Нови 30 дена за Рамковски и управителите од Перо Наков

Претседателката на Кривичниот суд, Лидија Неделкова, вчера во изјава за весникот „Нова Македонија“ кажува дека судот се повеќе изрекува алтернативни мерки кои ќе го заменат притворот, иако случајот „Пајажина“ кажува нешто сосема друго ако се знае дека бремена притвореничка требаше да го изгуби бебето за да биде префрлена во домашен притвор. Кривичниот совет вчера го продолжи притворот на осомничените во случајот „Пајажина“ за дополнителни 30 дена. Сопственикот на А1 телевизија, Велија Рамковски, и десетмина управители на фирми од Перо Наков и понатаму ќе останат во истражниот затвор во Шутка, а трите осомничени кои неодамна поради здравствената состојба беа пуштени во домашен притвор, ќе го очекуваат судењето во домашни услови. Ова претставува второ продолжување на притворот откако судот на 21 јануари годинава донесе одлука притворените да останат дополнителни 30 дена во притвор. Адвокатите на осомничените вчера, непосредно по носењето на новото решение за продолжување на притворот, излегоа со изјава ...
| | веќе видена | слични

Двајца поранешни новинари на весникот „Време“ и сопственикот на печатница вчера беа на распит кај истражниот судија поради случајот „Пајажина“. Според кажувањата на новинарите, судијата ги прашувал за детали околу начинот на кој им бил исплаќан личниот доход, односно нивните професионални контакти со сопствениците и со управителите. Адвокатите на осомничените, пак, не можат да сфатат зошто овие лица биле повикани да сведочат, жалејќи се дека постапката оди во недоглед. (Г.А.)
| | веќе видена | слични

Продолжува истрагата за случајот Пајажина: Новинарите биле итно повикани завчера. Ова е втор пат новинари да бидат повикани во истрагата. Адвокатот Мики Вујиќ смета дека искази на новинари не можат да бидат доказ во постапка за финансиски криминал Новинарите Кристина Мачкиќ и Огнен Чанчаревиќ, поранешни вработени во А2 и Време", сведочеа за професионалната соработка со Велија Рамковски. Двајца поранешни вработени во медиумите на Рамковски, Огнен Чанчаревиќ, поранешен вработен во весникот Време" и Кристина Мачкиќ, поранешна вработена во телевизијата А2, сведочеа во истрагата за случајот Пајажина. - Истражниот судија ме повика денеска да зборувам за мојата професионална соработка со управителите и сопствениците за периодот кога работев во А2 телевизија. Дали моето сведочење ќе придонесе во истрагата на каков било начин, е работа на обвинителството - рече новинарката Кристана Мачкиќ. - Бев повикан во врска со мојот професионален ангажман за неколкуте години додека работев во весникот Време". Не ме прашуваа за ...
| | веќе видена | слични

Пајажината се плете со сведоци. На дневен ред новинари од А2 и од Време – како ги примале месечните приходи од Велија Рамковски. Потврдиле дека имало плати на црно. Прашани биле и за договорите со редакциите и за начинот на исплата. Пред камерите новинарите не зборуваа за нивниот ангажман во медиумите. “Бевме испрашани за детали околу нашите односи со управителите“ - изјави Кистина Мачкиќ, новинар. “јас одговарав на прашања за годините поминати во Време“ - изјави Огнен Чанчаревиќ, новинар, Адвокатите реагираа дека со испрашувањето на новинарите истрагата се проширува во правец кој не е суштински за кривичните дела во процесот Пајажина. Оттаму и неможноста истражниот судија да одговори на предлозите за укинување на притворот затоа што постојано е соочен со нови имиња на сведоци и со докази кои морало да се презентираат уште од стартот на истрагата. “Со вакви сведоци не знам до каде ќе стигнеме. Сега истражниот и советот се окупирани со документи и оттаму секако тешко одат одлуките. Со ова обвинтиелството ги ...
| | веќе видена | слични

Двајца новинари кои порано работеле во медиумите на Рамковски ,како и директорот на печатницата Европа , што соработувала со фирмите од Перо Наков, денеска даваа исказ пред истражен судија.Зборувале за нивните контакти со поранешниот газда.Во интерес на истрагата не се открива дали судијата ги прашувал и за честите префрлања од една во друга фирма ,односно медиум регистриран на иста адреса ,како што била праксата со вработените во А1, А2, Време , ...е ре и Шпиц. Адвокатот на обвинетите од случајот Пајажина со тврдење дека обвинителството веќе требало да ги има ваквите сознанија./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
2 копии

"Пред истражниот судија денеска сведочеа двајца поранешни вработени во медиумите на Велија Рамковски, Огнен Чанчаревиќ од Време и Кристина Мачкиќ од А2 телевизија. Тие одговарале за тоа на кој начин земале плата, со кого од осомничените соработувале и какви договори за работа потпишале: "
| | веќе видена | слични

Новинари кои работеле во медиумите на Рамковски сведочеа во истрагата за “Пајажина”. Кристина Мачкиќ како поранешна вработена во А2. Огнен Чанчаревиќ како ексвработен во весникот “Време”. Земале ли плати на рака или на трансакциска, какви договори имале, какви им биле односите со сопственикот и управителите. - Истражниот судија ме повика денеска да зборувам за мојата професионална соработка со управителите и сопствениците за периодот во кој работев во А2 Tелевизија. Дали моето сведочење ќе придонесе во истрагата на било кој начин е работа на обвинителството - рече новинарката Кристина Мачкиќ. - Бев повикан во врска со мојот професионален ангажман за неколкуте години додека работев во весникот “Време”. Не ме прашуваа за уредувачката политика, ме прашуваа за финансискиот аспект- изјави новинарот Огнен Чанчаревиќ пред судот. На адвокатот Вујиќ не му е јасно, како сведочењата за примање плата на рака ќе помогнеле во истрагата за финансиски криминал. - Веројатно на обвинителството овие сведоштва нешто му значат, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Поранешни новинари вработени во весникот Време денеска сведочат во истрагата за случајот „Пајажина“. По новинарите вработени во А1, ова е втор пат како Обвинителството предлага новинари да сведочат во истрагата за фирмите на Перо Наков. Обвинителката Гешковска собира докази за обвинението против Рамковски и управителите за наводен криминал тежок повеќе милиони евра. Пред неколку дена, истражниот судија им го продолжи притворот на 11 осомничени. Три управителки се наоѓаат во домашен притвор. (Крај)
| | веќе видена | слични

Двајца поранешни вработени во медиумите на Рамковски, Огнен Чанчаревиќ поранешен вработен во весникот Време и Кристина Мачкиќ поранешна вработена во телевизијата А2, денеска сведочеа во истрагата за случајот Пајажина. "Истражниот судија ме повика денеска да зборувам за мојата професионална соработка со управителите и сопствениците за периодот во кој работев во А2 телевизија. Дали моето сведочење ќе придонесе во истрагата на било кој начин е работа на обвинителството"- рече новинарката Кристана Мачкиќ. "Бев повикан во врска со мојот професионален ангажман за неколкуте години додека работев во весникот Време. Не ме прашуваа за уредувачката политика, ме прашуваа за финансискиот аспект"- изјави новинарот Огнен Чанчаревиќ пред судот. Новинарите биле итно повикани вчера. Ова е втор пат новинари да бидат повикани во истрагата. Адвокатот Мики Вујиќ смета дека искази на новинари не можат да бидат доказ во постапка за финансиски криминал. "Веројатно на обвинителството овие сведоштва нешто му значат,кој земал плата на ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 23 февруари – Новинари кои порано биле вработени во весникот „Време“, денеска, сведочат за случајот „Пајажина“. Обвинителството, втор пат, предлага новинари кои ќе сведочат во истрагата за случајот на Велија Рамковски. На првото сослушување присуствуваа новинари вработени во А1 телевизија. Обвинителката Елена Гешовска собира докази за обвинението против Рамковски и управителите за наводен криминал во неколку фирми на Перо Наков бб, тежок повеќе милиони евра. Пред неколку дена, истражниот судија им го продолжи притворот на 11 осомничени, а три управителки, поради здравствени причини, се во домашен притвор. Currently 0/5 Stars. 1 2 3 4 5 No votes have been cast!
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„И аболицираниот Зоран Заев и министерот за прогон и терор Оливер Спасовски добро знаеја дека Никола Груевски не се крие во штабот на ВМРО-ДПМНЕ и сепак ...
сите 120 | | | веќе видена

Неколкуте поранешни членови на ВМРО-ДПМНЕ кои беа исклучени после случувањата во Собранието и прифаќањето на уставните измени, за ТВ21 рекоа дека последните ...
сите 53 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 260 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нови 30 дена за Рамковски и управителите од Перо Наков

Од:
До кого (е-маил):
Порака: