Притворот за „Пајажина“ прераснува во ѕверска тортура

Меѓу притворените од фирмите на Перо Наков има две бремени жени, најмалку две лица со тешки заболувања кои налагаат домашна нега и мајки на малолетни деца - за нив и за нивните најблиски притворот е сурова казна, која судот може да ја спречи ако им определи домашен притвор. Има ли шанси макар дел од четиринаесетте притворени во случајот „Пајажина“ денеска да бидат префрлени во домашен притвор? Истрагата е напредната, а условите во истражниот затвор во Шутка се погубни за бремени жени, за болни од потешки заболувања и за мајки, чија подолготрајна разделба од нивните малолетни деца е специфичен облик на тортура, велат експертите кои со години алармираат дека притворот во Македонија се претвори во казна, многу потешка од затворската. - Ако се тргне од таа логика и од хуманиот аспект, природно е да се очекува истражниот судија или кривичниот совет, зависно од тоа кој ќе решава, да ослободи дел од притворените. И домашниот притвор овозможува непречено извршување на истражните дејства. Но, ако се суди ...
| | веќе видена | слични

Истражниот судија Туфегџиќ му препушти на Кривичниот совет да ја донесе драконската одлука, а на претседателката на судот да и објасни зошто од притвор не се пуштени двете бремени жени и болните чие здравје е нарушено. Кривичниот суд, вчера околу 12 часот ја донесе одлуката, која речиси сите претходно ја очекуваа, познавајќи ги моменталните прилики во судството и притисоците на власта. Велија Рамковски и останатите 13 осомничени во случајот „Пајажина“ остануваат уште 30 дена во притвор, во истражниот затвор во Шутка, наводно поради тоа што се уште не е завршена истражната постапка. Информацијата вчера официјално за порталот „Пресс 24“ ја потврдила и претседателката на Основниот суд Скопје 1, Лидија Неделковска. Истражниот судија Владимир Туфегџиќ ја префрли одговорноста за конечната одлука врз Кривичниот совет. Тој вчера беше зафатен за коментар, оти испитуваше тројца сведоци кои се вработени во фирмите на Перо Наков. Тој изјави дека нема да даде објаснување во врска со продолжениот притвор за ...
| | веќе видена | слични

Веќе втор ден адвокатите на обвинетите од Перо Наков го немаат добиено решението од кривичниот суд - зошто на обвинетите им е продолжена мерката притвор за уште 30 дена. За одлуката прва дозна претседателката на судот Лидија Неделкова, па потоа новинарите. Одбраната и обвинетите се уште се без образложение, од кои причини притворот на сите четиринаесет обвинети им беше продолжен. Во истражниот затвор има седум жени од кои една е во рана бременост, а на неколкумина им е влошена здравствената состојба. Според европските конвенции за заштита на човековите права, ова треба да бидат олеснителни околности за обвинетите при одлучувањето за мерката притвор - нешто што кривичниот совет очигледно не го зел предвид. „Треба да се земе во предвид секој аспект кога се оценува потребата да се продолжи или да не се продолжи притворот. Апсолутно треба да се земат во предвид и здравствената состојба, кондицијата, семејната состојба на лицата кои што се наоѓаат во притвор, можноста тоа да влијае, да не влијае понатаму на ...
| | веќе видена | слични

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 вчера, по предлог на истражниот судија Владимир Туфегџиќ, реши да им го продолжи притворот на сопственикот на телевизија „А1“, Велија Рамковски, и на сите останати управители од фирмите на „Перо Наков“. Со оваа одлука судиите за уште 30 дена им ја запечатија судбината на две бремени жени, човек со четири бајпаса на срцето и неколку мајки на малолетни дечиња. Стручњаците се речиси едногласни дека таквата одлука, која воопшто не е правно издржана, и првото решение за притвор се рамни на ѕверска тортура, особено што не било земено предвид дека условите во истражниот затвор „Скопје“ се погубни за две од осомничените што се бремени, за неколкутемина болни од потешки заболувања и за мајките, чијашто разделба влијае и врз нивните деца. Затоа сето тоа фрла сомневање дека одлуката за продолжување на притворот е политичка, а не судска. - Притворот е продолжен за триесет дена. Предлогот за продолжување на притворот го доставува истражниот судија, а за него одлучува Кривичниот ...
| | веќе видена | слични

Кривичниот совет на Одделот за организиран криминал вчера го продолжи притворот за Велија Рамковски и за тринаесетмина негови соработници, осомничени во случајот наречен „Пајажина“. Пред истражниот судија што постапува во овој предмет, во својство на сведоци, а на предлог на јавниот обвинител, се појавија уште тројца лица вработени во фирмите на „Перо Наков“. И покрај тоа што советувањето и одлуката на Кривичниот совет се очекуваше да биде донесена во текот на утрешниот ден, сепак, таа беше изречена денес. Како што неофицијално се дознава, Судскиот совет одлучувал по барањето на еден од бранителите, кој за својот штитеник предложил замена на мерката притвор за алтернативна - куќен притвор, но и по предлогот на јавниот обвинител, кој барал нови 30 дена притвор. Според истите сознанија, Кривичниот совет донел решение со кое бил прифатен предлогот за продолжување на притворот, а ваквата одлука била донесена исклучиво поради тоа што истрагата за „Пајажина“ се' уште трае. Како што веќе пишувавме, сопственикот на ...
| | веќе видена | слични

За голем дел од 14-те осомничени за случајот „Пајажина“ притворот е продолжен по сите три основи: опасност од бегство, влијание врз сведоци и опасност од повторување на кривичното дело Сопственикот на ТВ „А1“, Велија Рамковски и другите 13 осомничени во случајот „Пајажина“ остануваат во притвор во Истражниот затвор „Скопје“. Кривичниот совет од Основниот суд 1 во Скопје им го продолжи притворот за дополнителни 30 дена, с` додека трае истрагата. Претседателката на судот, Лидија Неделкова, рече дека истрагата продолжува со распит на сведоци и тоа е една од главните причини зошто Советот го потпишал решението за продолжување на притворот. Според неа, ако постојат услови, осомничените би биле пуштени од притвор и пред истекот на дополнителните 30 дена. За голем дел од осомничените притворот е продолжен по сите три основи: опасност од бегство, влијание врз сведоци и опасност од повторување на кривичното дело. Вчера, додека во судот се одлучуваше дали тие ќе останат во затворот „Скопје“, истражниот судија ги ...
| | веќе видена | слични

Велија Рамковски и тринаесетте управители и вработени во фирмите на Перо Наков бб, осомничени за тежок криминал, остануваат уште 30 дена во притвор во истражниот затвор „Скопје“ Вака одлучил кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1, еден ден пред истекувањето на притворот што им беше одреден на 23 декември. Адвокатот на одбраната Мирослав Вујиќ вели дека тој сé уште не добил никакво известување, што го оцени како злоупотреба на постапката. Активностите на истражните органи околу случајот „Пајажина“ продолжија вчера, кога двајца сведоци, предложени од обвинителството, даваа искази. Сведоците, како што дознаваме, се двајца вработени во фирми од Перо Наков бб. - Станува збор за финансиски криминал, кој се докажува со финансиска документација, а не со сведоци. Наместо да се почне вештачење и проверка на документацијата, на еден фиктивен начин се одолжува постапката - вели Вујиќ. Недостапни за истражните органи остануваат синот на Велија Рамковски, Хеди Рамковски, и уште четворица странски државјани, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Истражниот судија од Кривичниот суд Скопје им ја продолжи мерката притвор на 14 осомничени за случајот „Пајажина“, меѓу кои и на бизнисменот и сопственик на А1 телевизија Велија Рамковски. Притворот на управители на фирми регистрирани на адреса „Перо Наков“ е продолжен на барање на Обвинителството бидејќи се уште не е комплетирана истрагата. Тие се осомничени за повеќе кривични дела, злосторничко здружување, злоупотреба на положбата, затајување данок и перење пари.
| | веќе видена | слични

Советот оценил дека се уште стојат трите основи за осомничените да останат во Шутка - можност за бегство, влијание врз сведоците и повторување на кривичното дело Рамковски и 13-те осомничени во аферата "Пајажина" остануваат во притвор. Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 го продолжи за уште 30 дена притворот за сите уапсени во акцијата на "Перо Наков". Оценето било дека се уште стојат трите основи за осомничените да останат во Шутка - можност за бегство, влијание врз сведоците или повторување на кривичното дело. Советот оценил дека опасноста од бегство е голема зашто дел од групата е се уште недостапна, а и најголем дел од оние кои се во притвор биле присилно приведени. Осомничените, според судиите, би можеле и да влијаат на истрагата која е во тек, бидејќи се уште се сослушуваат сведоци, ќе се врши вештачење, ќе се прегледуваат доказите снимени со посебни истражни мерки. Дополнителен аргумент за Советот било и исчезнувањето на папките од пломбираната просторија на "Перо Наков". Советот оценил и дека ...
| | веќе видена | слични

Нови 30 дена притвор за Велија Рамковски и неговите соработници од “Перо Наков“. Намалената здравтсвена кондиција на притворените не го уверија кривичниот совет да ја укине мерката. Информацијата на новинарите им ја соопшти претседателката на суот Лидија Неделкова. Тоа, за адвокатите е контрола на претседателот врз досието “Пајажина“. “Јас не знам како можа она да знае пред адвокатите. Па ние чекаме решение од Кривичниот совет, не од Неделкова“- реагираше Мирослав Вујиќ, адвокат. Портпаролот на судот Туфегџиќ не ја соопшти одлуката на Советот за притворот затоа што е ангажиран како истражен судија во конкретниот предмет. Адвокатите само побараа укинување на мерката притвор, но со оглед на новите предложени сведоци на обвинителството не беше тешко да се претпостави одлуката. Истражниот денеска испраша само двајца ќе следуваат нови осум- сите вработени во фирмите на “Перо Наков“ со исклучок на А1. “Ако има и нови сведоци тогаш се крши Законот за кривична постапка, затоа што тие се во рптивор затоа што ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 238 | | | веќе видена

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачкиот СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со ...
сите 208 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Притворот за „Пајажина“ прераснува во ѕверска тортура

Од:
До кого (е-маил):
Порака: