Срамежливо дете или дете со социјална фобија

Нема ништо абнормално во тоа детето да е срамежливо. Многу деца се срамежливи но тоа не е сигурен знак дека кај детето постои социјална фобија. Децата со социјална фобија преживуваат екстремни потешкотии при секојдневните активности и ситуации во кои што се наоѓаат во друштво на други деца. Потешкотиите што детето ги манифестира најчесто се страв од гласно читање на час, избегнување на разговор со возрасни луѓе, неприфаќање на игра во група или останат вид на групни активности. Најчесто првиот знак што родителите го приметуваат кај детето а што укажува на можна појава на социјална фобија е црвстото одбивање на детето да оди на училиште или во градинка. Децата кои што страдаат од социјална фобија често имаат негативни уверувања кои придонесуваат за појава на видлива анксиозност кога станува збор за потенцијален контакт со друштвеното опкружување. Најчесто децата размислуваат во правец- знам дека ќе се пострамотам, знам дека ќе згрешам и сите ќе ми се смеат, знам дека луѓето ќе мислат дека сум глупав/а, нема ...
| | веќе видена | слични

Проблемите со опстипацијата во бременоста на најефикасен начин може да ја решите со користење на тн. “волуменски” природни лаксативи. Тие делуваат на тој начин што преку нивниот внес се набабрува слузта во цревата која што го притиска ѕидот на цревата и го зголемува волуменот на столицата со што го олеснува празнењето. Природни волуменски лаксативи се пред се лененото семе (Lini semen) и семето од индиската пченица (Plantaginis ovatae). При конзумирањето на овие семенки неопходно е конзумирање на поголема количина на течности. Во бременоста не е препорачливо да се користат тн. ” надразнителни ” лаксативи, како што се кора од крушина – крковина (Frangulae cortex) и лист од сена – мајчин лист (Sennae folium) . Нивната употреба не се препорачува бидејќи при тоа се зголемува ризикот од можна појава на предвремени контракции. The post Употреба на природни лаксативи во бременоста appeared first on Мама365 .
| | веќе видена | слични

Неможноста партнерите на природен начин да добијат потомство подлежи на низа медицински дијагностички процедури со цел да се открие причината што доведува до таа несакана ситуација. Според Американското здружение на гинеколози и акушери, најчеста причина за неможноста еден пар да зачне е запушувањето на јајцеводите кај жената, нивно оперативно одстранување или ендометриоза. Исто така голема улога игра и староста на жената. Причинител може да биде и машкиот стерилитет од сите степени. Најтежок степен на машки стерилитет е азооспемијата кога спрематозоидите можат да се најдат само во седиментите на спермата. Исто така, како причинители на неможноста да се зачне по природен пат се наведува и синдромот на полицистични јајници, отсуството на овулација а понекогаш и постоењето на тумори на матката кои мораат да бидат отстранети пред да се пристапи кон вештачко оплодување. Сепак кај дур 30 % од паровите кои што се соочуваат со овој проблем не може да се утврди причинителот. Во тој случај тие се групираат во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 777 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино – Прилеп – Битола, ...
сите 353 | | | веќе видена

Во Апропиргос, во западното предградие на Атика, претпладнево изби шумски пожар, но не претставува опасност за околните населби. Во гаснењето учествуваат 35 ...
сите 320 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 147 | | | веќе видена

Изјавата на премиерот Зоран Заев, кој најави дека ќе ме тужи мене и нашата редакција, не е ништо повеќе од паничен рефлекс во момент кога станува јасно дека ...
сите 217 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Срамежливо дете или дете со социјална фобија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: