Антиќ го има потегот на колото во АБА лигата (ВИДЕО)


3 копии

Најдобриот македонски кошаркар за 2017 година, Перо Антиќ, синоќа на мечот од 13.коло во АБА лигата уште еднаш го искористи својот познат потег да го „излета“ противничкиот играч и во продолжение акцијата ја заврши со атрактивно забивање. АБА лигата го прогласи потегот на играчот на Црвена ѕвезда за најубав во колото. „Црвено-белите“ по 13 рунди се лидери во регионалното натпреварување. https://www.youtube.com/watch?v=dMuW1Vt2t5M
| | веќе видена | слични
2 копии

Црвена Звезда за која игра нашиот Перо Антиќ доста потешко од очекувањата ја совлада Олимпија на домашен терен, натпревар кој сепак најмногу ќе се памети по една урнебесна ситуација со која беше отворена АБА лигата во новата 2018 година. Матијас Лесор очигледно уште беше уште под импресии од новогодишната пауза, па на самиот старт на мечот предизвика исклучително комична ситуација проигрувајќи го својот тренер Алимпијевиќ место некој од соиграчите. Ваквиот потег на францускиот кошаркар наиде на голема смеа во салата, а изнуди и насмевка од тренерот на Звезда.
| | веќе видена | слични

Прв настап и прва победа за Перо Антиќ и за Црвена Звезда во оваа нова, 2018 година. Во продолжението на случувањата во АБА Jадранската лига, во Белград, „црвено-белите" беа подобри од љубљанска Олимпија. Славеше тимот на Перо Антиќ со (80:76). Евидентно потешко од предвидувањата, бранителот на титулата во ова регионално натпреварување, го скрши отпорот на „змаевите". По нерешеното прво полувреме, домашниот тим го скрши отпорот на гостите од Љубљана дури во последниот период од играта. Антиќ одигра скоро 18. минути и притоа реализираше скромни два поени, но и имаше и пет скока, и по едно додавање и освоена топка. По комплетирањето на ова 14. коло, Црвена Звезда се врати на врвот, и делба на првото место заедно со Будуќност имаат скор (12-2), трета е Цедевита со (11-3), а на делба на 4. позиција со половичен ефект (7-7) се екипите на ФМП, Задар и Морнар.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Црвена звезда победија во првиот натпревар во 2018 година. Регионалниот првак во последниот натпревар од 14.коло ја победи Петрол Олимпија 80:76 (16:18, 24:19, 22:19, 18:20). Перо Антиќ за нешто помалку од 18 минути имаше учинок од 2 поени (1-3 од поле), 5 скока, и по една асистенција и украдена топка. Црвена звезда не блескаше, но успеа да ја победи Олимпија чии кошаркари во финишот на мечот не успеаја да ги казнат грешките на противникот. Играчите на бранителот на титулата погодија само 35 отсто од обидите за два поени, од линијата за слободни фрлања шутираа со 68 отсто успешност, а пресудна за конечниот победник беше реализицијата на обидите за три поени, домаќинот имаше реализиција 40, а Олимпија 29 отсто. Натпреварот во кој ниту еден од тимовите немаше двоцифрена предност Црвена звезда го реши во последните две минути од третата четвртина кога со серија 10:2 негативата од два поени ја претвори во водство по 30 минути 62:56. Во последниот квартал домаќинот имаше неколку можности да се ...
| | веќе видена | слични

Екипата на Црвена Звезда добро се испоти за да дојде до 12 сезонска победа во АБА лигата. Имено словенечкиот претставник Петрол Олимпија вечерва се претстави во одлично светло во салата „Александар Николиќ“, одлучуваа нијанси кои овој пат беа на страна на домаќините за конечни 80:76. Рочести даде 16 поени, Фелдин и Дангубиќ по 13, додека нашиот Перо Антиќ за 18 минути реализираше 2 поени, 5 скокови, 1 асистенција и 1 украдена топка. Морган и Шпан за гостите постигнаа по 15 поени. Новиот предизвик за „црвено-белите“ е на 5 јануари и тоа пред своите навивачи во Евролигата против одличниот сезонава Жалгирис.
| | веќе видена | слични

Црвена звезда останува рамо до рамо со Будуќност на делба на првото место на АБА-лигата откако „црвено-белите“ ја отворија 2018 година со победа на домашен терен над Унион Олимпија од 80-76. Гостите од Словенија изненадија со добра игра и силен отпор, но сепак не можеа да приредат сензација во пресметката со актуелниот шампион. „Црвено-белите“ во ниту еден момент не создадоа убедлива предност, Олимпија во последната четвртина опасно се закануваше, но избраниците на Алампијевиќ имаа доволно искуство за рутински да го приведат мечот до крај во последните неколку минути. Перо Антиќ одигра скромен натпревар со само два поени и пет скокови за 18 минути игра, најефикасни кај Црвена звезда беа Рочести со 16 и Фелдеин и Дангубиќ со по 13 поени.
| | веќе видена | слични

Поранешниот капитен на македонската фудбалска репрезентација, Перо Антиќ освен што во јавноста во моментов е актуелен со своето интервју за српски „Блиц“, центарот доби и посебно внимание од Евролигата која направи една компилација од 4 ипол минути во која во фокусот е кариерата и животната приказна на нашиот голем ас. Се говори за трите евролигашки титули освоени со Олимпијакос и Фенербахче како и за кам-бекот и предизвикот одново да се биде дел од Црвена Звезда.
| | веќе видена | слични

Перо Антиќ во едно новогодишно интервју за српските медиуми откри каде се случил пресвртот во неговата кариера и на што се должи истиот. После Европското првенство во 2011 година кога со мојата Македонија влеговме во полуфинале, потпишав договор со Мишко Ражнатовиќ и тогаш ми се промени кариерата. Одбравме и помал договор од она што тогаш ми го нудеа и отидов во Олимпијакос кај Дуда Ивковиќ. А кога ќе ја поминше школата на Дуда, а потоа и на Желјо Обрадовиќ, е тогаш си веќе сериозен играч и потоа те барат големите клубови – изјави Антиќ. Актуелниот кошаркар на Црвена Звезда открива дека како помлад и тоа како бил проблематично момче. Во лудите години бев проблематичен. Бев навистина проблематичен, ми беше забавно да работам некои глупости на тренинг. Сега не би бил тој Перо Антиќ. Имав среќа да се зае*ам, па научив нешто – надополнува Антиќ.
| | веќе видена | слични

Перо Антиќ оваа недела е во фокусот на Евролигата, која преку видео-осврт се потсетува на целокупната кариера на трофејниот македонски кошаркар… Антиќ сезонава минува одличен период во дресот на белградска Црвена Звезда посакувајќи на најдобар можен начин да остави зад себе уште една кошаркарска сезона. „Белград е блиску до мојата земја, и тоа ме прави да се чувствувам како дома. Всушност нема подобро место за живот и за играње кошарка. Атмосферата е неверојатна во овој клуб. Секој да ја посака“ – вели Антиќ во видео-освртот за Евролига ТВ, притоа зборувајќи и за актуелниот тренер на Црвена Звезда. „Уште по првиот разговор со Душан сфатив дека е човеко кој многу ја знае кошарката, и ја обожава. Тој е ‘болен’ за кошарка… Тој е пријател и учител. Помлад е од мене, но секогаш има што да се научи од него. Има поддршка од целиот тим и затоа и резултатите се неизбежни“ – коментира македонскиот кошаркар. Свое мислење, пак, за Антиќ дава и Марко Кешељ… „Перо беше мој соиграч од Олимпијакос. Чест ми е што имав шанса ...
| | веќе видена | слични

Долгогодишниот наш репрезентативец и поранешен капитен на македонската кошаркарска реппрезентација, Перо Антиќ во едно новогодишно интервју за српските медиуми откри каде се случил пресвртот во неговата кариера и на што се должи истиот. „После Европското првенство во 2011 година кога со мојата Македонија влеговме во полуфинале, потпишав договор со Мишко Ражнатовиќ и тогаш ми се промени кариерата. Одбравме и помал договор од она што тогаш ми го нудеа и отидов во Олимпијакос кај Дуда Ивковиќ. А кога ќе ја поминше школата на Дуда, а потоа и на Желјо Обрадовиќ, е тогаш си веќе сериозен играч и потоа те барат големите клубови“ , изјави Антиќ. Актуелниот кошаркар на Црвена Звезда открива дека како помлад и тоа како бил проблематично момче. „Во лудите години бев проблематичен. Бев навистина проблематичен, ми беше забавно да работам некои глупости на тренинг. Сега не би бил тој Перо Антиќ. Имав среќа да се зае*ам, па научив нешто“, надополнува Антиќ.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 384 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 157 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Антиќ го има потегот на колото во АБА лигата (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: