Жителите на Косово го осудуваат погубувањето извршено од нивниот сограѓанин


Таквите слики не се во склад со човечките чувства на луѓето, со исклучок на екстремистите, рече еден косовски аналитичар. Лавдрим Мухаџери (десно) се бори за ИДИЛ во Ирак и во Сирија. Чинот на обезглавувањето на младото шиитско момче што го изврши тој, предизвика бес во муслиманската заедница. [info.ks.net] Муслиманите во целиот регион ги осудуваат постапките на еден косовски екстремист што ѝ се приклучил на Исламската Држава Ирак и Левант (ИДИЛ) и закачил фотографии на „Фејсбук“ на кои обезглавува младо шиитско момче. Фотографиите земени од сметка на „Фејсбук“ на Лавридим Мухаџери од Качаник, мал град на границата на Косово со Македонија, се најдоа на насловните страници на локалните медиуми и предизвикаа силни реакции кај граѓаните, политичарите и имамите. Шефкет Красниќи, имам од големата џамија во Приштина, изјави за Politiko.net, со седиште во Косово, дека тој бил ужаснат кога ги видел сликите. „Бог да нè чува од такви луѓе“, рече тој. Друг имам, Зухди Хајзери, рече дека страшните постапки на Мухаџери ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Млад Албанец од косовскиот град Гњилане бил убиен од снајперски истрел некаде на боиштата во Сирија, објавија џихадистичките портали без да наведат други детали, освен дека момчето кое го именуваат како Патриот Матоши се борел во редовите на муџахедините на Исламската држава (поранешната Исламска држава во Ирак и на Левантот – ISIL) во Сирија. Како што пишува порталот Ummeta, близок на радикалните исламистички групи во БиХ и на Балканот, Матоши пред заминувањето во Сирија бил ученик на гњиланската медреса, а приштинските медиуми наведуваат дека бил „миленик на локалниот имам Зекрија Цази“. Се наведува и дека Лаврдим Муџахери, кој стана познат откако на интернет објави фотографии на егзекуција момченце во Сирија, бил сменет од местото командант на албанските борци кои се борат на страната на џихадистите. На негово место бил поставен извесен Ридван Хакифи. Според порталот, во редовите на џихадистите на Исламската држава во Ирак и во Сирија се борат неколку стотини доброволци од Балканот, вклучително и околу ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Косовскиот Албанец Патриот Матоши (19), од околината на Гњилане, загинал во Сирија, каде се борел на страната на исламските екстремисти, пренесе Танјуг. Матоши веќе неколку месеци бил приврзаник на организацијата „Исламска држава во Ирак и Левантот“ (ИДИЛ), која се преименува во „Исламска држава“, но уште пред една година на социјалните мрежи почнал да повикува на џихад, наведуваат медиумите во Приштина. Весникот „Експрес“ објави специјална репортажа за Матоши и за неговите врски со џихадистот Лаврдим Мухаџери, како и со имамот во Гњилане, Зекерија Чазими, духовниот учител на Мухаџери. Медиумите во Приштина веќе информираа за Мухаџери и објавувањето на неговата снимка на која држи отсечена глава на едно момче. Матоши бил еден од најактивните на социјалните џихадистички мрежи. На нив тој се претставувал со псевдонимот што од албански се преведувал како „Дојдете на џихад“. Матоши бил убиен во петокот од снајперист.
| | веќе видена | слични
2 копии

Уште еден Албанец од Косово, загина борејќи се во редовите на радикалните исламисти во Сирија. Приштинските медиуми наведуваат дека Матоши пред да замине во Сирија, бил ученик односно миленик на локалниот имам Зекрија Ќазиј. Исто така наведуваат дека „касапот“ Лавридим Муџахери кој постана познат по тоа што на интернеt објави фотографија од егзекуција на момче во Сирија, сменет е од местото командант на албанските борци. На негово место поставен е Ридван Хакифи. Во редовите на радикалните исламисти во Ирак и Сирија се борат неколку стотина доброволци од Балканот, вклучувајќи и околу 150 Албанци.
| | веќе видена | слични

Предупредување: Вознемирувачка содржина! Бидејќи Лавдрим Мухаџери од Косово замина да се војува за ИСИЛ, се претпоставува дека овој човек го убил во Сирија. Лавдрим Мухаџери (24), Косовар од Качаник, заминал да се бори на страната на Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ) па објавил на својот Фејсбук профил како со нож му ја отсекува главата на човек. Мухаџери го привлече вниманието на косовските медиуми минатиот месец, кога јавно го запали косовскиот пасош. Потоа ги повикал сите Албанци да го следат неговиот пример и да ги запалат пасошите за да докажат дека се еднакви пред Алах. Во меѓувреме од палење пасоши очигледно се префрлил на колење: се верува дека овие громозорни фотографии настанале во Сирија, каде што се бори соозлогласените исламски екстремисти и терористи собрани во ИСИЛ. Претходно Мухаџери ги повикал другите Албанци да му се придружат во војната за исламскиот калифат.
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 72 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 259 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Жителите на Косово го осудуваат погубувањето извршено од нивниот сограѓанин

Од:
До кого (е-маил):
Порака: