Тумор на мочeн меур - прогноза, дијагноза и третман

Туморите на мочниот меур во однос на појавата се наоѓаат на првите 2 до 3 места според застапеноста. Исто така, оваа болест е 2 до 3 пати почеста кај машката (особено постарата машка популација) во однос на женската популација. Но, и младите треба да бидат внимателни, особено ако забележат крв во урина, кој е прв симптом за ова заболување.
| | веќе видена | слични

Статистиката вели дека секоја петта жена над 40 годишна возраст пати од уринарна инконтиненција И нконтиненцијата е неспособност да се контролира во целост задржувањето на урината при кашлање, кивање, трчање, нагла промена на положбата на телото (пр. брзо станување), кревање на тешки предмети или други физички активности. Според статистичките податоци секоја петта жена над 40 годишна возраст пати од уринарна инконтиненција т.е. слабост на мочниот меур. Најчест облик на уринарна инконтиненција е стрес инконтиненција а после тоа и ургентната, а често пати многу пациенти имаат проблеми и со двете врсти или имаат комбинирани симптоми. Кај машката популација уринарната инконтиненција се јавува како резултат на хирушко одстранување на простатата (радикална простатектомија). Според светските податоци добиени од клинички студии за уринарна инконтиненција процентот на жени кои се засегнати со овој проблем е 16,9%, а мажите 16%, што значи дека не е голема разликата во проценти помеѓу двата пола. Иако кај мажите на ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 228 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде сончево и свежо со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен до засилен североисточен ветер. Во Маврово утринската температура ...
сите 264 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 36 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 129 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тумор на мочeн меур - прогноза, дијагноза и третман

Од:
До кого (е-маил):
Порака: