Истражување: Таблетите против болки можат негативно да влијаат на слухот

Претераната употреба на таблети за намалување на болката може да доведе до појава на проблеми со слухот, особено кај машката популација. На овој ризик фактор особено внимание треба да обрнат младите мажи под 40 години-предупредуваат американските научници од Харвард. До овој заклучок тие дошле истражувајќи 26,000 испитаници во период од две децении. Лековите кои се поврзуваат со благите или посериозните проблеми со намалување на слухот се пред се парацетамолот и ибупрофенот. The post Истражување: Таблетите против болки можат негативно да влијаат на слухот appeared first on Мама365 .
| | веќе видена | слични

Проблемите со опстипацијата во бременоста на најефикасен начин може да ја решите со користење на тн. “волуменски” природни лаксативи. Тие делуваат на тој начин што преку нивниот внес се набабрува слузта во цревата која што го притиска ѕидот на цревата и го зголемува волуменот на столицата со што го олеснува празнењето. Природни волуменски лаксативи се пред се лененото семе (Lini semen) и семето од индиската пченица (Plantaginis ovatae). При конзумирањето на овие семенки неопходно е конзумирање на поголема количина на течности. Во бременоста не е препорачливо да се користат тн. ” надразнителни ” лаксативи, како што се кора од крушина – крковина (Frangulae cortex) и лист од сена – мајчин лист (Sennae folium) . Нивната употреба не се препорачува бидејќи при тоа се зголемува ризикот од можна појава на предвремени контракции. The post Употреба на природни лаксативи во бременоста appeared first on Мама365 .
| | веќе видена | слични

Неможноста партнерите на природен начин да добијат потомство подлежи на низа медицински дијагностички процедури со цел да се открие причината што доведува до таа несакана ситуација. Според Американското здружение на гинеколози и акушери, најчеста причина за неможноста еден пар да зачне е запушувањето на јајцеводите кај жената, нивно оперативно одстранување или ендометриоза. Исто така голема улога игра и староста на жената. Причинител може да биде и машкиот стерилитет од сите степени. Најтежок степен на машки стерилитет е азооспемијата кога спрематозоидите можат да се најдат само во седиментите на спермата. Исто така, како причинители на неможноста да се зачне по природен пат се наведува и синдромот на полицистични јајници, отсуството на овулација а понекогаш и постоењето на тумори на матката кои мораат да бидат отстранети пред да се пристапи кон вештачко оплодување. Сепак кај дур 30 % од паровите кои што се соочуваат со овој проблем не може да се утврди причинителот. Во тој случај тие се групираат во ...
| | веќе видена | слични

Нема ништо абнормално во тоа детето да е срамежливо. Многу деца се срамежливи но тоа не е сигурен знак дека кај детето постои социјална фобија. Децата со социјална фобија преживуваат екстремни потешкотии при секојдневните активности и ситуации во кои што се наоѓаат во друштво на други деца. Потешкотиите што детето ги манифестира најчесто се страв од гласно читање на час, избегнување на разговор со возрасни луѓе, неприфаќање на игра во група или останат вид на групни активности. Најчесто првиот знак што родителите го приметуваат кај детето а што укажува на можна појава на социјална фобија е црвстото одбивање на детето да оди на училиште или во градинка. Децата кои што страдаат од социјална фобија често имаат негативни уверувања кои придонесуваат за појава на видлива анксиозност кога станува збор за потенцијален контакт со друштвеното опкружување. Најчесто децата размислуваат во правец- знам дека ќе се пострамотам, знам дека ќе згрешам и сите ќе ми се смеат, знам дека луѓето ќе мислат дека сум глупав/а, нема ...
| | веќе видена | слични

Останато

За неа тврдат дека е внука на рускиот олигарх која разговарала со Штрахе во вилата на Ибица. Идентитетот на жената која ја глумела внуката на рускиот олигарх ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Големото национално собрание на Република Турција, Мустафа ...
сите 239 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Истражување: Таблетите против болки можат негативно да влијаат на слухот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: