(ВИДЕО) ДАКАР РЕЛИ 2016: Тешка несреќа веќе првиот ден


Спорт Овогодишното Дакар рели започна со трагедија. Веќе на првиот ден кинеската Гуо Меилинг ја загуби контролата врз автомобилот, излета од патеката и заврши во публиката. Гуо Меилинг возејќи Mini X-Raid по 6,5 извозени километри излета од патеката и покоси група гледачи, кои се наоѓаа веднаш до коловозот. По официјалните информации, десет луѓе се повредени, од кои три критично. Заради невреме откажана првата етапа и специјалот Директорот на релито, Етиен Лавињ, ја откажа првата етапа и специјалниот испит на 38. Дакар натпреварување заради големото невреме. Силниот ветер го оневозможи полетувањето на поголемиот број на хеликоптерите кои го пратат карванот.
| | веќе видена | слични

Организаторите на Дакар соопштија дека уште еден гледач несреќно го загуби својот живот во седмата етапа од возењето откако бил удрен од возилото на Лионел Бод. -Медицинскиот тим можеше само да ја потврди смртта на личноста која што беше вмешана во инцидентот, стои во соопштението од организаторот. Несреќата се случила во Боливија, а жртвата е 63-годишен маж. Ова е 64-от смртен случај во историјата на Дакар од 1979-та година, додека 6-ти откако релито од Африка е префрлено во Јужна Америка поради безбедносни причини.
| | веќе видена | слични
2 копии

Седмата етапа на релито Дакар ја зеде првата жртва во овогодинешното издание. На 82 километар по стартот на делницата, од трасата излета Французинот Лионел Бод со Mitsubishi, кој удрил во 63-годишен маж, кој починал на самото место. Организаторите го потврдија инцидентот, кој е прв по 2013 година, во кој исто така загинаа гледачи. Пред три години сервисен автомобил се удри во две такси во Перу и загинаа двајца гледачи. Ова е 64 жртва во историјата на релито, кое секоја година зема „данок во крв“, од кои 23 се натпреварувачи.
| | веќе видена | слични

На вчерашната седма етапа од годинешното рели Дакар се случи нова трагедија во која 63 годишен човек од публиката загина откако беше удрен од Французинот, Лионел Бауд. Организаторите на релито издадоа официјално соопштение по повод овој инцидент во кое се вели: „Трагична несреќа се случи на 82. километар од денот на Боливиска територија кога натпреварувачот со реден број 409, Лионел Бауд го чукна 63 годишниот човек кој веднаш беше префрлен во болница.“ Оваа година на Дакар веќе имаше еден тежок инцидент кога автомобилот управуван од кинеското дуо Гуо Меилинг и Мин Лиао удри во група на гледачи во Буенос Аирес. По оваа несреќа десет лица останаа повредени од кои тројца беа во сериозна состојба. На седмата етапа во конкуренција на автомобили победи Карлос Сајнц, додека во конкуренција на мотоциклисти победата ја обезбеди Мео.
| | веќе видена | слични

Релито „Дакар“ зеде нова жртва. 63-годишен гледач загина денеска за време на седмата етапа на трката. Несреќата се случила на 82-иот километар по лансирањето од Ујуни (Боливија) ​​кон Салта (Аргентина). Гледачот бил удрен од Мицубиши Лансер со бр.409, управуван од францускиот пилот Лионел Бод. Мажот од публиката загинал на лице место. Веднаш пристигнал медицински тим кој сепак само ја констатирал смртта на гледачот. – Мажот кој загинал се наоѓал на патеката и бил удрен од Лионел Бод, се појаснува во соопштението од организаторите на релито.
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 276 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 258 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 285 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 65 | | | веќе видена

Славниот Борис Бекер го поздрави големиот успех на својот сонардоник Александер Зверев кој успеа да триумфира на завршниот АТП турнир во Лондон. Прво со две ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

(ВИДЕО) ДАКАР РЕЛИ 2016: Тешка несреќа веќе првиот ден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: