Дебата „Бегалците на патот од опасност и несигурност кон неизвесност“ утре во ГЕМ клуб


Во ГЕМ клубот во Старата скопска чаршија утре со почеток во 18 часот ќе се одржи дебата на тема „Бегалците на патот од опасност и несигурност кон неизвесност: Kако да се обезбеди хуман и праведен третман?“ во организација на Фондацијата Отворено општество – Македонија (ФООМ). Дебатата посветена на бегалската криза во регионот има за цел да ја актуелизира ургентната потреба од соодветен хуман и праведен третман на луѓето кои во потрага по сигурност за сопствениот и животот на своите семејства макотрпно се движат кон европските земји. Панелот од експерти и практичари ќе се осврне на значајните аспекти на меѓународните стандарди за заштита на правата на бегалците, бројните примери на несоодветен третман и добрите практики во државите на рутата кон Европа. Дополнително, ќе се отворат прашања за потребата од приоретизирање на мерките и активностите за заштита на животот и обезбедување хуман и првичен одговор на потребите на бегалците и мигрантите. Говорници на дебатата ќе бидат Мерсиха Смаиловиќ од Легис – ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Огромна е омразата која владее кај месното население во Гевгелија кон бегалците. Мене не ми беше дозоволено да влезам во ресторан затоа што држев за рака дете од Сирија. Сопственикот на ресторанот ми рече „вие не можете да влезете тука, може сама, а нив да си ги носиш дома“, рече извршниот директор на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска. „Ме тераа да одам да гледам колку било валкано во Гевгелија, а тие таму им продаваат пет пати поскапо се на бегалците“, рече Пировска на вчерашната дебата посветена на бегалската криза во регионот „Бегалците на патот од опасност и несигурност кон неизвесност: Како да се обезбеди хуман и праведен третман?“, која се одржа во ГЕМ Клуб во Стара скопска чаршија, пренесува А1он .
| | веќе видена | слични
3 копии

Бегалците кои влегуваат во Македонија, по десет дена одат пеш, често се напаѓани од разбојници, и од униформирани лица кои се плашат да ги пријават. Кога ќе пристигнат во Македонија, кон нив се применува нехуман третман и се дискриминирани. -Ситуацијата во која се наоѓаат е разочарувачка, тие се приморани да го плаќаат превозот многу поскапо од тој за локалното население. Тие плаќаат 25 евра за истото нешто што локалното население плаќа по 5 евра. Таксито е по 150, 200, 250 евра. Освен Унгарија, Македонија е втората земја во Европа која зборува за огради, нема потреба од тоа. Вчера поминаа 7000 бегалци, пресметајте колку пари се влеале во буџетот на Република Македонија, рече Мерсиха Смаиловиќ од Легис на дебатата “Бегалците на патот од опасност и несигурност кон неизвесност: Како да се обезбеди хуман и праведен третман?“, во организација ФООМ. Според неа, нема потреба од ксенофобија, со оглед дека бегалците не сакаат да останат во Македонија, тие единствено сакаат да заминат кон европските земји. Но и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кога гледав возови со бегалци ме потсетуваа на оние луѓе што ги носеле во Аушвиц, со таа разлика што тие таму оделе бесплатно, а овие плаќаат по 3000 евра коментираше Василис Царцанис од Идомени, Грција. Тој не е член на ниедна невладина организација, но е познат во цела Грција по својата работа за помош на бегалците, а кој беше еден од говорниците на вечерашната дебата “Бегалците на патот од опасност и незигурност кон неизвесност: Како да се обезбеди хуман и праведен третман?“, во организација на Фондација отворено општество Македонија. – Се срамам и од вашата држава поради недостигот на реакција за дневните криминали што се вршат врз повеќе од 150 луѓе дневно, секој ден и секоја ноќ. И тоа што не можеа да најдат конци за оние кои што крвавеа, а кои се жртви на мафијата и на полицијата, рече Царцанис. Тој се потсети кога како дете ја преминувал границата, во тоа време грчко југословенска и рече дека сонува за такви пријателски односи и позитивно настроени граничари. За разлика од сега кој тој свефдочел на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство по допрен глас од соседите ќе го истражува случајот со семејството кое живее во станот во скопската населба Аеродром кое живее ...
сите 187 | | | веќе видена

Грчиот весник „Катимерини” отрки дека по интервенција од Атина македонската државната новинска информативна агенција (МИА) сменила дел од она што го изјавил ...
сите 126 | | | веќе видена

Треба да се почитува мнозинската волја на граѓаните и да се следи правецот кој тие ќе го зацртаат со цел да се обезбеди подобар живот на оваа и на следните ...
сите 94 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 91 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 81 | | | веќе видена

Шведскиот првак Кристијанштад е првиот противник на Вардар во групата А од Лигата на шампионите, кој сезонава ќе се појави во СЦ „Јане Сандански", попладнево ...
сите 92 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Имате потреба од духовна забава и од вас зависи дали ќе ја организрате. Посета на кино, театар, концерт… ќе ве наполни со позитивна ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дебата „Бегалците на патот од опасност и несигурност кон неизвесност“ утре во ГЕМ клуб

Од:
До кого (е-маил):
Порака: