Арсенал пак `краде` од Барса

Шеснаесетгодишниот играч од средниот ред на Барселона, Мигуел Торал Харпер е пред потпис на професионален договор со Арсенал, објавува Сан. Тоа максимално ќе ја наелектризира атмосферата пред реванш мечот од осминафиналето на Лигата на шампиони на Ноу камп. Имено пред првиот меч на Емирати, жолчна кавга имале претседателот на Барселона, Сандро Росел и извршниот директор на Арсенал, Иван Газидис околу некоректниот обид на "топчиите" да им го "украде" новиот голем талент од школата на Барса, Мигуел Торал Харпер. Арсенал сака да постапи на идентичен начин како и во 2003 година кога тошаш 16-годишниот Сеск Фабрегас го доведе во Лондон. Торал Харпер е еден од идните бисери на Барса, а во Арсенал го приближува фактот што мајка му е Англичанка. Иронично е што младиот талент неодамна ја сними својата прва реклама за американската компанија Најк, токму во друштво на Фабрегас.
| | веќе видена | слични
2 копии

16 годишниот Џон Микел Торал Харпер, играч кој што потекнува од фудбалската школа на Барселона и официјално потпиша договор со кој премина во Арсенал, за сума од 500.000 долари. Така Торал Харпер е уште еден од младинците по славниот Цеск Фабрегас, кој уште како дете заминува во редовите на топовниците во Лондон. Од Барселона се гневни и уште не можат да го прежалат заминувањето на Фабрегас со што загубија милиони. Но од друга страна пак менаџер на момчето му е Пере Гвардиола, роден брат на тренерот на Барса. Мотив повеќе покрај парите е и фактот што Торал Харпер е од татко Каталонец, но од мајка Англичанка. Во секој случај пред реваншот на овие два клуба од Лигата на Шампионите веќе има препирка меѓу извршниот директор на Арсенал Иван Газидис и Сандро Росел претседателот на Барселона. Росел ја обвинува управата на Арсенал дека прави неморални потези, а од Арсенал не се вознемируваат многу и се задоволни со можноста од овој млад фудбалер да успеат да направат нов Фабрегас.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Барселона, Сандро Росел го нападна Арсенал и го оцени потегот на ’Топџиите’ за ангажман на Џон Торал како неморален Исто како во 2003 кога Арсенал го ангажираше Цеск Фабрегас како тинејџер од младинската школа на Барселона, Топџиите сега се пред ангажман и 16 годишниот Џон Торал. Џон Мигел Торал Харпер важи за еден од поголемите таленти во младинската школа на Каталонците па претседателот на Барселона, Сандро Росел воопшто не е среќен поради потегот на Арсенал. “Им објаснивме на Арсенал дека знаеме за нивните обиди да го ангажираат Торал и им кажавме дека тоа не е коректно.” – рече Росел. “За нас важно е да ги задржиме овие млади фудбалери кои пораснаа во нашата школа.” “Сега тие доѓаат со пари и ги ангажираат овие фудбалери. Од правна точка тие не прават ништо погрешно.” “Но им кажавме дека ваквиот нивен потег е неморален.” Запрашан за можноста Барселона да го ангажира капитенот на Арсенал, Цеск Фабрегас, Росел рече: “Верувам дека Барселона треба да ги има најдобрите ...
| | веќе видена | слични

Според пишувањата на шпанските медиуми, Арсенал повторно потпишал договор со талентиран фудбалер на Барселона. Станува збор за Џон Торал, кој се смета за еден од најталентираните фудбалери на негова возраст. Торал наводно потпишал договор со Арсенал, па лондонскиот тим на „каталонците“ ќе им плати 350 илјади евра за 16 – годишниот фудбалер. Доколку наводите се точни, тоа нема да биде прв случај Арсен Венгер да доведе талентиран младинец од Барселона на „Емирати“. Во 2003 година во Лондон пристигна сегашниот капитен на „топџиите“ Сеск Фабрегас, кој настапуваше за младиот тим на Барселона. Торал настапува за шпанската селекција до 16 години, поседува одлична техника, а веќе го нарекуваат „новиот“ Фабрегас.
| | веќе видена | слични

16-годишниот играч за врска на Барселона, Џон Мигел Торал Харпер е пред потпишување професионален договор со Арсенал, известува "Сан". Токму овој момент е оној кој би можел максимално да ја наелектризира атмосферата во пресрет на реванш мечот меѓу двата клуба во осмина финалето од Лигата на Шампионите, кој на осми март се игра на "Камп Ноу" во Барселона, а кој Арсенал ќе го започне со 2-1 предност од првиот натпревар. Наводно по повод 'некоректниот' обид на Арсенал од Барса да го 'украде' новото богатство од нејзината фудбалска академија, и тоа по истиот рецепт на кој 2003. година и го 'грабна' и Цеск Фабрегас, исто така на 16-годишна возраст, во пресрет на на првиот дуел на 'Емирати' се скарале претседателот на Барселона Сандро Росел и извршниот директор на Арсенал Иван Газидис. Попрецизно, Росел видно нервозен му се развикал на Газидис, додека овој послушно молчел, како да го признава сопствениот грев. Токму за време на потпретседателскиот мандат на Росел во Барселона 2003. година се случи заминувањето ...
| | веќе видена | слични

Шеснаесет годишниот фудбалер на Барселона, Џон Мигел Харпер, е пред потпис за Лондонскиот клуб, Арсенал. „Чудото од дете“ на Барселона, е на прагот да го стави својот потпис на договорот кој му го понудија челниците на Арсенал. Преминувањето на овој фудбалер во редовите на „топџиите“ би можело максимално да ја наелектризира атмосферата во пресрет на возвратниот натпревар од Лигата на Шампиони, помеѓу овие два клуба. На сличен начин, Арсенал го „украде“ Фабрегас од Барселона, во 2003-та година. Поради тоа, претседателот на Барселона, Сандро Росел, започна расправија со извршниот директор на Арсенал, Иван Гацидис. На крајот, откако Гацидис убаво го ислуша Росел, јавно се извини и ја призна грешката која ја направи неговиот клуб. Но, ова не мора да значи дека Арсенал ќе се откаже од младиот талентиран фудбалер, бидејќи Џон Харпер пред некое време јавно ја искажа својата желба, да игра за „топџиите“.
| | веќе видена | слични

Според пишувањата на медиумите од Шпанија и Англија, Арсенал е пред ангажман на 16 годишниот талент на Барселона, Џон Мигел Торал Харпер Во 2003 Арсенал направи сличен потег со ангажманот на Цеск Фабрегас, кој под водство на Арсен Венгер прерасна во капитен и главна ѕвезда на ’Топџиите’. Се верува дека Торал, кој настапува за кадетскиот А тим на Барселона, веќе се сложил за преселба во Лондон и Арсенал на Барселона ќе и плати околу 350 000 евра оштета. Медиумите од Шпанија велат дека претседателот на Барселона, Сандро Росел не е задоволен поради обидите на Арсенал да ангажира уште еден нивен голем талент, па на оваа тема разговарал со извршниот директор на ’Топџиите’ Иван Газидис кога двата клуба минатата недела се сретнаа на Емирати во рамките на Лигата на Шампионите. Се говори дека Торал, чија мајка е од Англија, подолго време бил цел на неколку клубови од Премиер Лигата меѓу кои Челзи, Манчестер Сити и Ливерпул. Торал, кој настапува за селекцијата на Шпанија до 16 години, е опишуван како ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На повидок е голем скандал помеѓу противниците во осминафиналето од ЛШ, Арсенал и Барсалона. Меѓутоа двата гиганти не се скарале за тоа кој заслужува да оди понатаму во најкомерцијалниот турнир, туку во центарот на вниманието е желбата на Арсенал да го привлече 16-годишниот талент од школата на Барса, Џон Мигел Торал Харпер. Според британскот весник „Сан“ претседателот на Барса, Сандро Росел дигнал лут скандал на извршниот директор на Арсенал Иван Газидис за време на средбата на Емирати. Росел го обвини Арсенал за обид за кражба на младиот фудбалер со англиско-каталонско потекло, и смета дека Торал Харпер веќе решил да премине во Арсенал и Барса не може да го запре бидејќи нема потпишано професионален договор. „Росел му се развика на Газидис, кој остана спокоен и не изреагира. Очигледно беше дека Росел е многу изнервиран од ситуацијата“, објаснува за „Сан“ сведок на настанот. Росел се чувствува лично засегнат од обидите на Арсенал да го украде талентот од школата на Барса, бидејќи во 2003 год точно тој ...
| | веќе видена | слични

Според вестите од Шпанија , Арсен Венгер се договорил со Барселона и конечно успеа да извлече еден млад играч од школата на „каталонците“. Станува збор за Џон Микел Торал Харпер, кој има 16 години и кој игра за кадетскиот тим на Барса. Венгер одлучил дека за 350.000 фунти трансферот на овој тинејџер е одлична зделка. Џон Микел Торал Харпер е половина Англичанец (по мајка), но веќе има настапувано за младинската селекција на Шпанија (до 16 години). Опишан е како „технички талентиран играч од средината на теренот“. Токму како што беше Франсеск Фабрегас. Додека шпанските медиуми го презентираа овој трансфер како комплетиран, сè уште се шпекулира за сега веќе 16-годишниот Серхи Сампер, кому Венгер му фрли око од поодамна. За да не треба повторно да го пишуваме истото, прочитајте на овој линк што мислиме за тоа (статијата е од ноември 2010 година).
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 117 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Арсенал пак `краде` од Барса

Од:
До кого (е-маил):
Порака: