Болт со победа се прости пред своите сонародници


Атлетичарот Усеин Болт победи на последната трка во кариерата пред домашната публика на Јамајка. Тој на трката на 100 метри во Kингстон триумфира со време 10,3 секунди. - Останав без зборови. Уште од јуниорска конкуренција поддршката која ја добивав од вас (навивачите) беше неверојатна. Никогаш не го очекував ова. Големо е задоволство што ве гледам тука на стадионот. Тоа покажува дека го почитувате она што го правев, а тоа за мене преставува голема чест - рекол Болт по трката. Усеин Болт во кариерата има освоено девет златни олимписки медали, а кариерата ќе ја заврши по светското првенство. Според многумина тој е најголемиот кој некогаш зачекорил на атлетската патека.
| | веќе видена | слични
2 копии

Најдобриот спринтер на сите времиња, Усаин Болт од Јамајка конечно ќе го оствари сонот и ќе заигра на фудбалските терени. Но, не на оние вистинските, туку ќе биде дел од популарната игра „Pro Evolution Soccer 2018“. Извор: Курир.мк
| | веќе видена | слични
3 копии

Повеќекратниот светски и олимписки шампион Усеин Болт за последен пат настапи пред домашната публика во Јамајка. 30-годишниот Болт, кој на крајот од оваа сезона најави заминување во пензија, пред публиката во Кингстон каде се одржа „Рејсерс ГП митингот“ во неизвесна трка го освои првото место со резултат од 10.03 секунди. „Трката беше ОК, но не верувам дека некогаш сум бил толку нервозен пред трка на 100 метри. Мислам дека ова беше една од моите најлоши трки, но не очекував ништо спектакуларно во првата трка од јануари. Атмосферата и луѓето беа прекрасни и не очекував ваков прием“, изјави Болт. Тој најави повлекување од атлетиката по Светското првенство кое во август ќе се одржи во Лондон, а на кое ќе трка само на 100 мести. „Дефинитивно ќе биде само 100 метри. Знам дека луѓето сакаат да гледаат трка на 200 метри, но ќе одам само на една трка“, дополни Болт. 30-годишниот Болт е актуелен рекордер на 100 и 200 метри, кој во кариерата освои 8 олимписки злата и 13 медали од Мундијалот.
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 358 | | | веќе видена

Денеска повеќе од 7.000 луѓе го испратија во вечното почивалиште, кралот на народната музика Шабан Шаулиќ. Гордана, неговата сопруга со плач и лелеци се ...
сите 258 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 196 | | | веќе видена

Утре напладне продолжува седницата на собраниската Комисија за деловничко-мандатни и имунитетни прашања на чиј дневен ред е брањето за одобрување притвор на ...
сите 330 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 25 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Болт со победа се прости пред своите сонародници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: