Тумор на мочeн меур - прогноза, дијагноза и третман

Туморите на мочниот меур во однос на појавата се наоѓаат на првите 2 до 3 места според застапеноста. Исто така, оваа болест е 2 до 3 пати почеста кај машката (особено постарата машка популација) во однос на женската популација. Но, и младите треба да бидат внимателни, особено ако забележат крв во урина, кој е прв симптом за ова заболување.
| | веќе видена | слични

Статистиката вели дека секоја петта жена над 40 годишна возраст пати од уринарна инконтиненција И нконтиненцијата е неспособност да се контролира во целост задржувањето на урината при кашлање, кивање, трчање, нагла промена на положбата на телото (пр. брзо станување), кревање на тешки предмети или други физички активности. Според статистичките податоци секоја петта жена над 40 годишна возраст пати од уринарна инконтиненција т.е. слабост на мочниот меур. Најчест облик на уринарна инконтиненција е стрес инконтиненција а после тоа и ургентната, а често пати многу пациенти имаат проблеми и со двете врсти или имаат комбинирани симптоми. Кај машката популација уринарната инконтиненција се јавува како резултат на хирушко одстранување на простатата (радикална простатектомија). Според светските податоци добиени од клинички студии за уринарна инконтиненција процентот на жени кои се засегнати со овој проблем е 16,9%, а мажите 16%, што значи дека не е голема разликата во проценти помеѓу двата пола. Иако кај мажите на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со 10 гласа за, 5 против и ниту еден воздржан, Комисијата за уставни прашања го усвои предлогот зборот Република Македонија да се смени со Република Северна ...
сите 404 | | | веќе видена

„Груевски купува денови на слобода“ – со ваков наслов Независен ја објаснува ситуацијата околу правните игри на адвокатскиот тим на Груевски за да го ...
сите 312 | | | веќе видена

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, денеска одржа прес конференција на која рече дека несреќниот случај во кој животот го загуби 17-годишно девојче ...
сите 133 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 127 | | | веќе видена

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во своето гостување во емисијата Само Вистина на Канал 5 коментирајќи го замрзнувањето на имотот на ...
сите 107 | | | веќе видена

Владата донесе одлука за носење законски измени за справувањето со кучињата скитници. Како што ни рече вчера владиниот портпарол Миле Бошњаковски, законските ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тумор на мочeн меур - прогноза, дијагноза и третман

Од:
До кого (е-маил):
Порака: