип Жура. Организатори на настанот се Македонското културно и спортско друштво „Македонија” од Франкфурт. „Импровокација“ пред нашинците во Франкфурт ќе биде изведена во сабота, на 27 мај.
| | веќе видена | слични
2 копии

Народен Театар Охрид оваа недела ќе оствари две гостувања надвор од границите на Македонија. Во среда, 24-ти мај, на покана на македонското друштво “Македониум” од Белград, во Народниот Театар ќе се одигра претставата “Аналфабет” од Бранислав Нушиќ, а во режија на Ѓорѓи Ризески. Играат актерите: Горан Стојаноски, Никола Тодороски, Стрезо Стаматовски и Елизабета Стефановска. Претставата е дел од манифестацијата “Денови на Македонската култура во Белград – Допирот на Македонија ”. Почетокот на истата е во 20:30 часот. Турнејата понатаму продолжува во Германија, поточно во Франкфурт, каде ќе се одигра театарската импровизација – “Импровокација”, со актерите Стрезо Стаматовски, Никола Тодороски, Филип Кипровски, подпомогнати од Филип Жура. Организатори на настанот се Македонското културно и спортско друштво “Македонија” – Франкфурт. Импровокација ќе се одигра во сабота 27-ми мај, со почеток во 19:30 часот.
| | веќе видена | слични

Во Џебното кино на Младинскиот културен центар вечерва со почеток од 20 часот ќе се одигра претставата „А што потоа?“. Претставата е во режија на Драгана Гунин, а играат актерите: Бојан Лазаров, Јанка Лефкова, Нина Максимова, Марјан Наумов, Дарко Ристовски, Благојчо Стојанов, Емине Халил. „А што потоа?“ зборува за жртвите од терористичките напади и војни, конкретно војната во Сирија. Како локации за обработка се земени градовите: Париз, Берлин, Анкара, Брисел, Истанбул, Ница и Дамаск (секаде каде што се случил напад). „Знаејќи дека во изминатава година има скоро три илјади терористички напади во светот со илјадници жртви, а многу ретко се зборува и се посветува внимание на тоа, решивме да ги земеме нападите кои нам ни беа познати (од 2015 и 2016 година, секако не сите) и решивме да ги истражиме малку повеќе со тоа што не ги игнорираме и нападите за кои воопшто не бевме слушнале. Ова е приказна од луѓе за луѓе. Ова е приказна за сите кои престанале да живеат затоа што некој сметал дека е паметно без причина ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Како локации за обработка на темата се земени градовите во кои случил напад: Париз, Берлин, Анкара, Брисел, Истанбул, Ница и Дамаск. Во Џебното кино на Младинскиот културен центар денеска ќе има изведба на претставата "А што потоа?" во режија на Драгана Гунин, која раскажува за жртвите од терористичките напади и војни, конкретно за војната во Сирија. Како локации за обработка на темата се земени градовите во кои случил напад: Париз, Берлин, Анкара, Брисел, Истанбул, Ница и Дамаск. Претставата е работена целосно волонтерски и без буџет, обработува длабоко хумана тема, а тоа се прерано прекинатите животи на невините жртви на се почестите терористички напади насекаде низ светот. Оваа претстава е на некој начин спомен за сите жртви кои во вестите за нападите се претставени преку број, а во "А што потоа?" тие се приказни без крај, на кои сепак некој одлучил да им стави точка, соопшти Театар Независен. Во претставата играат актерите: Бојан Лазаров, Јанка Лефкова, Нина Максимова, Марјан Наумов, Дарко Ристовски, ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Во Џебното кино на Младинскиот културен центар денеска и утре ќе има изведба на претставата „А што потоа“ во режија на Драгана Гунин, која раскажува за жртвите од терористичките напади и војни, конкретно за војната во Сирија. Како локации за обработка на темата се земени градовите во кои случил напад: Париз, Берлин, Анкара, Брисел, Истанбул, Ница и Дамаск. Претставата е работена целосно волонтерски и без буџет, обработува длабоко хумана тема, а тоа се прерано прекинатите животи на невините жртви на се почестите терористички напади насекаде низ светот. Оваа претстава е на некој начин спомен за сите жртви кои во вестите за нападите се претставени преку број, а во „А што потоа?“ тие се приказни без крај, на кои сепак некој одлучил да им стави точка, соопшти Театар Независен. Во претставата играат актерите: Бојан Лазаров, Јанка Лефкова, Нина Максимова, Марјан Наумов, Дарко Ристовски, Благојчо Стојанов, Емине Халил.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шеста премиера на ` Грета од Фауст` во Битолскиот театар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: