Зошто моето дете не јаде?

Детето треба да се учи да јаде правилно, а не прекумерно Речиси не постои мајка што не ја изговорила реченицата „Моето дете не јаде доволно“. Повеќето од вас сигурно знаат колку фрустрирачка може да биде состојбата кога детето одбива да јаде, особено кога внесуваме некоја нова храна или, уште полошо, кога му се нуди храна што претходно ја јадело, а сега категорично одбива да ја јаде . Повеќето од децата го прават ова одвреме-навреме, но за еден мал процент тоа е „начин на живеење“. Зошто е така? Различни фактори може да бидат причина и истите треба внимателно да се откријат за да му помогнеме пред сè на детето, но и на родителите во надминување на оваа трауматична состојба. Секако, прво на што секогаш помислуваме е дека на детето не му се допаѓа понудената храна. Дете со кое лесно се комуницира само ќе ни каже дека понудената храна не му е доволно вкусна. Во тој случај лесно може да ја замениме. Но, п роблем е кога детето не сака да прими ниту еден вид понудена храна. Во тој случај може да се работи за ...
| | веќе видена | слични

Мрзеливоста и не е баш особина со која би сакале вашето дете да расте. Веројатно, доколку сте ја забележале кај детето, сакате што порано да ја искорените, за да не прерасне во длабоко всадена навика. Ова се неколку мерки кои можете да ги преземете по тоа прашање: фото извор: divalikes.com 1. Бидете добар пример Тешко ќе ја објасните вредноста и значењето на добрите работни навики на детето ако и самите не ги применувате. Детето нека се угледа на вас. 2. Имајте очекувања од вашето дете и искажете ги Децата се обидуваат да ги исполнат очекувањата на родителите. За да го направат тоа, треба и да знаат што од нив се очекува. Дајте му до знаење дека сакате да ги завршува обврските редовно, па тоа и ќе се обидува да ги постигне. 3. Поттикнувајте го да прави позитивни избори Дајте им можност на децата за избор кој ќе ги води до она што треба да го завршат, како на пример, кажете им: „Можете прво да ги средите фиоките, па потоа работното биро, вие одберете“. 4. Разговарајте со децата за работната етика Кога децата ...
| | веќе видена | слични

Ако сте бремени и ви треба помош како да му соопштите на првото дете дека чекате принова, ви претставуваме неколку начини. Раскажете му приказна Може да му прочитате на детето книга во која се зборува за тоа како е да се биде постар брат или сестра. Организирирајте забава Забавата може да помогне на убав начин да му ја соопштите радосната вест на детето, на која ќе присуствува поширокиот круг на семејството. Покажете му на детето албум со фотографии Покажете му го албумот на детето кога било мало и разговарајте за важни моменти, и низ тоа објаснете му дека новото бебе е на пат.
| | веќе видена | слични

Кога детето ќе ве удри се работи за лутина која го преплавила и родителите треба да му помогнат да го надмине тоа чувство и повторно да се смири. Родителите мора да научат дека е во ред, детето да се чувствува луто, но постојат прифатливи начини како таа лутина да се исфли. Може да ви послужи правилото дека во домот е забрането луѓето да се повредуваат себе, да ги повредуваат другите или да ги уништат работите. Кога тоа ќе се случи, родителите треба да постават граница и да кажат дека тоа не смее да се случи. Ако треба и физички спречите односно нежно фатете го за рачето и одвратете го во намерата да удри некого или нешто да уништи. Кога детето се лути, бидете свесни за своите емоции и не се разлутувајте. Сетете дсе дека тоа не знае и не може поразлично од тоа додека вие не го научите. Исто така не го игнорирајте удирањето и не му се смејте.
| | веќе видена | слични

Самостојните деца полесно се носат со проблемите, обврските и предизвиците за време на школувањето и растењето. Самостојноста ќе ја изградите и на тој начин што ќе му оставите место да ги развие своите компетенции и ќе му покажете дека верувате дека тоа навистина го може. Немојте постојано да му укажувате на грешките, туку истакнете што добро направило и треба да го охрабрите да продолжи.Исто така почитта и интересот за она што детето го прави е важно за неговиот развој. Не одете по линија на помал отпор и не ги правите работите наместо него бидејќи вам ви е полесно, поефикасно и побрзо. Кога ќе му препуштите да ги извршува неговите обврски, детето развива одговорност, способност за снаоѓање во бројни животни ситуации.
| | веќе видена | слични

Многу родители во воспитувањето на децата најчесто применуваат казни за да спречат некои несакани однесувања, но подобри се наградите за посакувано однесување. Важно е да се знае дека наградата не мора да биде само материјална или чоколадо. Наградата може да биде пофалба, внимание кое му се дава на детето, прегратка или бакнеж, одење со детето во парк, што е важно за зајакнување на самодовербата кај детето и развој на добра слика за себе. Ако како награди му давате нешто што е материјално, водете сметка за тоа дека треба да биде нешто во кое детето ужива. Евентуални проблематични ситуации може да ги спречите ако со детето однапред договорите правила на однесување и избегнете судир. Правилата кои ги поставувате треба да бидат разбирливи и насочени на позитивен исход.
| | веќе видена | слични

 Изборот на името, со сигурност спаѓа во најзабавниот дел од подготовките за пристигнување на бебето. Истовремено, претставува и една од најголемите одлуки што ќе мора да ги донесете, затоа што одбраното име ќе го следи вашето дете целиот живот. Некои идни мајки и татковци си имаат омилени имиња и многу пред детето воопшто да се роди, некои се предомислуваат повеќепати во текот на бременоста, а има и такви кои не се сигурни околу името, дури ни тогаш кога бебето ќе дојде на овој свет. Иако изборот на името е интересен и забавен дел од подготовките за пристигнување на бебето, тоа е и една од најголемите одлуки што ќе мора да ги донесете, затоа што одбраното име ќе го следи вашето дете целиот живот. Овие пет едноставни знаци ќе ви покажат дали добро сте го одбрале името за своето дете: 1. Предизвикува насмевка Кога ќе им кажете кое име сте го избрале, повеќето луѓе се насмевнуваат. Името не предизвикува чудење, ниту чудни погледи. 2. Расте со вашето дете Името е соодветно и за бебе и за возрасна особа, без ...
| | веќе видена | слични

 Нема ден да не те потсети нешто дека живееме во ултра модерно време. Сите навики се сменија, сите вредности се изместија. Нé исмејуваат за дозата носталгија кога си го споменуваме минатото како некој добар дух да нé разведри во ова време-невреме. Сите сме со погледот наведнат и некаде длабоко вкопан во содржините кои се кријат во мобилните телефони. Сите сме со таблетот по дома, сите сме во „фрки“, сите сме во гужви и сите сме „се слушаме од утре за кафе“. И никогаш не седнуваме да го испиеме тоа кафе. Особено интересен феномен се мајките на денешницата. Тие се толку загрижени, толку опседнати со тоа да изгледаат прави, здрави, совршени дечиња. До граница на посесивност и лудило. Ќе купуваат флаширана вода дупло поскапа од нормалната, затоа што првава ја препорачувале педијатри за здрав развој на бебињата. Сите ги игнорираат фактот што самата компанија признава дека тоа е сосема истата флаширана вода, само поскапава има поубава етикета. Мислите дека го купувате здравјето на вашето малечко, кога всушност ја ...
| | веќе видена | слични

Во периодот од 19 до 24 месеци, детето само ги соблекува пантолоните, јакната, го затвора патентот, пие само од шолја и не уринира во текот на ноќта. Исто така ужива во борбата со врсниците. На оваа возраст почнува и паралелни игри, си игра покрај врсници, повремено им дава или покажува играчки. Почнува да се интересира и за групни активности, а во овој период има и изразена љубомора. Детето реагира и на емоционалниот израз на возрасните, покажува емпатија. Како отстапување од развојните норми е што има напади на бес, врисоци и смеење без видни причини.
| | веќе видена | слични

Во овој период стравот од непознати го доживува својот врв. Исто така доста е силен стравот од одвојување од блиски. Детето во овој период реагира на своето име. Ја повторува активноста на која домашните се радуваат. Ги соблекува чевлите и чорапите, го откопчува патентот, ја подржува чашата додека пие се обидува да јаде со лажица. Си игра само и во присуство на другите деца. Негодува кога другото дете привлекува внимение врз себе, и покажува знаци на љубомора. Отстапување од развојните норми се кога ќе се појават стереотипни движења, неконтролирано лигавење, безпричинска вознемиреност или смеење и интервали на отсутност. Можна е депресивност при долго одвојување од блиска личност.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 ЕБУ се огласи официјално и прогласи дека имало грешка во гласањето од страна на Белорусија. Грешка која Македонија ја направи победник од жири и официјално ...
сите 328 | | | веќе видена

Министерството за одбрана на САД разгледува барање на армијата за испраќање на уште 5.000 војници на Блискиот исток заради се поголеми тензии во односите со ...
сите 170 | | | веќе видена

На средбата министерот Поповски го запознал Претседателот Пендаровски со заложбите на владата за целосна транспарентност и отчетност, презентирајќи му ја ...
сите 320 | | | веќе видена

Скандалот „Ибица“ доведе до падот на австриската влада, но истовремено, и до подем на познатиот музички хит од 1999 година, „We’re Going to Ibiza“ од групата ...
сите 205 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 202 | | | веќе видена

Неколку европски лидери се обидуваа да ја убедат германската канцеларка Ангела Меркел, на самитот во Романија на 9 мај, да ја прифати позицијата претседател на ...
сите 88 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зошто моето дете не јаде?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: