И Нова демократија излезе од Собранието

Нова демократија од утре нема да учествува во работата на Собранието, вака одлучи Централниот совет на партија на денешната вонредна седница, соопшти вчера попладне лидерот на партија Имер Селмани. - Демокрациа е Ре не сака да ја легитимира оваа дискриминаторска, разделувачка и изолациска политика на владата и парламентарното мнозинство на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. По неколкумесечните консултации со народот, со нашите членови и симпатизери, со нашите партиски органи, Централниот совет на партијата денеска донесе одлука за напуштање на работата на парламентот - рече Селмани по завршувањето на состанокот. Селмани истакнува дека нивната одлука е донесена бидејќи власта долго ги игнорирала нивните забелешки околу законот за попис, уставните измени, како и за проектот „Скопје 2014“. Со овој потег, партијата се приклучи на СДСМ, НСДП, Нова алтернатива и Либералната партија, кои во петокот излегоа од Собранието. Парламентарците од СДСМ се категорични во изнесената одлука дека го напуштаат Собранието и се селат ...
| | веќе видена | слични

СКОПЈЕ, Македонија -- Опозициската партија на етничките Албанци, Нова демократија (НД), ќе ја бојкотира работата на парламентот почнувајќи од понеделник (31-ви јануари), одлучи во неделата централниот одбор на партијата. Претседателот на НД, Имер Селмани, објави дека неговата партија не сака да ја легитимизира „дискриминаторната политика, политиката на поделби и изолација“, и рече дека одлуката била поттикната од одлуката на владејачките партии за игнорирање на приговорите на НД во врска со пописот на населението, уставнитре измени и проектот Скопје 2014. Партијата има четири претставници во парламентот. Во петокот опозициската СДСМ, Новата социјалдемократска партија, Новата алтернатива и Либералната партија излегоа од парламентот за да протестираат против замрзнувањето на банкарските сметки на приватниот телевизиски канал А1. (Канал 5, Алсат М, МИА, Сител, A1 - 30/01/11)
| | веќе видена | слични

Бурен викенд остана зад нас откако во четвртокот и во петокот со филмска брзина се изредија настани што се закануваат да го дигнат во воздух непоматеното четири и полугодишно владеење на десноцентристичката коалиција на премиерот Никола Груевски. Парламентот остана само со ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ и нивните приврзаници т.н. „човек-партија“, додека од страната на опозицијата на улица се преселија сите, освен Либерално-демократска партија, која одби да ги следи чекорите на СДСМ со која развија внатреопозициско ривалство. Практично, од петокот наваму во парламентот е на сцена пребројување на политичките сили „за“ и „против“ Груевски. Партијата Нова демократија на Имер Селмани е последна што вчера се придружи кон бојкотот на парламентот. Селмани оцени дека демократијата во Македонија е во опасност, како што рече, од тоталитарната власт, а како причина за напуштањето на парламентот го наведе неспроведувањето на Охридскиот договор, проектот „Скопје 2014“, уставните измени, пописот на населението и нерешавањето на спорот ...
| | веќе видена | слични

Надвор се четвртина од пратениците во парламентот - претставник на опозицијата во пратеничките клупи е само ЛДП со четворица пратеници Притисок за предвремени парламентарни избори - кон тоа води одлуката на СДСМ да го бојкотира Собранието, велат аналитичари и дел од партиските раководства откако Бранко Црвенковски пред три дена најави бојкот на парламентот, поради блокирањето на сметките на телевизијата А1 и на весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“. Во екот на реакциите од аналитичарите и меѓународните претставници, вчера и Нова демократија (НД) излезе од Собранието. Причините се незадоволство од спроведувањето на рамковниот договор, од тоа што власта ги игнорира предлозите на НД за уставните измени, за употребата на албанскиот јазик, за проектот „Скопје 2014“ и за Законот за попис на населението. - Владата го претвори парламентот во нејзина алатка. Не сакаме да ја легитимираме дискриминаторската, разделувачка и изолациска политика на Владата и на мнозинството на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ - рече Имер Селмани, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 78 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 202 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 51 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И Нова демократија излезе од Собранието

Од:
До кого (е-маил):
Порака: