Нова улица во општина Аеродром

3 копии

Општина Аеродром неодамна изгради нова улица „Новопроектирана 4“ меѓу новите згради во локалитетот Индустриска зона. Како што информираат од Општината, станува збор за собирна улица во должина од околу 500 метри и широчина од 16 метри. „Улицата е составена од две сообраќајни ленти од по шест метри, како и тротоари од двете страни на улицата од по два метра. Претходно на оваа локација беше изведена целосно нова фекална и атмосферска канализација, водоводна мрежа, а исто така се предвидени и нови линии за јавно осветлување, така што овој дел од населбата ќе добие целосно нов и поурбан лик, а жителите на новите згради современи услови за живот, велат од општина Аеродром.
| | веќе видена | слични

Три нови улици, чија изградба е во тек, ќе бидат завршени во наредните четири месеци во Неготино, каде што инфраструктурно се уредува и урбаната индустриска зона Осум, каде работат неколку стопански субјекти. Станува збор за потегот од десната страна на излезот од Неготино кон Kавадарци, каде што се лоцирани и функционираат повеќе објекти од стопанството. Kако што информира неготинскиот градоначалник Ванчо Апостолов, општината најпрвин обезбедила проектна документација, врз основа на која и биле одобрени два проекта. Едниот проект е за изградба на две улици, преку Бирото за регионален развој и министерствата за локална самоуправа и транспорт и врски, со посредство на Вардарски плански регион, вреден околу пет милиони денари. Со нивното завршување, ќе следува изградбата на третата улица, со средства од околу 700 илјади евра од Министерството за транспорт и врски, преку Европската инвестициска банка. - Најпрвин со средства од 27 милиони денари ќе се изгради целата водоводна мрежа, како и фекална и ...
| | веќе видена | слични

Стартуваше втората фаза од изградбата на инфраструктурата на улицата „Никола Киров Мајски“ и улицата „5“ во населбата Хиподром 2. На овие две новотрасирани улици ќе се постави водоводна, фекална и атмосферска мрежа, тие ќе се асфалтираат и ќе се изградат тротоари на должина од 600 метри. Поставувањето на новата инфраструктура ќе овозможи развој на новата населба Хиподром 2 што е во фаза на изградба. За реализацијата на овој капитален проект ќе бидат вложени околу 28,6 милиони денари, од кои 18 милиони се од Градот, а останатите ќе ги издвои Општина Гази Баба. Рокот на изведба на градежните работи е 6 месеци, а на терен работат екипите на „Енергомонт“. За населбата Хиподром 2 веќе е донесен ДУП во кој се предвидени 12 згради и 300 куќи. Интересот кај граѓаните за населбата е голем за што говори и податокот дека веќе се откупени 75 парцели. (С.Р.)
| | веќе видена | слични
2 копии

Градоначалниците на Град Скопје и на општина Гази Баба, Коце Трајановски и Тони Трајковски денеска направија увид во градежните активности за изградба на патна и комунална инфраструктура во населбата Хиподром 2. Во оваа населба, според Деталниот урбанистички план, планирано е да бидат изградени околу 300 нови куќи и 12 згради. Досега се продадени 75 парцели. Во тек е изведбата на примарната инфраструктура за водовод од околу 800 метри, атмосферска канализација од околу 1,2 километри и фекална канализација од околу 1 километар. По изградбата на комуналната инфраструктура планирано е асфалтирање и тротоари на улицата „Никола Киров Мајски" и улицата „5". Во првата фаза за изградба на инфраструктурата потрошени се 15 милиони денари, а за оваа фаза според проектот се предвидени околу 28 ипол милиони денари, од кои 60 проценти се од Буџетот на Град Скопје, а 40 проценти од Буџетот на општина Гази Баба. Во следниот период ќе се работи и на расчистување на земјиштето, кое се наоѓа во државна сопственост за кое ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Започна втората фаза од изградба на инфраструктурата на улицата "Никола Киров Мајски" и улицата "5" во населбата Хиподром 2. Градоначалникот на Град Скопје заедно со градоначалникот на општина Гази Баба го означија почетокот на градежните активности. - Овде сме за да ја продолжиме активноста во делот на изградбата на патната и комуналната инфраструктура. На овој локалитет беше донесен детален план каде што се планирани некаде околу 300 нови куќи и 12 згради. Граѓаните веќе започнаа со изградба на куќите а ние во следниот период планираме инфраструктурата која е потребна за нормално функционирање на куќите, истакна градоначалникот на општина Гази Баба, Тони Трајковски. Тој соопшти дека веќе се откупени 75 парцели и дека во наредниот период ќе се рааботи на поставување на потребната инфраструктура за да се задоволат потребите на граѓаните. Вкупната инвестиција за овој проект ќе биде околу 45 милиони денари, 800 метри водоводна мрежа, 1,2 километри атмосферска канализација, околу 1 километар фекална ...
| | веќе видена | слични

Како што информираат од Општината, станува збор за собирна улица во должина од околу 500 метри и широчина од 16 метри. - Улицата е составена од две сообраќајни ленти од по шест метри, како и тротоари од двете страни на улицата од по два метра. Претходно на оваа локација беше изведена целосно нова фекална и атмосферска канализација, водоводна мрежа, а исто така се предвидени и нови линии за јавно осветлување, така што овој дел од населбата ќе добие целосно нов и поурбан лик, а жителите на новите згради современи услови за живот, велат од општина Аеродром.
| | веќе видена | слични

Во општина Гази Баба почна втората фаза од изградбата на инфраструктурата на улица Никола Киров Мајски и улицата 5 во населбата Хиподром. Почетокот на изградбата го означија градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски и градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони Трајковски.На новотрасираните улици ќе се постави водоводна, фекална и атмосферска мрежа, улиците ќе се асфалтираат и ќе се формираат тротоари, на должина од 600 метри.– Поставувањето на новата инфраструктура на улицата Никола Киров Мајски и улицата 5 ќе овозможи развој на новата населба Хиподром 2, што е во фаза на изградба. За овој капитален проект ќе се вложат околу 28,6 милиони денари, од кои 18 милиони денари се од Град Скопје, а останатите ќе ги издвои Општина Гази Баба. Последниве години се поголем број граѓани пројавуваат интерес да живеат во индивидуални куќи, а оваа населба е многу атрактивна. Градот Скопје размислува и подготвува документација за оформување влез и излез од оваа населба со што ќе се подобрат сообраќајните врски за ова ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 296 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 212 | | | веќе видена

Професорката Гордана Силјановска, кандидатката за Претседател на Република Северна Македонија, на својот ФБ профил објави фотографија на која е со првиот ...
сите 162 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нова улица во општина Аеродром

Од:
До кого (е-маил):
Порака: