Болт не ја заврши последната трка, а Јамајка остана без медал и пласман – Тажен крај за најбрзиот човек на светот (видео+фото)


На неславен и тажен начин, најбрзиот човек на планетата Усеин Болт ја заврши кариерата на 30 години. Во финалето на штафетата 4х100 метри на СП во атлетка во Лондон, Болт се повреди и падна во последната замена. Тој се надеваше дека со колегите од Јамајка ќе освои злато, но го спречи повредата. Само што ја прими палката, мораше да се откаже од трката и едвај го напушти стадионот. Болт ја заврши кариерата со 14 светски медали од кои 11 се златни одличја. Сензационални победници се домаќините, атлетичарите на Велика Британија (37,47 секудни), пред Американците (37,52 секунди), а третопласирана беше Јапонија со време од (38.04 секунди). Погледнете што се случи….. MERECIA UM FINAL MELHOR! ⚡ @UsainBolt se machucou na última prova da carreira e cruzou a chegada com ajuda dos companheiros de equipe. pic.twitter.com/xR4iPCkq27 — SporTV (@SporTV) August 12, 2017
| | веќе видена | слични
4 копии

Јамајканскиот спринтер Усeин Болт, поради повредата на здобиена на Светското првенство во Лондон, нема да „дебитира“ за Манчестер јунајтед, на пријателскиот меч со легендите на Барселона. Болт не крие дека е голем фан на „ѓаволите”, а управата на клубот го покани како специјален гостин да настапи на спектаклот на „Олд Трафорд” каде силите ќе ги одмерат легендите на Јунајтед и Барселона. Сепак, лекарските прегледи покажале дека повредата на мускулот е многу сериозна. – За жал, станува збор за кинење на мускулот, по што ми е забранета било каква спортска активност во следните три месеци. Разочарувањето е големо, бидејќи нема да можам ниту да го облечам дресот на Манчестер Јунајтед, истакна Болт.
| | веќе видена | слични

Усаин Болт има причина за разочараност откако повредата на СП во Лондон нема да му дозволи да дебитира за Манчестер јунајтед, на пријателскиот меч со легендите на Барселона закажан за почетокот на февруари. Болт не крие дека е голем фан на „ѓаволите“, управата на клубот го покани како специјален гостин да настапи на спектаклот на „Олд трафорд“, но лекарските прегледи покажаа дека повредата на мускулот е многу сериозна, па на асот од Јамајка ќе му биде потребна подолга пауза. „За жал, станува збор за кинење на мускулот, по што ми е забранета било каква спортска активност во следните три месеци. Разочарувањето е големо, бидејќи нема да можам ниту да го облечам дресот на Манчестер јунајтед “ – истакна Болт. Тој посочи и дека сериозноста на повредата е најдобар можен одговор на критичарите кои тврдеа дека тој изглумил дека се повредил, само за да не го признае фактот дека секако ќе останеше без златен медал. „ Никогаш не сум ги лажел фановите, не го сторив тоа ниту во Лондон. Најмногу од се сакав да се простам ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Легендарниот јамајкански спринтер Усеин Болт, по неодамнешниот настап на Светското првенство во Лондон истави крај на атлетаката кариера, а сега доби понуда да се опроба во фудбалот и тоа од португалскиот клуб Беира – Мар. Бол од тартанот се опрости само со сребрен медал на 100 метри, трка во која беше победен од Американецот Џастин Гетлин, додека на 4х100 метри не успеа да ја заврши трката, бидејќи се здоби со повреда од која ќе се опоравува најмалку три месеци. Но, познато е дека тој е голем љубител на фудбалот и неколку пати изјавуваше дека сака да се проба во овој спорт на натпреварувачко ниво, па затоа челниците на португалскиот клуб се подготвени да му дадат шанс. Меѓутоа, многу поинтересно е тоа што Беира – Мар за возврат му го понуди на Болт, доколку се одлучи да го облече нивниот дрес. -Усеин, дојди и исполни ги своите соништа. Дојди да играш фудбал за Беира – Мар, напишаана својата официјална фејсбук страница, челниците на тимот. Тие ги открија и условите што му ги нудат на спринтерот да почне да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најбрзиот човек на планетата, Јамајканецот Усаин Болт, одговори на обвиненијата дека ја одглумил повредата на ногата на штафетата на 4x100 метри на СП во Лондон, која воендо беше и последна во неговата кариера Болт беше последна измена за Јамајка, но во моментот кога требаше да влезе во полн спринт, падна држејќи се за ногата. За да ги демнантира обиненијата дека се било всушност глума, Јамајканецот објави на својот Твитер профил ренгенска снимка на која се гледаат оштеувањата на мускулот на задниот дел од неговата нога. Тој појасни дека има пукнатитни на неколку места и сега му претстои три месеци рехабилитација. Болт воедно им се заблагодарни на сите искрени фанови за поддршката и им се извнини што не успеал да ја истрча трката. Инаку за најбрзиот човек на планетава, настапот на СП во Лондон беше воедно и последно натпреварување за него во кариерата. Тој се збогуваше со ателтиката и потенцираше дека сега отвара ново поглавје во неговиот живот.
| | веќе видена | слични

Усаин Болт, одговори на обвиненијата дека ја одглумил повредата на ногата на штафетата на 4 пати по 100 метри на СП во Лондон, која воендо беше и последна во неговата кариера. Болт беше последна измена за Јамајка, но во моментот кога требаше да влезе во полн спринт, падна држејќи се за ногата. Зад за да ги демнантира обиненијата дека се било всушност глума, Јамајканецот објави на својот Твитер профил ренгенска снимка на која се гледаат оштеувањата на мускулот на задниот дел од неговата нога. Тој појасни дека има пукнатитни на неколку места и сега му претстои три месеци рехабилитација. Болт воендо им се заблагодарни на сите искрени фанови за поддршката и им се извнини што не успеал да ја истрча трката. Инаку за најбрзиот човек на планетава, настапот на СП во Лондон беше воедно и последно натпреварување за него во кариерата. Тој се збогуваше со ателтиката и потенцираше дека сега отвара ново поглавје во неговиот живот.
| | веќе видена | слични

Јусеин Болт на најнепосакуван начин ја заврши својата нестварна атлетска кариера, а уште полошо сценарио за него беше тоа што одреден дел од јавнота и фановите се посомневаа во неговата повреда и немоќниот пад на тартанот. Одредени лица си дадоа за право да ја доведат во прашање чесноста на најдобриот атлетичар на сите времиња посочувајќи дека тој исценирал повреда во немоќ да ги достигне противниците во финалната штафетна трка, а токму ова беше доволен повод денеска Болт своите лекарски извештаи да ги сподели со целиот свет. Болт ја покажа снимката од задната ложа, на која се гледа дека има посериозно кинење на мускулот поради што ќе мора да се рехабилитира во наредните три месеци. – За жал имам скинат мускул во мојата задна ложа, потребна е тримесечна рехабилитација. Обично не ги доставувам моите медицински извештаи во јавноста, но за жал, слушнав дека некои луѓе го доведоа во прашање тоа дали навистина сум повреден. Јас никогаш не ги лажев моите фанови, моја последна желба беше за последен пат да трчам ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот спринтер, а според многумина и најголемиот спортист на сите времиња Јусеин Болт потпиша за Манчестер Јунајтед и не станува збор за шега. Болт на 2. септември ќе заигра за „Црвените ѓаволи“ против Барселона во хуманитарен натпревар на легендите на двата клуба. Болт отсекогаш важел за фудбалски фанатик, а својот прв официјален настап ќе го запише на 2 септември на „Олд Трафорд“ покрај фудбалските величини како Рајан Гигс и Пол Сколс. Тој не случајно го избра токму Манчестер Јунајтед. Иако се споменуваше и Борусија Дортмунд, каде веќе тренираше, а ќе го направи тоа повторно, сепак Јамајчанецот важи за огромен обожавател на најтрофејниот англиски клуб. Но, би можело да се случи својот долго очекуван сон да го одложи уште некој период. Светскиот рекордер на 100, 200 и 4х100 метри навистина трагично ја заврши својата кариера повредувајќи ја задната ложа на последната трка во кариерата. Момент кој нималку нема да остави дамка на неговата кариера, но исто така момент кој ги разочара сите обожаватели на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Спринтерот од Јамајка, Усеин Болт, ја заврши својата професинлана кариера на Светското првенство во Лондон, на неговите фанови наскоро би моќеле да го видат на фудбалскиот терен. Болт е голем фан на Манчестер Јунајтед, па се наоѓа во комбинација веќе на 2 септември да го облече дресот на „црвените ѓаволи" за дуелот со Барселона. Поточно, станува збор за пресметка меѓу тимовите на легенди на двата европски гиганти, при што Болт за соиграчи во јунајтед би ги имал Рајан Гигс и Пол Сколс, додека Барса на спротивната страна ќе биде предводена од Роналдињо. Единствен проблем е повредата што атлетичарот од Јамајка ја доби при својата последна атлетска трка во кариерата. Станува збор за повреда на мускулот, па сега Болт се наоѓа во трка со времето за да биде „фит" навреме за да може да настапи на „Олд трафорд". -Да игра фудбал за Манчестер Јунајтед барем на еден натпревар е негов сон со години наназад. Сега е очаен да ја надмине повредата и да игра во септември – истакна близок пријател на легендарниот спринтерот.
| | веќе видена | слични

Усеин Болт ја заврши својата кариера во атлетиката, но најбрзиот човек на планетата наскоро би можел да го има своето фудбалско деби. Тој е голем фан на Манчестер јунајтед, па се наоѓа во комбинација веќе на 2 септември да го облече дресот на „црвените ѓаволи“ за дуелот со Барселона. Поточно, станува збор за пресметка меѓу тимовите на легенди на двата европски гиганти, при што Болт за соиграчи во јунајтед би ги имал Рајан Гигс и Пол Сколс, додека Барса на спротивната страна ќе биде предводена од Роналдињо. Единствен проблем е повредата што атлетичарот од Јамајка ја заработи при својата последна атлетска трка во кариерата. Стнаува збор за повреда на мускулот, па сега Болт се наоѓа во трка со времето за да биде „фит“ навреме за да може да настапи на „Олд трафорд“. „ Да игра фудбал за Манчестер јунајтед барем на еден натпревар е негов сон со години наназад. Сега е очаен да ја надмине повредата и да игра во септември“ – истакна близок пријател на спринтерот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 256 | | | веќе видена

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 163 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена

Не стивнуваат реакциите за Тамара Тодевска и нашата делегација во Израел во европската но и меѓународната јавност по вчерашниот евровизиски настап. Голем број ...
сите 62 | | | веќе видена

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка што не може да се ...
сите 52 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Болт не ја заврши последната трка, а Јамајка остана без медал и пласман – Тажен крај за најбрзиот човек на светот (видео+фото)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: