Бугарија жали за жртвите од поплавите

Бугарија жали за жртвите од поплавите Бугарија денеска е обвиткана во црно и жали за жртвите во големото невреме што ја зафати Варна и околината минатата недела. Во катедралната црква "Свето Успение на Богородица " во Варна митрополитот Великопреславски Јован денеска отслужи панихида за жртвите од катастрофалните поплави. Бугарскиот претседаател Росен Плевнелиев по излегувањето од црквата даде куса изјава во која ги повика градоначалникот и гувернерот „да излезат од своите канцеларии и да отидат кај луѓето. „Државата ќе стори сé за да им помогне на настраданите во целата земја", изјави Плевнелиев. Национално знаме на Бугарија денеска е спуштено на половина копје на сите згради и институции во земјата. Бугарите се сплотени во болката и како еден изразуваат сочувство до блиските на загинатите во потопот што ги зафати Варна и Добрич. Единаесет лица загинаа во водената стихија што ја зафати Варна. Еден маж се удави во пороите во Добрич. Властите соопштија дека продолжува потрагата по две деца, исчезнати ...
| | веќе видена | слични

Спасувачките екипи денеска во деловите на бугарскиот приморски град Варна што минатата недела ги зфатија поплави, пронајдоа тело на едно удавено дете, јави БТА. Со ова бројот на жртвите од поплавите во Варна се искачи на 12 лица. Безживотното тело на детето било пронајдено во насебата Аспаругово во Варна, која беше најтешко погодена од поплавите предизвикани од поројните дождови што во четвртокот ја зафатија североисточна Бугарија. Бугарската полиција соошти дека засега не е познато дали откриеното тело му припаѓа на едно од двете деца кои се водат како исчезнати при поплавите или пак станува збор за сосема нова жртва.
| | веќе видена | слични

Гувернерот на Варна Иван Великов соопшти дека тешката состојба во градот останува и понатаму, пишуваат бугарски медиуми. „Една е формалната страна на законот, која вели дека со оглед на возобновената комуникацја нема потреба тешката положба да останува, но има уште многу работа да се направи во населбата Аспарухово“, посочува Великов. Тој истакна дека жителите имаат потреба како од помош при чистењето на улиците и домовите, така и од емпатија и можност за мобилизирање на институциите и луѓето кои работат на местото на трагедијата. „Многу нешта треба да се направат и колку што слушнав по поплавите во селото Бисер биле потребни 2 години за да се врати нормалниот начин на живот“, изјавил гувернерот. Денеска под урнатините на улиците во Варна, поточно во населбата Аспарухов било откриено тело на 3-годишната Јованка Шопов. Седум лица од жителите на улицата загинаа во поплавите, а потрагата по 6-годишниот Марин продолжува. На денот на жалост, жртвите по потопот во приморскиот град се искачија на 12, меѓу кои се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во поплавите во Бугарија погинати се 14 лица, додека пак продолжува потрагата по две деца кои се водат за исчезнати, соопштува агенцијата „Анадолија“. Бугарија, поради поројните дождови, во календарски летната сезона влезе со невреме и поплави. Во Варна, Добрич и Велико Трново, поплавите предизвикале огромна материјална штета, а властите прогласиле Ден на жалост. Во населбата Араспухово во Варна, оштетени се десетина станбени објекти и возила. Началникот на општина Варна, Иван Портних формирал кризен штаб кој треба да ја процени настанатата штета. Портних, исто така, дал наредба и да се евакуираат сите луѓе во населбата Монструм, дури и против нивната волја. Координаторот на Црвениот крст во Варна, Илко Радев, изјави дека е голем број на граѓаните и фирмите кои донираат помош во храна. Исто така, откри дека Црвениот крст ангажирал и десетина психолози кои ќе им даваат психичка поддршка на семејствата на жртвите.
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 228 | | | веќе видена

Адвокатот Александар Тортевски во емисијата Топ Тема на телевизија Телма, истакна дека обвинението против поранешниот премиер Никола Груевски во случајот ...
сите 42 | | | веќе видена

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 65 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бугарија жали за жртвите од поплавите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: